Çamlıca'ya Dikilecek Olan Cami Midir? / Behiç GÜRCİHAN PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 02 Haziran 2012 13:43 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 4142 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Gündemmatiğimiz Tayyip Erdoğan; arka planda devlet ve siyaset kılcal damarlar seviyesinde yeniden dizayn edilirken, manşetlere oynamaya devam ediyor. Manşetlerde cambaza bak oynanırken kimbilir Resmi Gazete'de neler yayınlanıyor.

Tayyip Erdoğan'ın bir gündemmatik olarak başarısı , onu iktidara getirenler ve orada tutanlar için bulunmaz bir nimet. Kitlelere sakız gibi çiğneyebilecekleri ve birbirine karşı cepheleşecekleri polemikler sunmakta üstüne yok. Bu sis perdesi arkasında her türlü dizaynı kitlelerden habersiz gerçekleştirmek mümkün.

Tayyip Erdoğan o kadar başarılı ki; "kürtaj" gibi bireysel bir konuyu, "Uludere" gibi bir toplumsal olayla en olmayacak şekilde harmanlayıp, toplumun psikozuna oynamayı çok iyi biliyor.

Ve tabi bütün bu polemik fırtınası içinde okumasını bilenlere psikolojisine ve içinde bulunduğu dengelere dair çok önemli ipuçları veriyor.

Durup dururken, Çamlıca'ya İstanbul siluetine hakim olacak cami yapımını gündeme getirmesi bu çerçevede yine önemli ipuçları içeriyor.

Başbakanların kendilerini padişah zannetmediği normal ülkelerde, bu tarz büyük projeler uzun kamuoyu süreçleri sonrasında şeffaf bir şekilde şekillenir.

Bir gün durup dururken, "yapacağız" diyen bir başbakanın ağzından duymaz toplum bu tarz projeleri.

Tayyip Erdoğan'ın; Çamlıca'ya büyük cami projesini, son dönemlerdeki "çılgın proje" şehveti bağlamında okumak mümkün.

İstanbul'u kanala getiren Erdoğan, Çamlıca'ya da devasa bir cami konduruverir.

Fakat bu yeni duyurunun iki farklı okuması daha mevcut. Biri Tayyip Erdoğan'ın iç dünyası, diğeri ise ahireti ile ilgili.

1)
Tayyip Erdoğan'ın ağzından bugüne kadar, tabanının bu yöndeki en kadim ve derin nostaljisine rağmen, Ayasofya'yı camiye dönüştürmeye dair en ufak bir dokundurma duymadınız.

Türk düşmanı Papa'nın heykeli önünde Türkiye'yi AB'ye demirleyen anlaşmaya imza atan bir politikacı açısından Ayasofya'yı cami yapma fikrinin yakınından bile geçmek çok risklidir.

Fakat milletin parası ve oyu ile yapacağı projeyi kendi projesiymiş gibi lanse edip, Çamlıca'ya cami inşaa etmek çok kârlıdır.

Oy açısından kârlıdır. Bölgede bu bahane ile yapacağınız imar düzenlemeleri açısından kârlıdır.

Ayasofya'yı cami yapma hayali adamı koltuğundan eder.

Çamlıca'ya cami yapma projesi adamı koltuğuna zımbalar.


Tayyip Erdoğan, neyin hayal edip edemeyeceğini bilecek kadar akıllı bir adamdır.

2) Bu cami projesi duyurusunda bir önemli ayrıntı daha mevcut. Projenin çoktan hazırlandığı ve iki aya kadar bölgede çalışmalara başlanacağı medyaya yansıyan haberler arasında.

Bu acele ve gizlilik AKP iktidarının iş yapış tarzı açısından çok da şaşırtıcı değil ama konu cami olduğunda burada farklı bir olasılığı da gözardı etmemek gerekiyor.

Tayyip Erdoğan'ın sağlığı hakkındaki iddialar doğrusu ise, kendi hayalleri adına zamana karşı yarışan bir ruh hali ile karşı karşıyayız demektir.

Hem öbür dünyayı düşünen, hem de bu dünyada kendini padişah zannetmenin getirdiği ikircikli ruh halinin kesiştiği noktada anıt cami projesinden daha doğal bir proje olamaz.

Tayyip Erdoğan'ın, kendisiyle anılacak ve hak vaki olduğunda bünyesinde türbeleşeceği bir anıt peşinde olduğu olasılığı gözönüne alınmalıdır.


Çamlıca'ya inşa edilecek bu yapı, bu nedenle sadece bir cami olmayacaktır.

Bu yüzden proje çalışmaları çok gizli yürütülmüştür. Ve bu nedenle acele edilmektedir.

Kendisini "İstanbul sevdalısı" ilan eden Tayyip Erdoğan'ın kendisine yer olarak Çamlıca'yı seçmesi, "Allah'a inanan fakat Allah'a güvenmeyen" (Wikileaks'te hakkında yakınındaki bir isme gönderme yapılarak yeralan ifade) bir psikolojinin doğal sonucudur.

Ankara'yı eritirken, İstanbul'u yükselten Tayyip Erdoğan bu bağlamda Çamlıca'yı Anıtkabir'in karşısına dikecektir.

Evine yakındır. Hayalindeki başkent İstanbul'a tepeden bakar.

Hem Allah'a yakındır, hem de Çamlıca'yı mesire yeri olarak yoğun olarak kullanan tabanına yakındır.

Ezcümle; Çamlıca'ya yapılacak olan sadece bir cami değildir.Behiç GÜRCİHAN, 1 Haziran 2012
Açık İstihbarat


Paylaş
4142 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Son Güncelleme: Cumartesi, 02 Haziran 2012 14:21
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!