YANITLARA YANIT

Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler hakkındaki fikirleriniz, yayınladığımız izlencelerin bölümleri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz alan.

YANITLARA YANIT

İletigönderen Habip Hamza Erdem » Pzt Ağu 13, 2018 11:37

‘Atatürkçü Düşünce Partisi ' yazısına verilen yanıtlar arasında yanıtlanmaya değer olanlarına yanıtım olsun.

Oysa, gelen yanıtlarda, kimi Naci Beştepe’ye katılıyorum, kimi de Anıl Çeçen’e katılıyorum dedikten sonra, kendi ipe-sapa gelmez düşüncelerini, ki o da düşünce ise kuşkusuz, sıralamaktan öte bir şey bulunmamakta.

O arada, çoğu kişi de, Tülay Özüerman gibi, öneriyi anlamadan yazmayı yeğlemekte.

Herşeyden önce, ben Atatürkçü Düşünce Partisi ‘öneri’sini ileri sürdüğüm zaman, “Tam böyle olmasa da, bu anlamda ve bu çatı altında bir ‘Siyasal Parti’ kurulmalıdır diyorum” demiştim bu bir.

İkinci olarak da, bu sıradan bir ‘öneri’ değil, bir ‘önerme’dir diye eklemiştim.

Önermedir, çünkü;

1° Varolan tüm, yani CHP dahil yüze yakın bütün siyasal partiler ‘düzen partileri’ olmuşlardır.

2° Bu siyasal partilere benzemeyen, yepyeyeni, salt seçim kazanmak üzerine değil, ama tüm toplumsal muhalefeti yürütebilecek bir ‘örgütlenme'ye gereksinme vardır.

3° Ancak bu, üç-beş aydının bir araya gelerek kuracakları bir ‘parti’ anlamına kesinlikle gelmeyecek anlamındadır.

4° CHP’nin sirkelenmesi ya da kendiliğinden silkinmesi ile ‘Atatürkçü çizgiye’ geleceğini sanmak bir ham hayaldir.

5° ‘Atatürkçü düşünce’ ya da ‘çizgi’nin, parilerüstü kalmasını ileri sürmek de, baştan hiçbir şey yapmamaya karar vermek ve sorumluluk almamakla birdir.

6° Oysa bugün yurtiçinde 400’e yakın ve yurtdışında 50’ye yakın olmak üzere 450 civarında ‘Atatürkçü Düşünce Derneği’ bulunmakta, demek ki, örgütsel açıdan önemli bir ‘temel’ oluşturmaktadırlar.

7° Türkiye’de Ordu ve Polis dahil, tüm kurumları ile ‘Devlet’ tamamen yıkılmış bulunmaktadır.

8° Hâlâ maaş veren III. Abdülhamit Devleti’ni ‘Devlet’ olarak görenlere, IŞİD’ın da yani Irak-Şam İslam Devleti’nin de, PKK’nın da maaş verdiğini anımsatmak gerekebilir.

9° O zaman ‘Devlet’i ele geçirmek’ diye bir sorunla değil, ama ‘yeni bir Devlet kurmak’ gibi bir ‘görev’le karşı karşıya bulunulmaktadır.

10° Bu ve benzeri ‘kanıt’lara dayanarak, Türkiye’de Atatükçü Düşünce Dernekleri örgütlenmeleri üzerinden, yeni bir ‘Atatürkçü’, ‘Parti’, ‘örgüt’, ya da adına ne denirse o olan bir ‘hareket’ten başka çözüm yolu yoktur demek istiyorum.

Bu bir ‘önerme’dir diyorum, isterseniz buna teorem deyin, isterseniz ‘tez’ ve isterseniz ‘teori’.

Yani sıradan bir ‘öneri’ değildir.

Ki, siz de o kısa aklınızla bir ‘karşı öneri’ getiresiniz.

Ya da, bildik sıradan tarihsel öyküleri sıralayasınız.

Önce, ‘konu’nun önemini kavrayınız derim.

Siz hâlâ ben ‘Devlet’ime laf söyletmem, ‘Papaz Davası’nda olduğu gibi, ABD’nin karşısında III.Abdülmamit’in arkasındayım diyorsanız, kusura kalmayın ama siz henüz ‘Atatürkçü Düşünce’yi özümsemediğiniz gibi, Atatürkçü Çizgi’de falan da değilsiniz demektir.

Ve siz ‘Parti’-marti kurmak şöyle dursun, ‘Dernek salonlarında’ bolca ‘Atatürk’ün sarı saçları ve mavi gözlerini heyecenla anlatan ‘konferans çekmek’ten gayri bir ‘iş’ yapamazsınız.

Oysa, benim ‘önerme’mden çıksa çıksa bir ‘ulusal seferberlik’ çağrısı çıkarılabilir.

Ki, gördüğüm kadarıyla henüz bu ‘önerme’ anlaşılmamıştır.

‘Önerme’m üzerinde yeniden düşünülmesini öneriyorum.

Habip Hamza ERDEM – 13 Ağustos 2018
Kullanıcı küçük betizi
Habip Hamza Erdem
GM Yazarları
GM Yazarları

İletiler: 1526

Şu dizine dön: Tartışma ve Fikir Meydanı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x