Savaş Baronları McCain ve Lieberman Türkiye'de PDF Yazdır e-Posta
Salı, 10 Nisan 2012 21:51 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 2649 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

ABD’li senatörler McCain ve Lieberman, Türkiye’yi Suriye ile sıcak çatışmaya sürüklemeye çalışıyor.

Önce tampon bölge sonra parçalamak!

Esad rejimine karşı ısrarla askeri müdahale isteyen ABD’li senatörler John McCain ve Joe Lieberman, Cumhurbaşkanı Gül tarafından İstanbul Tarabya’daki Huber Köşkü’nde konuk edildi. Sınırda bir tampon bölge kurup ardından Irak’taki gibi Suriye’yi parçalamak amacındaki senatörlerin ziyaretine CHP’den tepki geldi.

BM kararı olmadan asla...

CHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, savaş yanlısı 2 senatörün ziyareti için şöyle konuştu: Bu iki senatör daha önce de defalarca Türkiye’ye gelmişlerdi. Sanıyorum, Türkiye’yi Suriye’ye müdahaleye ikna için geldiler. BM kararı olmadan böyle bir şey olmaz. İnşallah Cumhurbaşkanı da, Türk halkı gibi bölgede savaş istemez.

Huber Köşkü’nde “Suriye senaryoları”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Köşk’te Suriye’ye müdahaleyi savunan savaş baronları ABD’li senatörler John McCain ve Joe Lieberman’ı ağırladı.

Haber: Fatih Erboz
BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan Türkiye’ye gelmeden önce İstanbul iki savaş baronunu ağırladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tarabya Köşkü’nde Suriye’ye müdahaleyi savunan ABD’li senatörler John McCain ve Joe Lieberman ile beraberlerindeki heyetle görüştü. CHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, ABD’li senatörlerin sertlik ve Suriye’ye müdahale yanlısı olduğunu belirterek, “Bu iki senatör daha önce de defalarca Türkiye’ye gelmişlerdi. Suriye konusunda sert yaklaşım içerisindeler. İkisi de Suriye’ye müdahale taraftarı. Sanıyorum bu doğrultuda konuştular” dedi. Türkiye’yi Suriye’ye müdahale etmeye ikna etmek amacıyla geldiği öne sürülen iki senatörle ilgili siyasilerin değerlendirmeleri şöyle:

Türkiye’yi zorluyorlar

Faruk Loğoğlu (CHP Genel Başkan Yardımcısı): McCain de Lieberman da Suriye’ye müdahale taraftarı. CHP olarak görüşümüz Suriye’ye müdahale edilmemesi. Bu talep ABD’den gelse bile Türkiye’nin buna itibar etmemesi. İnşallah Cumhurbaşkanı da Türkiye ve Türk halkı gibi bölgede savaş istemez, ’BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan böyle bir şey olmaz. Bu konuda bir şey yapmayız’ der. Suriye’deki gelişmeler bakımından en önemli ülke Türkiye. Hem komşu ülke olarak, hem de çok sayıda sığınmacıya kucak açmış bir ülke olarak. Ayrıca Türkiye’nin Suriye’ye ilişkin tutumu, yaklaşımı, söylemleri de fevkalade önemli.

Esad’lı çözüm istemiyor

İnal Batu (Emekli Büyükelçi): AKP hükümeti Esad’lı bir çözüm istemiyor. Ateşkes de olsa, reformlar da hayata geçse artık Suriye’de Esad’lı bir çözüm istemiyor. Köprüler atılmış, araya o kadar düşmanlık girmiş ki Esad kimseyi öldürmese de istenen reformları yapsa da bu AKP’nin işine gelmiyor. Annan ise Esad ile muhalefetin uzlaşmasına dayalı bir çözüm önermişti. Türkiye, Annan’ın bu girişimden hiç hoşnut değil ama bunu açıkça söyleyemiyor.

