Valide Emine Sultan'ımıza Külliye İsterük! / Fatma Sibel YÜKSEK (GÜRCİHAN) PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 03 Haziran 2012 16:12 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 4371 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Vapurla Eminönü'nden Üsküdar'a geçerken Fethi Paşa Korusu'nu görünce aklıma geldi...

İstanbul boğazına boş gözlerle bakan 26 hektarlık koskoca tepe! Ağaçtan başka bir şey yok. Ağaç dediğin nedir? Rant getirir mi, kiraya verilir mi?

Olsa olsa kozalak çıkarır. Kozalak da para etmez..

Denizin ortasından Fethi Paşa Korusu'na şöyle bakınca, büyüklerini seven minnettar vatandaş olarak duygularım coşup taştı birden. Bu heyecanla eve geldim, hemen klavye başına oturdum. Nâçizâne önerim şudur:

Valide Emine Sultan hazretlerinin adını, şanını dünya durdukça yaşatacak bir eser kazandırılmalı güzel İstanbul'umuza...

Tayyip Erdoğan gibi büyük bir liderin, bir cihan yıldızının vefalı eşi; Ahmet Burak, Bilal, Esra ve Sümeyye gibi ay parçalarının biricik anaları; kömür isteyene kömür, makarnasız kalana makarna yetiştiren; mübarek Ramazan aylarında çadırlar kurdurarak aç karnımızı doyuran, devlet tarafından bombalanmış vatandaşlarımızın yakınlarına taziye ziyaretinde bulunma yüceliğini gösteren Valide Emine Sultan, sayılamayacak hasletleriyle sadece Ahmet Burak, Bilal, Esra ve Sümeyye'nin değil bu fakir milletin de anasıdır.

Öyleyse, İstanbul'un bomboş duran bir tepesine onun güzel adını taşıyan bir eser dikmek çok mudur?

Aslâ değildir, hâşâ değildir, zinhar değildir!

Kocası hemen bir kararname çıkarsın. Hatta kararnameye de gerek yok, o mübarek kafacıklarını hiç yormasınlar. Karı- koca akşam evde otururken, memleketin ileri gelen mimarları huzura çağrılsın. Oracıkta bir proje çizdirilsin.Emine Sultan son rötuşları yapsın ve ertesi gün Fethi Paşa Korusu'na dozerler girsin. Ağaç, sincap kaplumbağa demeyip silsin süpürsün..

Eşref-i mahlûkatın yanında sincabın lafı mı olur? Hem de eşref-i mahlûkatın daha da "eşrefi" olan Emine Sultan Valide'mizin yanında?

Şöyle içinde cami, medrese, sıbyan mektebi, darüşşifa ve imaret olan bir külliye hayal ediyorum Emine Sultan'ımıza..

Medrese ve sıbyan mektebi için Talim ve Terbiye Nazırı Ömer Bey, derhal bütçe çıkarsın. Darüşşifa ile imaret, hanedana sadakatını ispat etmiş Fettah Tamince, Ahmet Çalık gibi işadamlarımıza ihale edilsin.

Emine Sultan'ımız ayın belli günlerinde kendi mübarek elleri ile çorba kaynatsın, şifa dağıtsın. Vatandaş, bu mübarek kadına bir kez olsun dokunmak için sabah erkenden kuyruğa girsin.Pırlanta taşlı ayakkabılarının, Bursa ipeği eteklerinin altında hizaya gelinsin.

İmaret ve şifahanenin dekorasyonu bizzat Emine Sultan ve kerimeleri Sümeyye Sultan tarafından yapılsın. Ki ince zevk neymiş, kültür neymiş cihan görsün..

Perdeler, bazı densizlerin "pavyon perdesi" tabir ettiği şekilde kat kat insin, aralardan simli püsküller sarksın. Kumaş atlastan ve mor ile kırmızı renklerden oluşsun.

Bütün masa ve sandalyelerin kenarları Swarovski taşlarla bezensin. Mobilyalarda, geleneksel oymacılık sanatımız konuşturulsun. Koltuklar şal desenli döşemelik kumaşla, yerler göbekli halılarla donatılsın. Masa ve yatak örtülerini simli kumaştan isteriz. Üzerine yine ince Swarovski taşlar serpilsin. Havluların kenarında dantel işleme, peçetelerde karanfil deseni olmalı.

Oda kokuları alkol ihtiva ettiğinden köşelere on beş saniyede bir "pısstt" diye gül suyu püskürten koku matikler konulsun. Bütün bu "ince zevk", sonradan zengin olma AKP zevatının evini döşeyen Kervan mağazalarına ihale edilebilir.

Kocasının camisi Çamlıca'dan yükselirken, Emine Sultan'ın külliyesi de Üsküdar sırtlarından selamlasın cihanı...

Sümeyye ve Esra Sultanlar için de projelerim var...

Rumeli Hisarı ile Anadolu Hisarı diyorum...

Birbirine karşıdan bakan iki hüzünlü kızkardeş gibi..

Öyle boş boş duruyorlar da...


Fatma Sibel YÜKSEK (GÜRCİHAN) - 3 Haziran 2012, Açık İstihbarat

Paylaş
4371 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!