1. yüz (Toplam 1 yüz)

Kutlu Doğum Haftası üzerine...

İletiGönderilme zamanı: Sal Nis 22, 2008 15:50
gönderen Türk-Kan
Kutlu Doğum Haftası üzerine...

SORU: Hz. Muhammed’in doğumu tam olarak hangi güne rastlıyor? Kaynaklara göre 571 senesi 12 Rebiülevvel (20 Nisan) Pazartesi gecesi dünyaya gelmiş. Biz O’nun doğumunu Mevlit Kandili olarak kutluyoruz. Böylece hicri takvime göre her yıl 10 gün geriden takip ederek farklı zamanlara denk geldiğini de biliyoruz. Ancak 16-20 Nisan (miladi) günleri arasında Kutlu Doğum Haftası’nda da kutladığımıza göre bunların hangisi doğrudur? (Ahmet Yılmaz)

CEVAP: Hz. Peygamber herhangi bir doğum günü kutlaması yapmadığı gibi kendi doğum gününü de kutlamamıştır. Mevlit yani Doğum Kandili, Hz. Peygamber’in uygulaması olmadığına göre sünnet değildir. Kitapta da sünnette de yeri yok. Kitap ve sünnette yeri olmayan, sonradan çıkma din uygulamalarına bid’at denilir. Peygamber’i anmaya, Allah’ı zikretmeye ve belki de artı ibadete vesile olduğu, dini hayata zaman zaman canlılık verdiği için Mevlid Kandili, bid’at-i hasene (güzel bid’at) kategorisine girebilir.

Hz. Peygammber’in doğum gecesi aslında o kadar kesin değildir ama ay takvimine göre 12 Rebiülevvel gecesi genel kabul görmüştür. Miladi olarak 20 Nisan’a rastlar. Ama önemli olan, net doğum gecesi değil, dini bir heyecan yaşanmasıdır. Bin yıldan beri gelen bir uygulama var, 12 Rebiülevvel. Suudi Arabistan hariç İslâm âleminin çoğunda bu gece Mevlid Kandili olarak kutlanır.

Diyanet İşleri Başkanlığımız bir de 20 Nisanı esas alarak bir Kutlu Doğum Haftası icat etti. Takriben 20 yıldan beri bu kutlamalar git gide dozajı kaçıran bir vaziyet aldı. Konferanslar, paneller, büyük şovlar, çok büyük masraflar. Böylece dinin sadeliğini koruması gereken resmi bir kurum, dine yeni bid’atlar katar oldu. Bu toplantılarda, panellerde çok abartılı şeyler anlatılıyor ve Hz. Peygamber’in ruhaniyetini rahatsız eden şovlar yapılıyor. Bunları tasvip etmiyorum.

Bir kandili iki yapmanın âlemi ne? Din gösteriş değil, sadeliktir. Asıl makbul ibadet ise bireyin geceleyin kalkıp sükunet içinde Allah’ına yalvarmasıdır. Umarım Diyanet, dinde bir temeli olmayan bu ikinci bid’atı kaldırır. Eğer kutlama yapılacaksa bunu bid’at olan hafta uygulamalarında değil, geleneksel zamanında yaptırır. Hz. Peygamber, dinin sadeliğini bozan bid’atların doğru olmadığını vurgulamış, “Kullu bid’atin dalâletun: Her bid’at sapıklıktır” buyurmuştur.

Süleyman Ateş (12.05.2007)
Her türlü dini bayrami hicri takvimi esas alarak kutluyoruz. Rebiülevvel'in 12'si neden miladi takvime uyarlanmiyor her sene? Yoksa ülkemizde hiristiyanlara özenti bu kadar mi büyük (Bildiginiz gibi hiristiyan alemi de Noel adini verdigi Hz. Isa'nin dogumunu uydurma bir tarih olan 25 Aralik'ta kutlar...)?

Ustten devam

İletiGönderilme zamanı: Sal Nis 22, 2008 17:01
gönderen Yusuf Batum
Turk Kan Hanim,

Bildiginiz gibi hiristiyan alemi de Noel adini verdigi Hz. Isa'nin dogumunu uydurma bir tarih olan 25 Aralik'ta kutlar...


Kucuk bir ayrinti: Ortodokslar daha gec kutluyorlar noeli. Ocak ayinin 6-7'sinde kutluyorlar. Hatirinizda vardir, o gunlerde Halic'e bir hac atilir ve Rum gencleri suya atlayarak onu cikartmaya calisirlar.

İletiGönderilme zamanı: Cum Nis 25, 2008 16:39
gönderen Türk-Kan
Yusuf Batum, evet, ortodokslar 6 Ocak'ta kutluyorlar :)

Peygamberimizin dogumunu kutladigimiz Mevlid Kandili bu sene 19 Mart'ta idi. Kutlu dogum haftasi da 16-20 Nisan arasinda kutlandi (bu bazi illerde tabii ki yine 23 Nisan'a kadar uzatildi)..

Biri bana anlatsin, belki de ben anlama özürlüyüm :)

İletiGönderilme zamanı: Çrş Şub 04, 2009 1:11
gönderen Oğuz Kağan
Dini bayramları, kandilleri hicri takvime göre kutluyoruzda nedense peygamberimizin doğum gününü miladi takvime göre kutluyoruz. Bu işin aslı hem Fethullah Gülen'in doğum gününü kutlamak hem de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı unutturmak. Bunun başka izahatı yoktur.