Türkiye de Suriyeli Diplomatları Sınır Dışı Ediyor PDF Yazdır e-Posta
Çarşamba, 30 Mayıs 2012 13:47 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 3485 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Dışişleri Bakanlığı Suriye'ye seyahat edecek Türk vatandaşları bir kez daha uyardı. Batılı ülkelerin ardından Türkiye de 30 Mayıs'tan itibaren 72 saat içinde Suriyeli diplomatların ülkelerine geri dönmelerini istedi. Türkiye'nin Halep Konsolosluğu'nun boşaltılmaya başlandığı, beş Türk diplomatın geri döndüğü bildirildi.

Hula katliamının ardından Suriye üzerindeki diplomatik baskıyı artıran ülkeler arasına Türkiye de katıldı. Türkiye, Suriyeli diplomatların 72 saat içinde ayrılmalarını isterken, Halep Konsolosluğu da boşaltılmaya başlandı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye'de 50'si çocuk en az 110 sivilin hayatını kaybettiği katliam "insanlığa karşı suç niteliğinde bir eylem" olarak nitelendirildi ve bu eyleme karşı sessiz ve tepkisiz kalınması söz konusu olamayacağı vurgulandı.

Açıklamada, "Bu anlayış doğrultusunda, ülkemiz tarafından da Suriye Yönetimi’ne karşı yeni tedbirler alınması gerekli görülmüştür. Ev sahibi ülke olarak, Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi’nin 9'uncu Maddesi uyarınca, Suriye’nin Ankara’daki Maslahatgüzarı ve Büyükelçilikteki diğer tüm diplomatik personelin 30 Mayıs 2012 tarihinden itibaren 72 saat içinde ülkemizden ayrılması talep edilmiştir" denildi.

Son gelişmeleri değerlendiren Başbakan Tayyip Erdoğan da gazetecilerin tampon bölge kurulmasının gündemde olup olmadığına ilişkin bir soru üzerinde, "Bunların hepsi gelişmelere göre atılacak adımlar ve bu adımların bütün ilgili birimlerimizle görüşüp karar bağlayacağız" yanıtını verdi.

Erdoğan, Suriye'de yaşananlar karşısında şu anda bu ülkenin yanında görünenlerin bile bundan sonra bu ülkenin yanında kalmasının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

"YANINDA OLANLAR BİLE YANINDA KALAMAYACAK"

Son gelişmeleri değerlendiren Başbakan Tayyip Erdoğan da gazetecilerin tampon bölge kurulmasının gündemde olup olmadığına ilişkin bir soru üzerinde, "Bunların hepsi gelişmelere göre atılacak adımlar ve bu adımların bütün ilgili birimlerimizle görüşüp karar bağlayacağız" yanıtını verdi.

Erdoğan, Suriye'de yaşananlar karşısında şu anda bu ülkenin yanında görünenlerin bile bundan sonra bu ülkenin yanında kalmasının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

DİPLOMAT SAYISI AZALTILDI

Suriye'nin de aynı şekilde karşılık verme ihtimaline karşılık, Türkiye ilk adımı atıp, Halep'teki TC Başkonsolosluğu'ndaki görevli sayısını azalttı. Bu çerçevede, Halep Başkonlosoluğu'nda görevli 5 kişi bu sabah Türkiye'ye giriş yaptı.

Türkiye'nin Halep'teki Başkonsolosu Adnan Keçeci'nin ise, ülkede "kalabileceği kadar kalmasına" karar verildi. Bunun nedeni, Suriye'de hala Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bulunması, ülkeye girip çıkışların devam etmesi.

BASKI ARTIYOR, RUSYA'DAN TEPKİ

Suriye’nin Hula kasabasında yaşanan katliamın ardından ABD, Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsviçre, İtalya, Japonya ve Kanada Suriyeli diplomatları sınır dışı etme kararı aldı.

Ayrıca, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Temsilcisi Kofi Annan da dün Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yaptığı görüşmede, uluslararası kamuoyunun "derin kaygılarını" iletti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise büyükelçileri sınır dışı etme kararlarına tepki gösterdi. Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Suriye'de çözüme dönük uluslararası çabalar göz önüne alındığında Batılı ülkelerin Suriyeli büyükelçileri sınır dışı etme kararları zarar verici" denildi.

ŞAM'DAN KARŞI HAMLE

Batılı ülkelerin bu hamlesine karşılık, Suriye'nin de bugün öğlen saatlerinde Hollanda maslahatgüzarını sınır dışı etme kararı aldığı bildirildi.

Suriye'nin El Ahbariye televizyonunun haberine göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı, Hollandalı diplomatların ülkeden ayrılması için 72 saat süre tanıdığını duyurdu.

HÜRRİYET, 30 Mayıs 2012

Paylaş
3485 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!