YGS'de şifreli cevap anahtarıyla kopya mı çekildi?

Eğitim hakkında her şey...

Re: YGS'de şifreli cevap anahtarıyla kopya mı çekildi?

İletigönderen Oğuz Kağan » Çrş May 11, 2011 21:51

YGS Şifre Soruşturmasında Başsavcılık 'Takipsizlik' Kararı Verdi!

'2010 mezunu yazmış hata yazılımda ve ÖSYM’de'

Savcı, YGS’de şifre soruşturmasıyla ilgili beklenen açıklamasını sonunda yaptı. Şifrenin varlığını kabul eden ancak, “Hiçbir adayın bu şifre sisteminden faydalandığına yönelik bulgu tespit edilmedi” diyerek takipsizlik kararı veren savcılık, yazılımda ve ÖSYM’de de bir dizi hata buldu...


Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan, 27 Mart’ta yapılan YGS’deki şifre ve kopya iddiaları ile ilgili olarak başlattığı soruşturmayı “takipsizlik” kararı ile sonuçlandırdı. Savcı Sakınan, “YGS’de herhangi bir kopya ve sınav sonucunu ilgilendiren başka bir usulsüzlüğün tespit edilmediğini” belirttiği kararında, ÖSYM Başkanlığı, YGS koordinatörü ve Meteksan firması yetkililerinin “kamuoyunda tartışmaya, sınav üzerinde şüphe oluşmasına ve sınav sonuçları üzerinde kaygı oluşturulmasına sebebiyet verdikleri” tespitine yer verdi. Sakınan, bu gerekçeyle ÖSYM Başkanı Ali Demir, YGS Koordinatörü ve diğer yetkililer hakkında “görevi ihmal” ve “görevi kötüye kullanmak” suçlarından soruşturma açabilmek için YÖK’ten soruşturma izni istedi.

Şifre var, kopya yok!

Sakınan’ın takipsizlik kararında “veri tabanlarında, soru kitapçıklarında, cevap anahtarlarında ve yapılan tüm incelemeler sonucunda” ulaşıldığı belirtilen “tespitler” şöyle aktarıldı:

* “Tüm aday kitapçıklarında ve basın kitapçığında 18 soru için şifre olarak değerlendirilebilecek sorular mevcuttur. Aday kitapçıklarında ilgili şifre tüm matematik sorularını kapsamamıştır ve ve şifre olarak adlandırılan yönteme uyan soruların soru numarasının ve seçeneklerinin aday bazlı farklılık göstermesi ve bunun basım esnasında belirlenmesi nedeniyle, bu yöntemin herhangi bir adaya sınavdan önce verildiğine dair hiçbir tespit bulunmamaktadır.

* Hiçbir adayın sınav esnasında bu şifre sisteminden faydalandığına yönelik bir bulgu tespit edilmemiştir.

* Bilgisayar programında belirli bir adaya özgü kitapçık ve cevap seti hazırlama özelliği bulunmamaktadır.”

Savcı Sakınan, bu tespitlerin ardından ulaştığı sonucu “Kısaca 2011 YGS Sınavında herhangi bir kopya ve sınav sonucunu ilgilendiren başka bir usulsüzlük tespit edilmemiştir” ifadesiyle açıkladı.

İşte savcıya göre hatalar

Sakınan, ÖSYM Başkanlığı, YGS koordinatörü ve Meteksan firması yetkililerinin ise kamuoyunun hassasiyeti ve sınavın güvenilirliği hususunda uygulama sırasında üzerlerine düşen dikkat ve özeni göstermediklerini belirterek bu konuyla ilgili de şu tespitlere yer verdi:

* YAZILIMI 2010 YILI MEZUNU YAPMIŞ: Yazılımın sınavda kullanılan son versiyonunu geliştiren, Meteksan personeli olan 2010 yılı mezunu bir bilgisayar mühendisidir.

* YAZILIM TAMAMLANMAMIŞ: Adaya özel kitapçık hazırlamada kullanılan ve Meteksan tarafından geliştirilen yazılım YGS-2011’in basım sürecinde henüz son halini almamıştır. Yazılım geliştirilirken gereksinim analizi yapılmadığı, yazılımın test edilmediği ve tasarım için dokümantasyon hazırlanmadığı, yazılımla ilgili ÖSYM görevlilerine eğitim verilmediği, ÖSYM tarafından yazılımla alakalı resmi olarak bir eğitim ve dokümantasyon talep edilmediği görülmüştür. Yazılım paket program haline gelmeden kullanılmıştır.

