BDP, Özerklik İçin Heveslendi PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 14 Mayıs 2012 14:46 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 2685 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Yeni anayasanın yazım sürecine geçilmesiyle birlikte PKK’nın siyasi uzantıları da isteklerini açıkça dillendirmeye başladı. İmralı canavarı Öcalan’ın “önerileri” doğrultusunda değişiklik isteyen ve “Cin şişeden çıktı. Kürt sorununun çözümü, yeni anayasada yer almalı” çıkışı yapan DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’u dün de BDP lideri Selahattin Demirtaş’ın talepleri izledi.

Şırnak’ta yaptığı konuşmada “pazarlığa açık” bir üslup kullanan Demirtaş, şunları söyledi: Başkanlık sistemi, gündemimizde yok. Biz demokratik özerkliği öneriyoruz. Tartışılacaksa önce demokratik özerkliği tartışalım. Eğer bu yazılacak anayasa Kürt halkını tanımayacaksa, dilini, kültürünü, kendini yönetme hakkını, siyasi statüsünü kabul etmeyecekse biz bu anayasaya yeni anayasa diyemeyiz.

Demirtaş: Yeni anayasaya demokratik özerklik eklensin

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gündemlerinde başkanlık sisteminin olmadığını belirterek, “Biz demokratik özerkliği öneriyoruz” dedi. Şırnak’ın Cizre ilçesinde düzenlenen Kültür ve Sanat Günleri Festivali’nde konuşan Demirtaş, şunları söyledi: “Tartışılacaksa önce demokratik özerkliği tartışalım. Eğer bu yazılacak anayasa Kürt halkını tanımayacaksa, dilini, kültürünü, kendini yönetme hakkını, siyasi statüsünü kabul etmeyecekse biz bu anayasaya yeni anayasa diyemeyiz. Darbe anayasasından hiçbir farkı olamaz. Çünkü bugüne kadar ki darbeler ve cunta anayasaları, sadece bu ülkedeki kimlikleri ve kültürleri ezmek için yapıldı.”

“Cin şişeden çıkmıştır”

Diyarbakır’da önceki gün Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından düzenlenen toplantıda konuşan DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk da, anayasa değişikliğindeki beklentilerini açıkladı. Tuğluk, anayasada terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın “Türkiye Cumhuriyeti devleti, yurttaşlarının farklı kültürel, inançsal, etnik kimliklerini tanır, zenginlik olarak görür ve kendilerini ifade edebilmelerini ve geliştirmelerini güvence altına alır” şeklindeki önerileri doğrultusunda değişiklik istedi. Tuğluk, “O halde artık cin şişeden çıkmıştır. Madem ki ’Kürt sorunu ülkenin en büyük sorunudur’diyorsun; o halde bu büyük sorunun çözümü de ülkenin yasal düzenini belirleyen bir metin olan anayasada yer almalıdır” dedi.

YENİÇAĞ, 13 Mayıs 2012

Paylaş
2685 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!