Müzakerecilerin Dayattığı Proje PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 08 Haziran 2012 02:58 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 3631 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

CHP’nin terörle ortak mücadele teklifi, Türkiye’ye PKK ile müzakereyi dayatan DPI, Ekopolitik ve Sorosçu TESEV’in yanı sıra tescilli bölücü Finlandiyalı Martin Ahtisaari’nin gündeme getirdiği fikirlerle örtüşüyor. 

Teklifin fikir babalarıSoros, Ahtisaari, Volkan

Haber: Salim Yavaşoğlu

CHP’nin masaya getirdiği teklif, Türkiye’yi PKK ile müzakere masasına oturtanların projeleriyle birebir örtüşüyor. PKK’nın paravan kuruluşu Democratic Progres, Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Derneği, Sorosçu TESEV ve başkanlığını Eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Marti Ahtisaari’nin yaptığı Bağımsız Türkiye Komisyonu’nun geliştirdiği Kürt sorununa çözüm yolları, PKK, BDP ve AKP’den sonra CHP tarafından da benimsendi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha önce töröristbaşı Abdullah Öcalan tarafından dillendirilen “Akil adamlar Grubu” kurulması ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gibi önerileri içeren çözüm paketini Başbakan Tayyip Erdoğan ile paylaştı. DPI’nın Galatasaray Üniversitesi’nde 28 Nisan 2012’de düzenlemeyi planladığı toplantı, PKK’nın paravan kuruluşu olduğu ortaya çıkınca iptal edilmişti. DPI’nın deşifre olması üzerine Galatasaray Üniversitesi’nin iptal ettiği bölücü toplantıyı bir başka adreste gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Volkan, Gül’e sunmuştu

CHP tarafından da benimsenen öneriler, 19 Aralık 2010’da Ekopolitik Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Derneği adına Prof. Dr. Vamık Volkan tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulmuştu. Volkan’ın Köşk’e sunduğu 70 farklı görüşün yeraldığı dosyada, “ortak vatan vurgusunun” geliştirilmesi, Doğu ve Güneydoğu’da dağlara yazılan “Ne mutlu Türküm diyene” yazılarının silinmesi, Andımız’ın kaldırılması ve özerklik sisteminin tartışmaya açılması, Kürtçenin seçmeli ders olması gibi radikal öneriler yer alıyordu.

Anadilde eğitim

Volkan’ın Gül’e sunduğu dosyada PKK’nın dönüşümü için siyasal ve sosyal koşulların hazırlanması vurgusu yapılıyor. İşte, dosyada yer alan çarpıcı görüşler: “Hükümet, açılım sürecinden geri adım atmamalı, cesur olmalı. Ana muhalefet partisi CHP, bu sürece katkı sunacak politikalar üretmeli. PKK’nın eylemsizlik kararı doğru okunmalı, kalıcı barış için askeri operasyonlar durdurulmalı. PKK’nın dağdan indirilmesi için sosyal-siyasal zemin hazırlanmalı. Türkiye koşullarına uygun gerçekçi çözümler üretilmeli. Anadilde eğitim konusu tartışmaya açılmalı. Kürtçe, Türkiye genelinde olmazsa bile bazı bölgelerde seçmeli ders olmalı. Demokratik açılım sürecinden geri adım atılmamalı. Toplumun tüm kesimlerinin süreci anlayabileceği adımlar atılmalı. Ortak vatan vurgusu geliştirilerek, atılan adımlar kamuoyuna doğru bir şekilde aktarılmalı.Yerel yönetimler güçlendirilmeli.”

Milliyetçi Hareket Partisi süreci baltalamasın!

CHP’ye adı anılarak görev verilirken MHP’nin ise adı anılmadan şu mesaj verildi: “Kuzey İrlanda, IRA sorununu çözerken muhafazakâr muhalefet süreci baltalamadı, istismar etmedi. Siyasi parti liderleri bu süreçte siyasi söylemlerinde dikkatli olmalı. İnsan hakları başta olmak üzere demokratik adımlar kesintiye uğramamalı.” CHP’nin önerisi uygulamaya konulursa, TBMM’de tüm partilerden üyelerin yer alacağı Uzlaşma Komisyonu kurulacak. Meclis dışında ise “Akil Adamlar” arabuluculuk yapacak. Akil Adamlar önerisini ortaya attığında teröristbaşı Abdullah Öcalan, Finlandiya’nın eski Cumhurbaşkanı Marti Ahtisaari’yi örnek vermişti. 1999 yılında, dönemin Başbakanı merhum Bülent Ecevit’i, “Avrupa Birliği üyeliği için Kıbrıs şart olmayacak” diye aldatan Ahtisaari, akil adam sıfatıyla Kosova’nın Yugoslavya’dan ayrılmasında belirleyici rol oynadı. Ahtisaari’nin girişimleri Kosova’nın da parçalanma sürecini başlattı. Ahtisaari, Ayrılıkçı Özgür Açe Hareketi’yle Endenozya arasındaki görüşmelerde arabuluculuk yaptı.

YENİÇAĞ, 7 Haziran 2012

Paylaş
3631 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Son Güncelleme: Cuma, 08 Haziran 2012 20:24
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!