Yeni YÖK başkanı kim olacak?

Eğitim hakkında her şey...

Yeni YÖK başkanı kim olacak?

İletigönderen |Cansu| » Cum Ara 07, 2007 17:53

Teziç'in görev süresi doluyor. İşte Teziç'in koltuğunun muhtemel 5 adayı...
Adaylar arasında TÜBİTAK Başkanı Nükhet Yetiş ile Bilkent Üniversitesi Rektörü Ali Doğramacı'nın ismi geçiyor.

10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanan YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in 4 yıllık görev sürenin bitmesine 10 gün kaldı.

4 yıl içinde Teziç hemen her konuda hükümet ile karşı karşıya geldi. Teziç, YÖK yasasının değişitirlmesi girişimlerine de direndi.

Teziç ayrıca, Van 100'üncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın'ın yargılanması sırasında hükümete yüklendi.

Erdoğan Teziç, son olarak, AK Parti'nin Anayasa değişikliği çalışmalarını hedef aldı ve olağanüstü toplanan Rektörler Komitesi'nden sonra kamuoyuna açıklanan bildiriyi okudu.

Görev süresi 8 Aralık Cumartesi günü dolan Teziç, akademik kariyerini geride bırakacak, emekli olacak.

Yeni YÖK Başkanı görev yapacağı 4 yıl içinde Anayasa değişikliği, YÖK'ün yetkilerinin daraltılması ve meslek liselerine uygulanan katsayının yeniden düzenlenmesi gibi hükümetin eylem planında yer alan kritik başlıkların muhatabı olacak.

YÖK Başkanlığı için TÜBİTAK Başkanı Nükhet Yetiş ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Ali Doğramacı'nın isimleri öne çıkıyor.

Sabancı Üniversitesi Rektörü Tosun Terzioğlu ile YÖK üyesi Bülent Zülfikar da başkanlık için adaylar arasında gösteriliyor.

TCK'yı hazırlayan ekipte yer alan ve zina maddesi ile tartışmaların odağına yerleşen YÖK üyesi Profesör İzzet Özgenç de YÖK Başkanlığı için adı geçen isimler arasında
Irak’ta savaşan ABD’li kahraman bay ve bayan askerlere, en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en kısa zamanda dönmeleri arzusuyla dua ediyoruz.”
“We further hope and pray that the brave young men and women return home with the lowest possible casualties, and the suffering in Iraq ends as soon as possible.”
By Recep Tayyip Erdogan
The Wall Street Journal
March 31st, 2003
Kullanıcı küçük betizi
|Cansu|
Üye
Üye
 
İletiler: 2689
Kayıt: Cmt Nis 21, 2007 16:43

Şu dizine dön: Eğitim

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x