Yargı

Yargı

İletigönderen Son İktidar » Sal Haz 07, 2011 1:26

YARGI
Son İktidar


1982 Anayasası diğer bir adıyla 12 Eylül Anayasası, 2002 yılına kadar geçen 20 yıl içinde 8 kez (ortalama 2,5 yılda bir) değiştirildi, bunlardan 7’si yürürlükte iken,
8 yıllık AKP döneminde 13 kez (ortalama 7,4 ayda bir) değişim girişimiyle karşılaştı.
Bunlardan, 8’i yürürlükte olup 9’uncusu 12 Eylül 2010 halk referandumunda oylandı.


12 Eylül referandumunda oylanan,
HSYK ve Anayasa mahkemesinin iktidarın eline geçmesine olanak sağlayacak olan Anayasa değişikliği kabul edildi.

7 üyeli Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunda hükümetin 2 üyesi vardı.
Yapılan HSYK seçimini daha önceden basına da sızan Bakanlığın listesi hiç delinmeden kazanıyor.
Yeni çıkarılan yasa ile 22 üyeli HSYK’da iktidarın 17 üyesi olacak.

Yüksek mahkemenin yarıdan fazlasının hukukçu olmayanlardan oluşması sağlandı.

Hsyk'nın asli görevleri

1-) Yargıtay ve Danıştay üyelerini seçmek.

2-) Adalet Bakanlığı’nın, bir mahkemenin veya bir hâkim veya savcının kadrosunun kaldırılması veya bir mahkemenin yargı çevresinin değiştirilmesi konusundaki tekliflerini karara bağlamak.

3-) Hâkim ve savcıların; mesleğe kabul etme, atama ve nakletme, geçici yetki verme, her türlü yükselme ve birinci sınıfa ayırma, kadro dağıtma, meslekte kalmaları uygun görülmeyenler hakkında karar verme, disiplin cezası verme, görevden uzaklaştırma, işlemlerini yapmak.

4-) Anayasa ve kanunlarla verilen diğer görevleri yerine getirmek.

Son Hsyk seçimlerinden sonra atanan üyelerden;

Ankara Cumhuriyet Savcısı Harun Kodalak Memur Suçlarını Araştırma Bürosu’nda görev yapıyor. Kodalak, yıllardır hiçbir mesafe alınamayan Deniz Feneri Derneği soruşturmasında görev alan savcılardan biri olarak biliniyor. Kodalak ayrıca YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun MİT ve Emniyet’in Türkiye’deki tüm iletişimi izlemelerine ilişkin kararlar nedeniyle yaptığı suç duyurularına takipsizlik kararı vermişti.

Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Celal Avar, yakın zamanda ateist bir internet sitesi ile ilgili açılan davada, dinsel değerlere saldırı suçundan sanıkların cezalandırılmasını istemişti. Avar, açtığı davada, sitenin felsefik olarak ateizmi savunmamasını cezaya gerekçe göstermişti.

HSYK’nın yeni üyelerinden Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hüseyin Serter ise taş atan çocuklara ilişkin davalarda verdiği ağır mahkumiyet kararları ile tanınıyor. Serter’in başkanlığını yaptığı mahkeme çok sayıda gösterici çocuğa örgüt üyesi olmadığı halde gösteriye katıldıkları için örgüt üyesi gibi ceza verdiği için eleştirilmişti.

Yeni HSYK Bakan’ı ve Müsteşarı’nı koruduğu gibi, kurula ilave olarak personelden sorumlu Adalet Bakanlığı müsteşar yardımcısını, Adalet Bakanlığı personel genel müdürünü ve eğitimden sorumlu Adalet Akademisi Müdürü’nü de soktu.

Yargıtay üye sayısını 250'den 387'ye, daire sayısını 32'den 37'ye ,
Danıştay üye sayısını 95'den 156'ya daire sayısını ise 13'den 15'e çıkaracak olan kanun tasarısı görüşülmekte olan torba yasanın da önüne alınarak kanunlaştırııldı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu’nun kozmik odalarında arama yapan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kadir Kayan Yargıtay üyesi oldu.

Uğur Mumcu ve diğer faili meçhullerin kovuşturulduğu Umut davası ile Sivas katliamı davasına da bakan bu mahkemenin bir diğer hakimi Halit Dönmez Yargıtay’a seçildi.

Eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’i İsmailağa cemaati soruşturması nedeniyle arayarak uyardığı iddia edilen Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Çetin Şen,

Atabeyler ve Küre (Sauna çetesi) soruşturmalarını yürüten Ankara Savcısı Dilaver Kahveci,

Malatya Zirve Yayınevi katliamı davasına bakan 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Eray Gürtekin,

Anayasa referandumunda evet oyu verenleri gaflet içinde olmakla suçlayan eski Danıştay Başsavcısı ADD Başkanı Tansel Çölaşan’ı Ankara B. Şehir Belediye Başkanı Gökçek’e 5.000 tl tazminat ödemeye mahkum eden hakim Eyüp Sarıcalar,

Yargtıay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Sincan hakimi Osman Kaçmaz’ın da aralarında olduğu çok sayıda hakim-savcı hakkında Ergenekon iddiasıyla soruşturma yürütüp telefon dinleme kararı aldıran müfettişler İbrahim Kır ve Mehmet Arı,

Melih Gökçek’i imar kirliliği davasında beraat ettiren hakim Mehmet Tanriseven

1983 yılından bu yana yargıda en fazla kadro alımı AKP iktidarında oldu.
AKP'nin 8 yıllık iktidarı döneminde 3 bin 683 hakim ve savcı adayı göreve başladı.
1983'ten 2002 yılına kadar geçen 19 senelik süreçte ise bu sayı 6 bin 301 oldu.

AKP'nin iktidarda olduğu 8 yıllık dönemde icra müdür ve icra müdür yardımcısı olarak 1.150 kişi işe alındı.
1983'ten 2010 yılına kadar toplam rakam 1.842 oldu.


Özel Yetkili Mahkemelerde görevli savcı ve hakimlerin haksız, hukuksuz eylem ve klişe alabileceği kararlarının bedelini ödememeleri için haklarında açılan tazminat davalarının bedelini devletin, yani halkın ödemesi için özel yasa çıkarıldı.

Özel olarak çıkarılan bir yasa ile “soruşturmanın gizliliğini ihlal ve adil yargıyı etkileme” suçlarını işleyenlere af getirildi.

Ocak 2011'de 188 kişinin ölümünden 84 kişinin yaralanmasından sorumlu tutulan 8 Hizbullahçı tutukluluk süresini belirleyen Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 102. Maddesi'nin yürürlüğe girmesiyle ve Yargıtay 9. Ceza Dairesine giden dosyanın karara bağlanmaması nedeniyle, yeni düzenlemeden sonra CMK'nın 102. maddesinden yararlanmasıyla serbest bırakıldı.

Diyarbakır Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi'nde 2010 yılında 14 bin karar verildi. 27 bin dosya devretti.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında idari soruşturma Cemaat lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve bazı bakanların da aralarında bulunduğu 235 şüpheliyi kapsayan soruşturma dosyası üzerinde çalıştığı aşamada (cemaatin etkin isimlerinin de aralarında bulunduğu 9 kişiyi gözaltına alması üzerine) gözaltına alındı. Adalet Bakanlığı müfettişlerinin talebiyle Cihaner’in, diğer savcılarla yaptığı özel nitelikli telefon görüşmelerinin bile kayda alındığı, telefonları dinlemeye alındı.
Hükümetin etkin bir bakanı olan Cemil Çiçek savcıyı telefonla arayarak seçim öncesi şüphelilerin bırakılmasını istedi.


Anayasa mahkemesi üyesi Osman Paksüt'ün telefonları dinlendi. Eşinin Ergenekon soruşturması kapsamında sanık olarak ifadesi alındı.


Adalet Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yargılanması yönünde karar vermesinin ardından soruşturma başlatılan Sincan 1.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın meslekten ihraç edilmesini istedi.

Otelde kaldığı odaya "yabancı uyruklu kadınların zorla tutulduğu ve kokain kullanıldığı" gerekçesiyle polisler baskın yaptı.
İnceleme sonunda hiç bir şey bulunamadı. Polisler ihbarın asılsız olduğunu söyleyip, özür diledi.


Habur'dan geçen 34 Pkk'lıya Türk hukukuna aykırı olarak alelacele çalışma saatleri gözetilmeksizin gezici mahkemeler kuruldu.

Yüce Divan'da yargılanma olasılığına karşı Anayasa mahkemesinin yapısı değişirildi.

Akp kapatma davası için mahkemenin karar gününden günler önce Abd Ankara Büyükelçisi "6-5 biter" diyerek sonucu önceden ilan etmiş oldu.

Mayıs 2011'de Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Teğmen Mehmet Ali Çelebi 2 yıl 8 ay sonra tahliye edildi.
Dava sırasında 139 adet telefon numarasının polis tarafından "sehven" Çelebi'nin telefon rehberine kopyalandığı" belirlenmişti.


