Yeni YÖK Başkanı: Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan

Eğitim hakkında her şey...

Yeni YÖK Başkanı: Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan

İletigönderen |Cansu| » Cum Ara 21, 2007 19:53

Resim

Prof. Dr. Özcan, her türlü sorunu çözebileceklerini söyledi


YÖK başkanlığı görevine atanan Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, türban konusunda net bir ifade kullanmaktan kaçındı. Üniversitelerin sorunlarıyla öncelik sırasına göre ilgileneceğini belirten Özcan, ''Biz bu problemleri çözecek güçteyiz'' dedi.

Problemleri çözmek için kiminle görüşmesi gerekiyorsa görüşeceğini dile getiren Özcan, üniversitelerin herkesin fikrini serbestçe söyleyebildiği, fikirlerin tartışıldığı yerler olmasını istediğini ifade etti.

"Sayın Cumhurbaşkanımız beni pazar günü çağırdı, aramızda bir mülakat geçti, ondan sonra görevi aldığımı öğrendim" diyen Özcan, YÖK'teki görevine bugün başlayacağını söyledi.

YÖK'te ilk olarak yapmayı düşündüğü planlar için Özcan, "Üniversitelerin problemleri YÖK'ün kendi raporlarında da mevcuttur. Oraya gittikten sonra oturup, problemlere bakıp, aralarında bir öncelik sıralaması yapıp teker teker onlarla ilgilenmeye başlayacağım" dedi.

En çok merak edilen konu: Türban

Türban konusunda basına yansıyan açıklamalarla ilgili Özcan, "Benim kanaatim üniversitelerin tamamıyla serbest kurumlar olması ve sadece bilimle uğraşmaları. Üniversitelerimiz Türkiye'yi 21'inci yüzyıla taşıyacak bilgi birikimini üretmek zorunda. Benim amacım bu bilimsel çıktıyı artırmaktır" ifadesini kullandı.

"Eğer biz bunu yapabilirsek zannediyorum, türban sorunu, katsayı sorunu gibi sorunlar kendiliğinden hallolacaktır" diyen Özcan, "Ama biz üniversiteleri önce o mecraya çekmek zorundayız. Zaten pek çok üniversitemiz iyi işler yapmaktadır. Diğerlerini de onların seviyesine çıkarırsak zannetmiyorum ki kimse türban ile şununla, bununla uğraşsın. Üniversiteler,yapmak zorunda olduğu esas fonksiyonu yerine getirirse, bu türden şeylerle uğraşmayacağız" diye konuştu.

Ertepınar'ın istifası

YÖK Başkanlığı'na atanmasının ardından YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Aybar Ertepınar'ın istifa ettiğinin anımsatılması üzerine, Özcan, Ertepınar'ı tanıdığını, aynı üniversiteden geldiklerini ifade ederek, "Aybar Bey'in kendi takdiridir" dedi.

"Size bir tepki olarak istifa ettiğini düşünüyor musunuz?" sorusuna Özcan, "Zannetmiyorum. Bana rahat hareket edebilmem için imkan da vermiş olabilir. Bunun için de kendisine çok teşekkür ederim. Kalsaydı belki başka şekilde çalışmak mümkün olabilirdi" yanıtını verdi.

Üniversitelere mesaj

Özcan, "Mesajım, önümüzdeki dönemde çok daha serbest bir üniversite görecekleri, hem öğretim üyelerinin hem de öğrencilerin düşüncelerini serbestçe açıklayabilecekleri bir ortamın oluşturulması olacak. Bunu çok takdir edeceklerini düşünüyorum ve üniversitelerin de bu tür yerler olmasını istiyorum. Herkesin fikrini serbestçe söyleyebildiği, fikirlerin tartışıldığı yerler, mekanlar olmasını istiyorum" diye konuştu.

Özcan, "Belki bugüne kadar yapılan uygulamaların bazılarından vazgeçmek, üniversiteleri sıkışmış bir durumda bırakmamak, her türlü özerkliği, mali olabilir, idari olabilir onları vermekle olur zannediyorum" dedi.

Yükseköğretim Kanunu ile ilgili bir çalışmalar konusunda Özcan, "Önce üniversitelerin bilimsel tarafını biraz güçlendirelim, eğer ortaya çıkarsa idari sorunlarla başa çıkmaya çalışırız. Kanunda bir değişiklik gerekiyorsa onlar da yapılır herhalde" dedi.

ÖSS'ye bakış...

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) konusunda ne düşündüğünün sorulması üzerine Özcan, "Sorunları biliyorsunuz. Ciddi sorunlar var ama onları diğer sorunlar içerisinde ele alıp, hepsini inceleyip öncelik sırasına göre teker teker uğraşmak isterim" diye konuştu.


Alıntı
Irak’ta savaşan ABD’li kahraman bay ve bayan askerlere, en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en kısa zamanda dönmeleri arzusuyla dua ediyoruz.”
“We further hope and pray that the brave young men and women return home with the lowest possible casualties, and the suffering in Iraq ends as soon as possible.”
By Recep Tayyip Erdogan
The Wall Street Journal
March 31st, 2003
Kullanıcı küçük betizi
|Cansu|
Üye
Üye
 
İletiler: 2689
Kayıt: Cmt Nis 21, 2007 16:43

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Ara 22, 2007 21:57


ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut ve Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan


"Yeni YÖK Başkanı ve YÖK'teki yeni dönem,
Üniversitelerin sorunları,
Türban ve Üniversiteler"

Tayyip'ten yeni YÖK Başkanına: "Fazla konuşma, ipimizi çekerler!"


Başbakan 'Aman hocam'dedi. 'Dikkat'dedi, 'Bir şey söylersin, ipimizi çekerler'
TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın YÖK Başkanı Özcan'a söylediği sözler açık kalan mikrofona takıldı...
YÖK Başkanı, Başbakan'ın kendisini uyardığını söyledi ve 'Aman Hoca, dikkat et, bir şey söylersin, ipimizi çekerler' dediğini aktardı.


Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Oca 27, 2008 14:32"Onurunu hiçe sayan bir adam YÖK'ün başında oturuyor..." -
"İnsan değilsen bilelim, onurları varsa görelim, yoksa bilelim ki bunlar maymundur, arada biz de fıstık atalım"


Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56


Şu dizine dön: Eğitim

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x