"Libya silahları" Suriye’ye taşındı PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 03 Mayıs 2012 17:19 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 2579 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Bu vahim iddianın sahibi CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, “Libya’daki çatışmalarda kullanılan uçaksavarlar, araçlara monte edilmiş hafif silahlar Türkiye üzerinden Suriye’ye gitmiş” dedi. Türkiye’nin artık savaşın içinde olduğunu da öne süren Eryılmaz, “ABD ve İsrail tampon bölge için sürekli bastırıyor” dedi.

“Libya’yı kana bulayan silahlar Hatay’da” iddiası

Bu ürkütücü iddianın sahibi CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, “Libya’daki çatışmalarda kullanılan uçaksavar silahlar Türkiye üzerinden Suriye’ye gidiyor” dedi.

Haber: Fatih Erboz
İç savaş sırasında Libya’yı kana bulayan ve sözde muhaliflerin kullandıkları ağır makineli silah yüklü araçların Hatay’da ortaya çıktığı iddia edildi. Suriye’den gelen mültecilerin barındırıldıkları Hatay’da aylardan beri süren belirsizlik ve gerginlik devam ederken, CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, sınırdaki hareketliliğe dikkat çekti.

Uçaksavarlı araçlar

Refik Eryılmaz, “Suriye’ye giden bir otobos şoförümüz, iç savaş sırasında Libya’da kullanılan araçların üzerine monte edilmiş hafif silahların Suriye sınırına doğru kaydırıldığını anlattı. Otobüs şoförü görmüş bana da aktardı. Libya savaşında kullanılan araç üzerine konuşlandırılmış uçaksavarların o şekildeki Suriye sınırına doğru kaydırıldığını söylediler. Bütün bu olup bitenler sınırın Türkiye tarafında yapılıyor” dedi.

ABD-İsrail güvencesi

YENİÇAĞ’a konuşan CHP’li Refik Eryılmaz, tampon bölgenin oluşturulması konusunda ABD ve İsrail’in Türkiye’ye güvence verdikleri duyumunu aldığını da açıkladı. “Suriye’ye müdahale niyetinde olan dış güçler bölgesel bir savaşın tetiklenmesi için çalışıyorlar” diyen Eryılmaz, konu ile ilgili olarak şöyle konuştu:

Türkiye savaşın içinde

“Bölgesel bir çatışmanın alt yapısını oluşturmaya çalışıyorlar. Bu bir domino etkisi yaratacak. Türkiye’nin oraya girmesi yaratacak. ABD ile İsrail Türkiye’ye hava operasyonları konusunda gerekli korumayı yapacaklarını açıklıyorlar. Benim duyduğum bu. ’Tampon bölgenizi oluşturun, biz size her türlü katkıyı sağlayacağız, özellikle de hava operasyonları konusunda güvenliği biz sağlayacağız’ demişler.” Suriye’de yaşanan çatışmalarda yararlananların ülkemizde tedavi altına alındığını anımsatan Refik Eryılmaz, Türkiye’nin açıkça taraf olduğunu söyledi. Ankara’nın Suriye’de yaşanan krizin içinde olduğunu ifade eden Eryılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

Suriye’yi bölme çalışması

“Suriye’deki çatışmalarda yaralananların tedavi altına alındığına ilişkin bilgiler de var. Şu anda çatışmalarda yaralananlar Türkiye’de tedavi ediliyor. Artık Türkiye ciddi olarak savaşın içinde. Muhaliflere açık destek veriyor. Bölge halkı bu gelişmelerden dolayı çok rahatsız. Orada çıkacak bir savaş burayı çok karıştıracak. İnsanlar olup bitenlerden dolayı kaygılı.” Eryılmaz, Suriye’yi fiili olarak üçe bölme çalışmalarının devam ettiğini ileri sürdü ve şöyle devam etti: “Bu üç bölge, Lübnan’a yakın yerde bir bölge, Türkiye sınırında bir bölge ve Kürtlerin yaşadığı bir bölge. BOP’a baktığınız zaman Suriye’nin üçe, hatta dörde bölündüğünü görürüsünüz. Bunun fiili olarak ciddi bir şekilde hayata geçirilmek istendiği söyleniyor. Sürekli Suriye’ye gidip gelen vatandaşlarımız dile getiriyor.”

YENİÇAĞ, 2 Mayıs 2012

Paylaş
2579 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!