2007 ABD-AKP şifresi / Yılmaz POLAT PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 16 Haziran 2012 19:15 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 3623 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

2007 yılında Washington'daki gelişmeler Türkiye açısından son derece önemlidir. 2007 yılının şifreleri çözülmeden Türkiye bugün çözmeye çalıştığı hiçbir sorunun cevabını bulamaz.

14 Şubat 2007, Washington. Her yer karla kaplı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Pentagon'da , Ulusal Güvenlik Dairesi'nde görüşmeler yapıyor. Akşam Washington Büyükelçiliği'nde resepsiyon var. Salonda iğne atsan yere düşmüyor. Büyükanıt gürlüyor.

''Türkiye Cumhuriyeti 1923'ten bu yana bu kadar büyük risk, tehdit ve sıkıntılarla karşı karşıya kalmadı.

Soruyorum; sizin, bizim bugünkü durumumuz, Samsun'a çıkmadan önce 16 Mayıs 1919'da Atatürk'ün karşı karşıya olduğu sorunlardan daha mı büyük? Hayır değil.

Hiç kimse , hiçbir kurum Türkiye'yi anayasasıyla belirlenmiş rejimin dışına çıkaramaz. Türkiye demokratik, laik, sosyal ve üniter bir devlettir. TSK olarak biz ABD Silahlı Kuvvetleri’yle beraber çalışıyoruz."


Türkiye uzun süredir ilk kez Washington gündeminin üst sıralarındaydı. Gergin bir bekleyiş vardı. Beyaz Saray kararını vermiş, AKP'yi destekleyen söz ve davranışlardan kesinlikle kaçınacaktı. AKP kan kaybediyordu.

AKP'nin 22 Temmuz seçimleri için Washington'un desteğine ihtiyacı vardı. Milletvekilleri Egemen Bağış, Reha Denemeç ve Mevlüt Çavuşoğlu Erdoğan'ın talimatıyla Washington'a uçtu. Mesaj açıktı "Desteğinizi esirgemeyin. Süpürmeyin, kullanın"

AKP Lobisi çalışmaya başladı. Tuvalet deliği kapatıldı. Her sifon çekilişinde istikamet değişti. Olumsuz hava AKP'nin lehine dönmeye başladı.

Hudson Enstitüsü'nün 13 Haziran 2007'de düzenlediği gizli toplantı siyaset dünyasına bomba gibi düştü. Newsweek yazarı Fareed Zakaria AKP'yi en modern , en liberal siyasi parti olarak tanımladı. Washington'da oyun içinde oyun oynanıyordu.

Gülen Cemaatiyle arası iyi olan Yahudi asıllı Neo-Conlar (Yeni Muhafazakârlar) Türk askeri üzerinde kuşku uyandıran yoğun bir faaliyet içine girdi. Nihayet 22 Temmuz 2007 seçiminde AKP tek başına iktidar oldu.

Erdoğan Eylül ayında Washington'a uçtu. Willard Otel'de torunları dâhil aile zirvesini topladı. Erdoğan'ın bu arada gizlice Fethullah Gülen'i ziyaret ettiği iddia edildi.

Erdoğan 5 Kasım 2007'de Beyaz Saray'a davet edildi. Başkan Bush'la Oval Ofis'te 1 saat 15 dakika süren gizli bir görüşme yaptı.

ABD-AKP ilişkilerinde dönüm noktası oldu.

2007'nin Washington şifreleri çözülmeden bugün ve yarını anlamak mümkün değil.


Yılmaz POLAT - 12 Haziran 2012

Paylaş
3623 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Son Güncelleme: Pazar, 17 Haziran 2012 14:55
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!