Haziran 2007'de Ergenekon soruşturmasıyla Kuddusi Okkır örgütün finansörü olduğu suçlamasıyla tutuklandı.
Cezaevinde akciğer kanseri, beyin ve kemik metastasına yakalandı, delilleri karartabileceği öne sürülerek hastanede tedavi olmasına izin verilmedi.
1 Temmuz 2008'de tedavi olmasına izin verildi, 6 Temmuz 2008'de vefat etti.
Tedavi olacak kadar parasının olmadığı anlaşıldı, cenazesini belediye kaldırdı.
Kendisine yapılan hiçbir suçlamaya kanıt bulunamadı.


Ergenekon soruşturmasıyla Türkiye'de ilk defa gizli tanık uygulaması başlatıldı. Yönetmeliğe göre tanıklar, mahkemenin karar alması halinde duruşma salonu dışında dinlenebilecek. Gizli tanığa soru sorma hakkı saklı tutulabiliyor.


Burhan Kuzu – Anayasa Komisyonu Başkanı;

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı zaman Başbakan'ın Almanya'ya gidecek olmasına dair;
"E geziyor, dünyayı geziyor Başbakan. En çok gezen Başbakan, ne var?

Rektörlerin türban konusunda ayaklanmalarının sorulması üzerine;
'İsterse amuda kalksınlar''

"Eşcinseller de özgürlük istiyor verecek miyiz?"

“Gelir harçlığı benden alır, basın mikrofonu tatarsa ‘Zıkkım yesin’ der. Birşey demiyoruz da bilinsin istiyoruz”

Referandum anayasa değişikliklerin yetersizliği üstüne;
"Bir dur bakalım, yavan ekmek buldun da katık mı arıyorsun?"

70 bin kişilik iftar yemeğinin paketlerinde evet yazması konusunda;
"İftarlarda siyaset yapmıyoruz zaten insanlar 15 dakika yemeklerini yiyip kalkıyorlar"

"Ana dilde eğitime karşıyız. dünyada 300 tane etnik grup var hepsi kendi dilinde eğitim alsa, kendi ülkesini kurar... o kadar ülke olsa birleşmiş milletlere sığamayız. hem adam gidiyor ingilizce, almanca, fransızca öğreniyor... Kürtçe'yi kim öğrenip ne yapacak? dört dil bilen bile işsiz."

"Seçim barajı %10'un altına düşemez... çünkü o zaman mecliste 3-4 partili koalisyonlar olur. bu da beni çıldırtır... koalisyon hükümetlerine kesinlikle karşıyım! ancak bir şekilde düşer o da başkanlık seçimine gidilirse... çünkü bu durumda koalisyon olmaz, seçim barajına da gerek olmaz."

''Asıl diktatörlük parlamenter sistemde var''
Kendisine yapılan yumurtalı protesto sonrası Ankara Üniversitesi rektörü ve dekanını istifaya davet etti.
'Bu kadar beyinsiz öğrenci grubunu ilk kez bir arada görüyorum. bu yumurtaları yeseler beyinlerine daha iyi gelir.'
"Yazık, yazık bu ülkeye... o yumurtaları yesinler, zihinleri açılır belki"
"Arkalarında Ergenekon var "

Aralık 2010 Ntv programında;
"12 eylül'ü 68 kuşağı yaptırmıştır"

"Şimdikiler maalesef okumuyor. daha cahil ve daha tehlikeliler. Bu yüzden doldurulmaları kolay oluyor."

"Yumurta yeseler beyinleri çalışırdı sözü hakaret olmaz"

"Öğenciye destek veren gazeteciler, yarın dizinize vurursunuz"

"Para yok diyorlar. Yumurtayı nasıl aldın?"

"Yüzde 10'luk barajı indirelim diyorlar. doğru hakikaten dünyada böyle bir baraj oranı yok. indirelim 5'e makul olan. o zaman parlamentoya 10 tane farklı parti girer. bu defa 4'lü koalisyonlar olunca ne oluyor. rant bölüşülüyor. bakanlık yetmiyor, bakanlıklar bölüşülüyor."

"İdam cezası yasalarda dursun ama uygulamayalım"

"Ben bu %10 barajını ölene kadar savunacağım"

''Türkiye'de bugün eğer parlamenter modele devam edecek olursak açık söylüyorum; bir iki dönemin sonunda gelecek olan bir koalisyon bu memleketteki bütün birikimi 6 ayda bitirir''


Mehmet Ali Şahin

"Hakim ve savcılara yüzde 40 zam yaptık. onlardan beklentimiz haktan ayrılmamaları."

