Yeniden satılık "vatan"daşlık! / Arslan BULUT

Yeniden satılık "vatan"daşlık! / Arslan BULUT

İletigönderen Oğuz Kağan » Çrş Kas 30, 2016 15:10

Yeniden satılık "vatan"daşlık!

Başbakanlık yetkisini filen Cumhurbaşkanı'na devreden Binali Yıldırım, AKP grup toplantısında konuşurken neredeyse bütün televizyonlar canlı yayındaydı. Derken yayın kesildi ve herkes Tayyip Erdoğan'ın Kudüs toplantısındaki konuşmasını yayınlamaya başladı! Yetkiyi kimin kullandığını herkes biliyor!

Bu arada Binali Yıldırım, ekonomideki
"kriz" dolayısıyla atacakları bazı adımlardan söz ederken "Belirli miktarda yatırım yapanlar Türk vatandaşlığı alabilecek. Türkiye'ye turist getiren acentalar için yakıt desteğini görüştük. Havalimanlarına 2017 boyunca misafir getirenlere uçak başı 6 bin dolar destek vereceğiz." dedi.

* * *

Aslında AKP iktidarı 2009'un Haziran ayında 5901 sayılı "Türk Vatandaşlığı Yasası"nı kabul etmişti.

Yeni yasaya göre Türkiye'de doğan, yabancı anne ve babasından dolayı doğumla herhangi bir ülkenin vatandaşlığını kazanamayan çocuk, doğumdan itibaren Türk vatandaşı sayılıyor. Gerekli diğer şartları taşımak kaydıyla Türkiye'de kesintisiz 5 yıl ikamet edenlere de vatandaşlık verilebiliyor. Türkiye'ye sanayi tesisleri getiren, bilimsel, teknolojik, ekonomik, sosyal, sportif, kültürel, sanatsal alanlarda olağanüstü hizmeti geçen ya da geçeceği düşünülen ve ilgili bakanlıklarca haklarında gerekçeli teklifte bulunulan kişiler, vatandaşlığa alınması zorunlu görülen ile göçmen kabul edilenler, Türk vatandaşlığını kazanabiliyor.

* * *

2003 yılında 58'inci hükümetin başbakanı olan Abdullah Gül de Davos toplantısına katıldığı bir sırada, bir işadamının ''20 bin dolara Türk vatandaşlığı satalım, milyarlarca dolar kazanalım'' önerisi getirdiğini söylemiş, ancak tepkiden çekindiklerini belirtmişti!

Biz o zaman "Diyelim ki, Türkiye'den mübadele ile gönderilen Rumların torunları, 20 bin dolar karşılığında yeniden vatandaşlık istedi. Ne yapacak Gül? Kabul mü edecek? Yine tehcir edilen Ermenilerin torunları da 20 bin dolara vatandaşlık isteyebilir? Böyle bir talep gelirse, Gül kabul mü edecek?" diye sormuştuk.

Diğer taraftan, bugün başkanlık sistemine yeşil ışık yakan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, tabandaki tepkileri frenlemek için "Ne AB, Ne Şangay! Türk Birliği kuracağız." dedi. Milletvekilleri de ayakta alkışladı. Aynı Bahçeli bir ara "Türk vatandaşlarını Türk milletine bağlayan bağ, sadece ve sadece hukuki bir bağ olan vatandaşlık bağıdır." diyordu! Bu durumda Türk birliği nasıl olacak? Diğer Türk devletlerinin vatandaşlarını Türkiye vatandaşı mı yapacak?

* * *

Ömer Çelik, 2013 yılında Moskova'da iken bir çağrı yapmış ve "Geçmişte yapılan bazı yanlışlıklar yüzünden ülkemizi terk etmiş Hıristiyan ve Yahudiler var. Hepsine 'Ülkenize geri dönebilirsiniz' diyoruz." demişti.

Tayyip Erdoğan da "Yıllarca bu ülkede bir şeyler yapıldı. Farklı etnik kimlikte olanlar ülkemizden kovuldu. Acaba kazandık mı? Bu aslında faşizan bir yaklaşımın neticesiydi." diye konuşmuştu!

Yunan basını, bu sözleri "tarihi itiraf" başlığı ile yayınlamıştı.

57'nci Hükümet döneminde her etnik gruba kendi siyasi kaderini tayin hakkı veren ikiz yasaları Türkiye adına imzalayan Büyükelçi Volkan Vural da emekli olduktan sonra 2008 Eylül ayında Neşe Düzel'e yaptığı açıklamada "Devlet Ermenilerden özür dilemeli, Ermeni ve Rumlar tekrar eski topraklarına dönsün, tekrar vatandaş olsun." demişti.

AKP iktidarı da Suriye'den gelenler içinde nitelikli olanlara vatandaşlık verileceğini açıklamıştı. Uygulamanın nasıl yürüdüğünü herkesin bilmesi gerekmez mi?

* * *

Kısacası, iş döndü dolaştı yine
"vatan"daşlık satmaya dayandı. Adı üzerinde "vatan"daşlık? Her zaman ne diyoruz; "Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, bir hisse senedidir" diyoruz değil mi? Bu kimlik kanla ve canla elde edilmiştir, parayla değil!

Arslan BULUT, 30 Kasım 2016
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12162
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: Yeniden satılık "vatan"daşlık! / Arslan BULUT

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Pzr Ara 04, 2016 14:20

Sayın BULUT,
Tamamen haklısınız. Bunlar, vatanı da vatandaşlığı da pazarlayabilecek tıynette adamlardır. Bunlardan heşey beklenir. Çünkü bunlar, Türk, Türkiye ve Atatürk düşmanıdır ve haram kar, haksız rant ve karapara tapanıdır. Şahsen size ve çok değerli ve sevgili GÜNCEL MEYDAN'a benden teşekkürler, sevgiler, saygılar ve en iyi dileklerle.
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 596
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02


Şu dizine dön: Arslan BULUT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x