Annan’dan Türkiye’ye kritik günde kritik ziyaret

Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye ordusunun kentlerden çekilmesi için verilen sürenin dolduğu 10 Nisan’da (bugün) Türkiye’ye gelecek. Annan, şiddetten kaçarak Türkiye’ye sığınan mültecilerin sayısının 25 bine dayanması üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile telefon görüşmesi yaptı. “İlk fırsatta Türkiye’ye gelebileceğini” ifade eden Annan, 12 Nisan 06.00’da yürürlüğe girecek ateşkese rağmen şiddetin devam ediyor olmasının kendisini şoke ettiğini belirtmişti. Şiddetin devam etmesinin “kabul edilemez olduğunu” vurgulayan Annan, Esad rejimini uyarmıştı. Muhalifler de, Suriye ordusuna ait yaklaşık 90 tank ve zırhlı aracı içeren bir kuvvetle Idlib kentine operasyon düzenlediğini iddia etmişti. Suriye’de yaşanan şiddet olaylarında bir günde 150 kişinin öldüğü haberlerinin gelmesinin ardından, ordunun İdlib ve sınır boyunca uzanan yerleşim birimlerinde operasyonlara ağırlık verdiği belirtiliyor. Bu durumun, Türkiye’ye sığınan mülteci sayısında önemli bir artışa neden olabileceği düşünülüyor.

Sınırda provokasyon kokusu!

Suriye’den Türkiye’ye girmeye çalışan sığınmacılara Suriye güvenlik güçlerinin açtığı ateşte yaralanarak Kilis Devlet Hastanesi’ne getirilen yaralılardan 2’si hayatını kaybetti. Yaralananlardan birinin, Kilis’teki konteynır kentte görev yapan bir Türk kadın görevlinin olduğu öğrenildi. Kilis Sağlık Müdürü Yemliha Aksoy, çok sayıda ambulansın gelecek yaralılara müdahale için sınırda beklediğini belirtti. Yaralıların ambulanslarla Kilis ve Gaziantep’teki hastanelere sevk edildiğini ifade eden Aksoy, “Suriye’den getirilen yaralı sayısı 17’ye ulaştı, 2’si hayatını kaybetti” dedi.

Çok sayıda yaralı var

Suriye Esseleme Sınır Kapısı yakınındaki çatışmaların sesleri Kilis’ten duyuldu. Kilis’ten Öncüpınar Sınır Kapısı’na giden yolda önlem alan güvenlik güçlerince bölgeye girişe izin verilmiyor. Suriye’den yaralıları getiren grupta yer alan Abdülkadir Abdullah, kimliği belirsiz kişilerin Halep’in Sucu köyüne gece yarısı ağır silahlarla saldırdığını, bölgede çok sayıda yaralı olduğunu söyledi. Bunlardan bazılarını sınırdan geçirerek Türkiye’ye getirdiklerini ifade eden Abdullah, “Çok sayıda yaralı var. Getirebildiklerimizi getirdik” diye konuştu. Sınıra yakın bölgedeki çatışmanın sesleri duyulurken, Kilis’teki konteyner kentte de gerginlik yaşandı. Türkiye, yaşanan bu olayın üzerine Suriye konsolosluğunun maslahatgüzarını çağırıp, açılan ateşin durdurulmasını istedi. Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da, Suriye’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarını bakanlığa çağırarak, sınır bölgesindeki çatışmaların durdurulmasını istedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru da, “10 Nisan kadük oldu. Yarından (bugün) itibaren yeni bir dönem başlayacak” dedi. Esad rejiminin kabul ettiği Annan planına göre, Suriye ordusunun 10 Nisan tarihine kadar kentlerden çekilmesi, 12 Nisan’a kadar da ülkede ateşkes sağlanması öngörülüyordu.

“İsyancılar Hatay’da tedavi görüyor” iddiası

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Suriye’deki silahlı grupların yaralı militanlarının Hatay’daki hastanelerde tedavi edildiğini söyledi. Eryılmaz, Hatay’daki özel bir hastanenin üst katının bu amaçla ayrıldığını belirterek, “Hatay ve Reyhanlı merkezde muhalif grupların militanlarının önemli bir bölümüne evlerin kiralandığı yönünde ciddi bilgiler var. Hem devlet hastanesinde hem de özel hastanelerde çatışmalarda yaralanan muhalif grupların özel tedavi gördükleri yönünde bilgiler var. Hasta ziyaretine gittiğimde en üst katın sadece bu kişilere ayrıldığını ve kata görevli olmayan hiç kimsenin sokulmadığını gördüm. Devlet hastanesinde de çok sayıda yaralı muhalif var.”

YENİÇAĞ, 9 Nisan 2012

Paylaş
2649 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!