* ŞİFREYE SEBEBİYET: Bu kullanım esnasında soru cevap seçeneklerinin yerlerini değiştirmeyerek kamuoyunda şifre olarak adlandırılan formülasyona sebebiyet vermişlerdir.

* SAĞDAKİ ŞIK ALGORİTMASI: Basın ve master kitapçığının oluşturulması aşamasında ise sınavda uygulanan adaya özgü kitapçık sistemi kullanılmış, ancak aday kitapçıklarının oluşturulma sürecinden farklı olarak özel tercihlerde bulunulmuştur. Bu tercihlere göre basın kitapçığında mod-medyan ve “en büyük sayısal değere sahip şıkkın sağındaki cevap şıkkının doğru seçenek olması” diye adlandırılan iki farklı algoritmalı cevap şıkları oluşmuştur.

* BASKIDA HATALAR VAR: Baskı hataları yapmışlardır.Sakınan bu tespitlerin ardından yetkililerin “kamuoyunda tartışmaya, sınav üzerinde şüphe oluşmasına ve sınav sonuçları üzerinde kaygı oluşturulmasına sebebiyet verdiklerini” belirtti.

Rüşvet de soruşturulmuş

Sakınan, soruşturmayı “YGS’de kopya çekilmesi, şifre iddiası ile bu eylemleri işlemek için suç örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak ve Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’nda belirtilen suçlarla” ilgili yürüttüğüne dikkat çekerek bu suçlar dışında kalan “görevi ihmal ve kötüye kullanma” suçlarından soruşturma izni verilmesi için evrakın YÖK Başkanlığı’na iletildiğini kaydetti.

BİLİRKİŞİ DE ‘ŞİFRE VAR’ DEDİ

ÖSYM Meteksan’ı denetlememiş


Savcılığın açıklamasında yer verilen Bilirkişi raporu da şifreyi doğruladı. Raporda yazılımın hatalı olduğuna dikkat çekildi ve ÖSYM suçlandı: “Adaya özel sınav kitapçığı hazırlama sürecinde ÖSYM TAB (Test ve Araştırma Birimi) ve özellikle YGS 2011 Sınav Koordinatörü, Meteksan tarafından gerçekleştirilen faaliyetler için gerekli denetimi yapmadığı ve birçok aşamada inisiyatifin Meteksan’a bırakıldığı tespit edilmiştir.

* ŞİFREYLE MATEMATİK’TE 15.25 NET ÇIKIYOR: YGS-2011’de kamuoyunda şifre olarak adlandırılan uygulama vardır. Bahse konu formülasyon ile 40 soruluk matematik testinde bulunan 29 sorudan 15,25 net elde etme imkanı bulunmaktadır. Ancak YGS-2011 sınavında hiçbir adayın yukarıdaki formülasyondan istifade ederek haksız avantaj sağladığına dair bulguya rastlanmamıştır.

15 gün içinde karara itiraz hakkı var

Ankara Başsavcılığı, takipsizlik kararını sınavın yürürlülüğünün durdurulması ve iptali için açılan davaya bakan Ankara 7. İdare Mahkemesi ’ne gönderdi. Karar, İdare Mahkemesi açısından bağlayıcı değil. Takipsizlik kararına karşı ilgililerin Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 gün içinde itiraz hakkı bulunuyor.

YÖK yarın toplanacak

YÖK Genel Kurulu’nun yarın yapacağı toplantıda ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında soruşturma izni istenmesi kararını değerlendirmesi bekleniyor. Ankara 7. İdare Mahkemesi, savcılıktan bilirkişi raporunu göndermesini de talep etti. Yürütmeyi durdurma talebinin, istenen belgeler mahkemeye ulaştıktan sonra karara bağlanması bekleniyor.


VATAN, 11 Mayıs 2011
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12288
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: YGS'de şifreli cevap anahtarıyla kopya mı çekildi?