Deniz feneri derneği davası ile ilgili olarak;
"Türk vatandaşlarının hüküm giymesi sevinilecek bir şey değil"
"Bana ne ya, bana ne! Almanya’daki bir derneğin yöneticileri yanlış yapmışlarsa, yargılanmışlarsa, benim iktidarımdan buna ne?"

"En rahat hükümlü Abdullah Öcalan"

Bakan Şahin Yargıtay bildirisi için;
"Dam üstünde saksağan" dedi.


Cemil Çiçek;

Taşındıkları ve başkalarının da kullandığı belediye otobüsünden patlamamış bomba çıkan hakim ve savcılar için,
"Onlara ayrı otobüs tahsis edecek kadar zengin miyiz?

Yozgat barosu 55’nci kuruluş yıldönümü, konuşması sırasında salonda oyun oynayan çocukların gürültü yapması üzerine;
“Eğer kızlarımız, çocuklarımız sesini kesebilirse hukukun sesini ileteceğiz. Türkiye’de hukuk da gürültüye gidecek. Zaten gidiyor zaman zaman”
“Baroların belli olaylar karşısında yayınladıkları bildirilerde zerre kadar hukuk görmüyorum, ağzına kadar ideoloji görüyorum, ideolojinin olduğu yerde de hak, hukuk heba edilip gidiyor”


Başsavcı İlhan Cihaner'e telefon ederek İsmailağa cemaati soruşturmasında gözaltına alınanları salma talimatı verdiği iddialarına;
"Başsavcıyı aradığımı kabul ettiğimi gösteren bir cümle bulamazsınız"
sonrasında;
"Şimdi bakın o tarihlerde seçimler var. olaylar hassas, yani seçim atmosferi. Şimdi küçücük bir yerde 50-60 çocuk gözaltına alınıyor, bu durumu siz merak etmez misiniz. yani gazeteci olarak merak etmez misiniz? Seçim atmosferinde ne oluyor diye bir bakmaz mısınız? Bir müdahale söz konusu değil, ne oluyor onu öğrenmek istedim, çünkü seçimler var"


Cemil Çiçek Wikileaks belgelerinde;
Başbakan'a saygı duymaz, başbakan olmak amacı var,
Beşir Atalay'la beraber Abdullah Gül'ün elemanları oldukları gerekçesiyle Tayyip Erdoğan'ın bitirmek istediği adamlardan biri.


Egemen Bağış;

"Artık bugün Türkiye'de eşiyle tartışan kadınların 'seni Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürürüm' diyebilmesi bile çok önemli bir noktaya geldiğimizin göstergesidir"

Referandum için;
"Bu pakete hayır diyenin ya aklından bir zoru vardır ya da vatan sevgisiyle ilgili bir sıkıntısı vardır"

Bekir Bozdağ;

"Anayasa mahkemesinin kararı anayasaya aykırıdır"

"Hükümetin açılan yürüyen davalara en ufak bir müdahalesi var mı?"

“Esas kanunları açıp doğru okuması gereken Yargıtay Başkanı'nın kendisidir. Anlaşılan doğru okumak yetmiyor, doğru anlamak ve doğru yorumlamak da gerekiyor. Sayın başkan ya kanunları okumuyor, ya da okuyor da doğru anlamak istemiyor.”

Yargıtay'ın elindeki dosyaları istese 1 saatte karara bağlayabileceğini ifade etti.

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ün görev yerinin değiştirilmesi hakkında;
"Rızası olmadan yetkisinin kaldırılması yanlıştır"
"Malum görevden alma kararının soruşturmayı olumsuz etkileyeceği kanaatindeyim. olmaması gereken bi karar."


Ertuğrul Günay,

Türkan Saylan'ın Ergenekon soruşturması kapsamında evinin aranmasına;
"Velev ki bu işin içinde olsun, onu görme ya, onu görme ya"


Mehmet Ali Şahin Akp Kapatma Davası için Anayasa Mahkemesi üyelerine;
"Umarım herkesin 'Oh' diyeceği bir karar çıkar"

Akp Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat "Akp kapatma davası" için Anayasa Mahkemesi üyelerine;
“Herkes milli iradeye ram olmak (boyun eğmek) durumunda”


Recep Tayyip Erdoğan;

"Başbakan ve Cumhurbaşkanı hakkında dava açma cürettinde bulundular"

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne;
„Sana mı kaldı türban konusunda karar vermek, bu ulemanın işidir. Ulema ne diyorsa o olur."
Kullanıcı küçük betizi
Son İktidar
Üye
Üye
 
İletiler: 23
Kayıt: Pzt May 30, 2011 16:53

Şu dizine dön: Son İktidar - Ulusal ÖZDEMİR

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x