1. yüz (Toplam 1 yüz)

ISLIK

İletiGönderilme zamanı: Prş Mar 15, 2012 14:37
gönderen Seçkin ERGÜN
Adalet isteyenler son tahliyelerden sonra çok sevinçliler. Ne kadar da masumuz. Cumhuriyeti yıkan her yasadan sonra bir "rehine" serbest.

Nazım komünist diye yıllarca hapis yattı. Sürgünlere gönderip türlü acılar çekti. Oysa tek istediği Anadolu'da, bir çınarın gölgesinde ömrünü tamamlamaktı.

Deniz ve arkadaşları da komünist diye idam edildi. Atatürk'ün devrimcilik ilkesine, ulusalcılığa bağlılığının bedelini canıyla ödedi.

Peşine medya ordusunu takıp kızını okula götürmeyi idam sehpasının kurulu olduğu avluda ıslık çakmak gibi sunanlar " boşuna uğraşıp zahmet etmeyin. Sizin için kahraman, önder olarak bunu seçtik" diyorlar. Madem ki her dönem kendi kahramanını yaratıyor. Bu dönemin kahramanı da dönemi gibi oldukça geçişken. Tahliye olur olmaz Bülent Arınç'a iltifatlar yağdırmayı ihmal etmiyor.

Yaşananlarda komplo, entrika falan yok. Bedel ödemeyi ısrarla görmezden gelip "kanma ve avunmaya" hazır bu kadar yığınlar varken entrikayla kim uğraşır? Her şey apaçık. Tarih boyu hiç olmadığı kadar açık. Aklımıza ve bilincimize hakaretlerin, aşağılamaların en büyüğünü kapar gibi açık.

İşin en kötü yanı, herkesteki bu iğrenç kandırılmışlık numarası. Aslında herkes her şeyin farkında.

Kanmış gibi görünmek masumlaştıran, sorumsuzlaştıran berbat bir oyun. Biri çıkıp "ben kanmamıştım" dese, herkes " zaten ben de kanmamıştım" diyecek.

Kral çıplak masalını bu çağda, bu kadar gerçekçi oynamak çok komik. Ama tarih komiklikleri değil, trajedileri ve zaferleri yazar.

Ve biz geçmişten biliyoruz ki, zafere giden yolda komikliğe asla yer yoktur...

Seçkin UMUT, 15 Mart 2012