BM Rolünü Yaptı Sıra Müdahalede PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 03 Haziran 2012 22:56 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 3808 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Suriye’de çözümden çok Batı’nın planlarına zemin hazırlayan BM, özel temsilcisi Annan’ın ağzından finali açıkladı: Uluslararası toplum harekete geçsin.

Annan: Savaş kaçınılmaz!

Surİye’de savaşın ayak sesleri artık çok daha yakından duyuluyor. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, “Sözleriyle işleri birbirini tutmuyor” diyerek Suriye lideri Esad’ı suçladı ve ‘müdahale’ istedi: Mezhepler arası çatışma ortamı oluştu. Uluslararası toplum harekete geçmeli.

Esad: Artık siyaset yok!

BEŞŞAR Esad ise parlamentoda yaptığı ve devlet televizyonundan canlı yayımlanan konuşmasında şunları söyledi: Dış güçler gençlerimizi parayla kandırıyor. Teröristleri durdurmak artık siyasetle olmaz, silahla olur! Milli güvenlik kırmızı çizgilerde, ona dokunanı affetmeyeceğiz.

Annan’ın çıkışı sonrası Suriye lideri Esad “Dış güçlerin yönettiği gerçek bir savaşın içindeyiz” dedi.

BM misyonunu bitirdi artık savaş günleri...

Suriye’de ipler koparıldı: Önce Annan, ardından Esad “savaşın kaçınılmaz olduğunu” dile getirdi. Hatta Esad, gerçek savaşın içinde olduklarını söyledi.

Suriye’de “savaş” sesleri artık her iki tarafça net bir şekilde telafuz edilmeye başladı. Birleşmiş Milletler’in Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye’nin her geçen gün topyekun savaşa yaklaştığını ve krizin komşu ülkelere sıçramasının önlenmesi gerektiğini bildirdi. Arap Birliği üyeleriyle görüşmek üzere Doha’da bulunan Annan, Suriye’de tehlikeli boyutlarda mezhepler arası çatışma ortamı oluştuğunu kaydetti. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ise, ülkesinin “gerçek bir savaş ve yok etme planı” ile karşı karşıya olduğunu belirterek, bu durumdan dış güçleri suçladı. Esad, parlamentonun açılışında yaptığı, devlet televizyonundan canlı yayımlanan konuşmasında, “sivil ya da asker tüm şehitleri saygıyla andığını ve bu kişilerin kanının yerde kalmayacağını” belirtti. Beşşar Esad, “teröristlerin ülkenin gelişimini ve yapılan reformları engellemeye çalıştığını ve bu krizi aşacakları”nı söyledi.

“Artık siyasetle olmaz”

“Kimseden intikam almıyoruz ve kriz bittikten sonra da almayacağız” diyen Esad, “Teröristleri durdurmamız sadece silahla olur, siyasetle olmaz” ifadesini kullanarak bir bakıma savaşa hazır olduklarını dile getirdi. Esad, rejimin tüm siyasi yolları denediğini, ancak bu çabaların boşa çıktığını belirterek, “dış güçlerin yönettiği gerçek bir savaşla karşı karşıya olunduğu ve bunlarla başa çıkma yollarının farklı olduğunu” vurguladı. Beşşar Esad, “İlk günden beri krizi aşmamızda siyasi sürecin bir çözüm yolu olmadığını biliyorduk. Yakın zamanda yeni hükümet kurulacak” diye konuştu. Esad, Suriye’nin görüşü ne olursa olsun, tüm Suriyelilere açık olduğunu ancak terörün siyasi sürecin bir parçası olamayacağını, ülkeyi iyileştirmek için terörle mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Ülkede güvenlik durumunun alarm verdiğini belirten Esad, “Milli güvenlik kırmızı çizgilerde, ona dokunanı af etmeyeceğiz” diye konuştu. Esad ayrıca, gençlerin para karşılığında kandırıldığını da ifade etti.

Annan: Yetersiz kaldık!

Öncülük ettiği 6 maddeli planın Suriye’de şiddeti durdurma konusunda yetersiz kaldığını kabul eden Annan, Suriye Cumhurbaşkanı’nın sözleriyle yaptıklarının birbirine uymamasından sıkıntı duyduğunu bildirdi. Suriye’deki sorunun ülke dışına yayılabileceği uyarısında bulunan Annan, “Hedeflerimizden şaşmamamız gerekiyor. Ölümler durdurulmalı, siyasi geçiş sağlanmalı ve krizin komşu ülkelere sıçramaması sağlanmalıdır. Bunun için uluslararası toplumun ortak hareket etmesi gerekir” dedi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da, Suriye’ye askeri müdahaleye ülkesinin, sadece BM’nin buna izin vermesi halinde katkı verebileceğini söyledi. Le Drian, uluslararası toplumun Esad’ı devirme çabaları çerçevesinde yaptırımları ve baskıları artırması gerektiğini vurguladı.

İran’dan Ankara’ya taşeronluk suçlaması

Türkiye’nin, Suriye’ye yönelik Batılı güçlerin uyguladığı baskıda taraf olan tavrı, bölgede rahatsızlık yaratıyor. Bu konuda en ciddi tepkiyi koyan ülke olan İran, Türkiye’yi Batılı devletlerin taşeronluğuyla suçluyor. Dün de, İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in askeri danışmanı General Yahya Rahim Safevi, Suriye krizi konusunda Türkiye’yi suçlayan üst düzey İranlı yetkililer arasına katıldı. Safevi, “Amerikalılar, İsrailliler ve Avrupalılar ile Körfez ülkelerinin bir kısmı, özellikle de Katar ve Suudi Arabistan, Beşşar Esad yönetimini devirme veya teslim olmaya zorlama amaçlarına ulaşmak için görevi Türkiye’ye havale etti” dedi. Eski Devrim Muhafızları komutanı Safevi, “Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye, ABD ile siyonistlerin İran, Suriye ve Hizbullah’tan oluşan direniş eksenini zayıflatma çıkarlarına hizmet ediyor” diye konuştu. İranlı yetkililer, yine de Türkiye’nin tavrını değiştireceğini ve bölgedeki barışı korumaya katkı sağlayacağını umduklarını dile getiriyorlar.

YENİÇAĞ, 3 Haziran 2012

Paylaş
3808 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!