İletigönderen bezgin » Prş May 12, 2011 17:27

GÜLEN TGB'Yİ DAVA ETTİ

[img]http://ulusalkanal.com.tr/images/stories/tgb.gulen.jpg[/img]


Fethullah Gülen Türkiye Gençlik Birliği'ne dava açtı. Davanın gerekçesiyse; "TGB'nin YGS'deki şifreli sorulardan Gülen'i sorumlu tutması. " Hakkında dava açtığı isimlerden Adnan Türkkan, Ulusal Kanal'a konuştu. Gülen'e, "karşı dava" açıyoruz diyen TGB Genel Başkan Yardımcısı Türkkan; "Türkiye'yi Amerikan eyaletine çevirmek isteyenleri deşifre etmeye devam edeceğiz" dedi.

TGB Genel Başkan Yardımcısı Adnan Türkkan, Fethullah Gülen'in açtığı dava nedeninin, TGB'nin düzenlediği YGS eylemleri ve bu eylemlerin internette yer bulması olduğunu söyledi.

Eylül ayında ilk duruşması görülücek davayı "biz alışığız" sözleriyle yorumlayan Türkkan "dokunmaya devam edeceğiz" dedi.

Türkan, Türkiye Gençlik Birliği'nin, Fethullah Gülen'e, "karşı dava" açmaya hazırlandığını da dile getirdi.


Ulusal Kanal, 12.05.2011
İşgâlciler ölmeli! :turkiye:

"Bir ülkenin nüfusunun yarıya yakın bölümünün bir bölgede, dörtte birinin bir şehirde yaşaması, başlı başına tezgahtır."
Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 1394
Kayıt: Prş Eki 30, 2008 1:35

Re: YGS'de şifreli cevap anahtarıyla kopya mı çekildi?

İletigönderen Oğuz Kağan » Prş Nis 12, 2012 18:12

Ali Demir için soruşturmaya izin yok

”YGS’deki şifre” iddialarıyla ilgili, YÖK’ün, ÖSYM Başkanı Ali Demir’in de arasında bulunduğu 17 kişi hakkında soruşturma izni vermemesi kararının kaldırılması istemiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı itiraz, Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nce reddedildi.

”YGS’deki şifre” iddialarına ilişkin soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan, ÖSYM Başkanı Demir ile 2011 YGS’de sorumluluğu bulunan bazı kişiler hakkında, YÖK’ten soruşturma izni talep etmişti.

YÖK Genel Kurulu ise soruşturma izni talebini oy çokluğuyla reddetmişti. Ret kararında, ”cezai sorumluluğun (görevin kötüye kullanılması) şartları oluşmadığından” soruşturma talebinin reddine karar verildiği belirtilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Sakınan, YÖK Genel Kurulu’nun bu kararının kaldırılması için Danıştay’a itirazda bulunmuştu.

Başvuruda, 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un 9/3. maddesinde, sınav güvenliğiyle ilgili, ”Soruların hazırlanması da dahil olmak üzere, sınav sürecinin herhangi bir aşamasında görev alanlar, ilgili mevzuat çerçevesinde Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kurallara titizlikle uymakla yükümlüdür” hükmü bulunduğuna dikkat çekilmişti.

YÖK’ün, ilgililer hakkında soruşturma izni vermediği anımsatılan başvuruda, hakkında soruşturma izni istenen ilgililerin suç işleme kasıtlarının, dosyada bulunan delillerin takdirinin ve suçun unsurlarının değerlendirilmesinin Cumhuriyet Başsavcılığı makamına ait olduğu savunulmuş ve soruşturma izni verilmemesine dair kararın kaldırılması talep edilmişti.

İtirazı inceleyen Danıştay 1. Dairesi, konunun Bölge İdare Mahkemesi’nin yetkisi dahilinde bulunduğu gerekçesiyle, itirazı buraya göndermişti.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, itiraz başvurusunu reddetti.

Bölge İdare Mahkemesi üyelerinin oy birliğiyle aldığı kararda, ”ön inceleme raporu ve eki belgelerin, isnat edilen suç dolayısıyla hazırlık soruşturması yapılmasını gerektirecek nitelik ve yeterlikte olmadığının anlaşıldığı, bu sebeple adı geçenler hakkında YÖK Genel Kurulu’nun soruşturma izni vermemesine ilişkin itirazın reddine karar verildiği” belirtildi.

Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı kesin nitelik taşıyor.

Milliyet, 12 Nisan 2012
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12288
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Önceki

Şu dizine dön: Eğitim

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x