Yeni 'Çekiç Güç' kumpası PDF Yazdır e-Posta
Salı, 05 Haziran 2012 11:11 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 3690 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Suriye için sabırsızlığı artan ABD, senaryoyu Senatör Lugar’la ortaya koydu: Sığınmacılar için Türkiye’de güvenli bölge oluşturalım, koruma işini de Türklere bırakalım.

TV’de halkla ilişkiler!

Surİye’ye Batı müdahalesi olasılığı her geçen gün biraz daha artarken, ABD’nin en kıdemli senatörlerinden Richar Lugar, CNN’de önemli açıklamalar yaptı. ABD yönetimine öneride bulunuyormuş tavırlarına bürünen Lugar, Suriye rejimi üzerindeki baskı ve yaptırımların artırılması gerektiğini savundu ve Türkiye’nin başını ağrıtacak baklayı ağzından çıkardı.

Tıpkı Irak senaryosu

Irak’ı bölmek için kullanılan Çekiç Güç senaryosunun tekrarını isteyen Lugar, Suriye ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, şunları söyledi: Amerika, Suriye’deki şiddet olaylarından kaçanların sığınabileceği güvenli bölgeler oluşturulması için Türkiye ile birlikte çalışmalı. Türk topraklarında güvenli bölgeler oluşturulabilir, korunması da Türkler tarafından sağlanabilir.

ABD’li senatörden güvenli bölge önerisi

Suriye’ye Batı müdahalesi olasılığının giderek güçlendiği bir dönemde ABD Kongresi’nin en kıdemli senatörlerinden Richard Lugar, ülkesinin, Suriye’deki şiddet olaylarından kaçan Suriyelilerin sığınabileceği üvenli bölgeler oluşturulması için Türkiye ile çalışması gerektiğini söyledi. Lugar, CNN’de katıldığı bir programda Suriye ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, söz konusu güvenli bölgelerin Türk topraklarında oluşturulması ve Türkler tarafından korunması önerisini ortaya attı. Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin Cumhuriyetçi üyesi Lugar, “Türk topraklarında, Suriyelilerin sığınabileceği ve Türkler tarafından korunacak bazı güvenli bölgelerin oluşturulması için Türklerle çalışmalıyız” dedi. Lugar, Suriye rejimi üzerindeki baskı ve yaptırımların artırılması gerektiğini de kaydetti.

Esad’ın sözleri

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad hükümet güçlerinin Hula katliamında rolü olduğu suçlamasını reddetti. Esad, Hula’da meydana gelenleri “Canavarların dahi işlemeyeceği çirkin bir suç” diyerek kınadı. Esad, parlamentoya yaptığı konuşmada, Suriye’deki şiddetin arkasında dış mihrakların bulunduğunu yineledi. Suriye’de bir başkaldırı projesine yön veren dış güçlerin toplumsal huzursuzluk çıkarmak için teröristlere destek verdiğini söyleyen Esad, ülkesinin egemenliğine göz diktiklerini belirtti. Beşar Esad, krizin çözümü için tek yolun siyasi diyalogtan geçtiğini, fakat Suriye halkının iradesini temsil etmeyenlerle pazarlık masasına oturmayacağını söyledi.

Ölen askerler

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye’de haftasonundan bu yana yaşanan çatışmalarda Suriye ordusuna bağlı 80 askerin öldürüldüğünü duyurdu. Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Suriye’de iç savaşı önlemek için en iyi yol Annan planı “ dedi.

İsrail’den provokasyon çabası

İsrail istihbaratına yakın Debka sitesi, Türkiye’nin Suriye politikasını değiştirdiğini iddia etti. Debka’ya göre Ankara, Suriyeli muhaliflerden desteğini çekerek, Rusya’nın politikalarına yaklaştı. Türk yetkililer özgür Suriye Ordusu’nun liderlerine bundan böyle Türk toprakları üzerinden Esad rejimine yönelik operasyonlara izin verilmeyeceğini bildirdi. Haberde aynı gün, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Suriye kriziyle ilgili sözlerine de dikkat çekildi. Davutoğlu, “Suriye Ulusal Konseyi’ne de Suriye hükümetine de silahlı mücadele telkininde bulunmadık. Yönetimi devirecek olan Suriye halkıdır. Esad, halkın isteğiyle gidecektir” demişti. Debka, Davutoğlu’nun bu sözlerinin, Putin’in dış müdahale ve ambargoyu dışlayan sözleriyle paralel olduğunu belirtti.

YENİÇAĞ, 4 Haziran 2012

Paylaş
3690 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!