Kelime Oyunu / Halûk TARCAN PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 07 Haziran 2012 22:35 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 3565 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Sayın Varol, 

Zamanım oldukça KELİME OYUNU'na bakarım: Hem eğlenirim, hem de benim için bu bir imtihan olur.

Pazartesi gecesi sormuş olduğunuz bir soru aklıma takıldı… Size göre bu sorunun cevabı, MEHDİ idi. Sizi ve bu soruyu hazırlayanları bu konuda biraz bilgilendirmek isterim. Ben Etnolog’um; Paris Sorbon üniversitesindenim, size bu sıfatla cevap veriyorum.

MEHDİ sıfatı tinsel anlamda, bir gün göklerden gelip yeryüzünü değiştirecek kudretli kutsal varlık, politik ve sosyal anlamda ise LİDER’dir. 

İlkel kafalarda M.Ö.80 ya da 35 binlerde “insan üstü bir kudret” kavramı vardır… Doğada açıklayamadıkları kuvvetleri bu sıfatla algılamışlardır. Binlerce yıl sonra bu kavram şekil kazanmış, üstün kudretli bir KİŞİ’ye dönüşmüş, görselleşmiştir. İnsanlık, tek tanrılı din dönemine girdiğinde ilk din sayılan Yahuda dininde, “üstün kudretli kişi” MEHDİ sıfatına bürünmüştür; artık anlamı KURTARICI’dır. Üstün kudretiyle, dünyayı kötülüklerden kurtaracaktır.

Bu, Hıristiyanlıkta İSA oluvermişir; Hıristiyanlar ona KURTARICI İSA sıfatını vermişlerdir. Hâlen, Hıristiyanlar Mehdi’yi beklemektedirler… Yahudiler de…

Avrupa, veba gibi bir felâketle pençeleşir, yüzbinlerce kişi ölürken, halk kiliselerde toplanmış, dualar okunmuş ve Mehdi’nin gelip bu felâketlerden kendilerini kurtarmasını istemiş KURTARICI’yı beklemiştir.

Öte yandan büyük sosyal felâketlerde, karşı durulamaz istilâlar karşısında çaresizlik, kargaşa içinde yüzen toplumlarda daima bir LİDER bir KURTARICI beklenmiştir. Bu da, tinsel olmadığı için sıfatı ağza alınamayan MEHDİ’den başkası değildir.

Çanakkale ve Dumlupınar’da Anadolu’yu aman vermeyen düşman istilâsından kurtaracak bir LİDER’e ihtiyaç vardı. İşte o lider MUSTAFA KEMAL PAŞA idi...

O, bu kudretiyle bir “KURTARICI” bir MEHDÎ’ idi; O’nu anarken “Büyük Kurtarıcı Atatürk” sıfatı kullanılması boşuna değildir...

M.S.632’de doğmuş olan ve Kur’an’da yeri olmayan ve Hazreti Muhammet’in islâm felsefesiyle bağdaşmayan bu kavramın İslâm’a mal edilişi bize, bazı becerikli propagandacıların işi gibi gelmektedir…

Kelime Oyunu’nda MEHDİ’yi cevap olarak koymak ve bu cevabın İslâm’â ait olarak gösterilmesi İslam’da “tâdilattır” ve halka yanlış ve çok cahilce bir bilgi -eğer ona bilgi denirse– verilmiş olur.

Bu tür dipsiz propagandalar, “Kelime Oyunu”nun değerini düşürür ve bu güzel programa yazık olur.

Saygılarımla bildiririm.

Halûk TARCAN
Bilimsel Araştırmacı(CNRS-Paris)

Paylaş
3565 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!