AKP'den Balyoz Davasına Müdahale! PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 18 Mayıs 2012 20:14 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 2829 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

AKP’li milletvekillerince hazırlanan kanun teklifi ile, sanık avukatları duruşmaya katılmasa da, hakimler karar verebilecek. Balyoz avukatları mahkemeyi protesto ederek duruşmalara katılmıyor.

AKP'li milletvekilleri tarafından hazırlanan bir kanun teklifi ile, sanıkları arasında çok sayıda üst düzey askerin de bulunduğu Balyoz davası için yasal değişiklik yapılıyor. Kanun teklifi uyarınca, sanık avukatları duruşmaya katılmasa da, mahkeme heyeti kararını açıklayabilecek.

Balyoz davasında sanık avukatları, taleplerinin değerlendirilmediği gerekçesiyle, mahkemeyi protesto ederek duruşmalara katılmıyor. Bu nedenle dava da kilitlendi. Mevcut Ceza Muhakemeleri yasasının 188. maddesi, "Duruşmada, hükme katılacak hâkimler ve Cumhuriyet savcısı ile zabıt kâtibinin ve müdafiin hazır bulunması şarttır" hükmünü taşıyor.

AKP Elazığ milletvekili Şuay Alpay, İstanbul milletvekili Bülent Turan ve arkadaşlarınca TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi ise bu maddeyi değiştiriyor. "Hukuken geçerli bir mazereti olmadan duruşmaya katılmayan sanık avukatının yokluğunda da, karar verilebilir" hükmü getiriliyor.

"GEREKSİZ UZUYOR"

Kanun teklifinin gerekçesinde, "Özellikle çok sanıklı ve karmaşık davalarda, avukatların değişik gerekçelerle karar duruşmasında bulunmaması nedeniyle, karar verilmesine engel olunmakta ve yargılamanın gereksiz uzamasına sebebiyet verilmektedir" denildi. Kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonu ile Genel Kurulda ele alınacak.

İstanbul 1. Ordu Komutanlığında, hükümeti devirmek için Balyoz adlı askeri darbe planı hazırlandığı iddiası üzerine, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı. 16 Aralık 2010’dan bu yana, aralarında Orgeneral Bilgin Balanlı, eski kuvvet komutanları İbrahim Fırtına ve Özden Örnek,1. Ordu eski Komutanı Çetin Doğan ile çok sayıda muvazzaf Generalin de bulunduğu 250'si tutuklu 365 sanık yargılanıyor.

GAZETEPORT, 18 Mayıs 2012

Paylaş
2829 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!