Fransız Büyükelçinin Elif Şafak İtirafı / Ahmet YILDIZ PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 16 Temmuz 2012 21:25 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 4649 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Elif Şafak’ın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı’na layık görülmesi şaşırtmadı!

Tüccar politikacıların edebiyat atağı!

Fransız Büyükelçi Laurent Bili, Elif Şafak’a ‘Ordre National des Arts et des Lettres’ (Sanat ve Edebiyat Şövalyesi) nişanını verdiği ödül töreninde, ‘Elif Şafak Türk toplumunun bilinçaltına çalışıyor!’ diyerek, Şafak’ın edebiyattaki asıl rolünü de özetlemiş oldu.

Fransa Cumhuriyeti Kültür Bakanı adına Sanat ve Edebiyat Şövalyesi (Chevalier dans l’Ordre National des Arts et des Lettres) nişanı Beyoğlu’ndaki Fransız Sarayı’nda düzenlenen törenle Elif Şafak’a verildi.

“Elif Şafak’a Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı”nda, törene katılan kişilere ve törende yapılan konuşmalara bakınca, Türk edebiyatının ne hallere düşürüldüğünün acı fotoğrafım görüyoruz.

Yıllardır, “Edebiyat, yoksulların yanında olmalıdır!” demeyi bile “Politika yapıyorsun!” suçlaması içeren onlarca kuramla bize yasaklayanların, edebiyatı, özellikle ödüller aracılığıyla emperyalist politikaların elinde nasıl oyuncak haline getirdiklerini sayın büyükelçi törendeki konuşmasıyla itiraf ediyor:

Edebiyatla toplumu yönlendirebilirsiniz

“Romanda, Ermeni Soykırımı’nın unutulması konusunu büyük bir incelikle ele aldığınız bölümlerden dolayı Türklüğe hakaret ettiğiniz gerekçesiyle hakkınızda soruşturma açıldı. Ne mutludur ki, bu karanlıkçı davadan vazgeçildi. Ama yine de bu tecrübenin sizi derinden etkilediğini biliyorum. Ne mutlu bizlere ki, geçirdiğiniz bu zor zamanlar, Türk toplumunun bilinçaltı üzerine çalışmanıza devam etmek konusunda cesaretinizi kırmadı.”

Edebiyatın insanların ve toplumların bilinçaltına “çalıştığı” önemli bir gerçektir. Edebiyatla siz tüm toplumun ideolojisini değiştirebilir ve onları yönlendirebilirsiniz. (1980 darbesinden sonra yapıldığı gibi.)

Burada, sayın ekselansları, Elif Şafak’ın romanlarında “Ermeni soykırımı yapılmıştır”ı beyinlere “incelikle işlediği” ve bunun için bu ödülü verdiklerini itiraf ediyor! Ayrıca, ekselanslarının Türklerin Ermeniler’e “soykırım” yaptıklarına ilişkin mahkeme kararını kafasında çoktan vermiş olduğu da anlaşılıyor ki, diplomatik skandala girer mi, bir edebiyat sitesi olarak politikanın bu kadar inceliğini bilemeyiz.

Törene katılanlar:

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili, Elif Şafak, eşi Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve TESEV kurucu üyesi Eyüp Can, Doğan Hızlan, Sedat Ergin, Star Gazetesi yazan Mustafa Akyol, Leyla Alaton, Hamdi Akın’ın da bulunduğu iş ve sanat dünyasından birçok kişi!

Sayın Büyükelçi Bili, konuşmasının sonunda Elif Şafak’a “fikir özgürlüğü hizmetindeki entelektüel çalışmaları”, “kültürler arası diyaloga ve insan haklarına yaptığı katkılar”dan ötürü nişanı “takdim etti.”

Ermenilere soykırım yapıldığı konusunda “Türk toplumunun bilinçaltına çalışan!” Elif Şafak’ın teşekkür konuşması ise işin tuzu biberi olmuş.

İşte her yazdığı sözcükle saç baş yolduran, Türkçe’ye takla attıran, Şafak’ın yeni incileri:

Şafak sadece ödül değil ‘enerji’ de almış

“...Biz yazarlar yalnızlık yaşıyoruz.”!
“Yazarken çok tek başınayız.”!
“Böyle bir ödül aldığında insan bir an duruyor.”!
“Benim için bir okur mektubu almak gibi bir şiara beni buluşturan, bağlantı kurmamı sağlayan, yüreğime enerji veren bir ödül.”!


Zengin dili yaratan halk

Ödül haberinin bir çok basın yayın organında “magazin” bölümünde yayınlanması ise ilginç bile değil; Türk gazetecilerinin mükemmel zeka ürünü bir tavır.

Gercekedebiyat.com, büyük Türk edebiyatını, “tüccar politikacı” edebiyat anlayışlarına karşı durarak, bu zengin dili yaratan halkın yanında yeniden yerini almasını sağlayana dek mücadelesini sürdürecektir.

* Ahmet Yıldız
Gercekedebiyat.com
Genel Yayın Yönetmeni

Aydınlık, 14 Temmuz 2012
Paylaş
4649 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!