Suriye ‘Muhalefet’ Lideri Mustafa El-Şeyh: ‘Zafer Yakın Değil!’ / Mike GIGLIO (Çeviri: Erkan GÜÇİZ) PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 30 Temmuz 2012 20:50 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 4099 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Özgür Suriye Ordusunun başındaki yer alan general, güçlerinin tehlikeli bir şekilde dağınık olduğunu, yeterli mali destek olmadığını, çatışmada El‑Kaide’nin kendine bir konum oluşturduğunu ve rejimi devirecek güçte olmadıklarını, Halep’in ele geçirilmesi gibi bir büyük başarının yakın görünmediğini söylüyor.

Özgür Suriye Ordusu’nun başındaki general, Mustafa el-Şeyh, bir röportajda, ‘muhalefetin karşılaştıkları güçlüklere bakılırsa, Suriye’de rejimin son günlerinin geldiğini söylemek mümkün değildir!’ diyor. “Hakikat göründüğü gibi değil. Henüz amaca ulaşmış değiliz.

Son iki hafta zarfında Özgür Suriye Ordusu’nun başarıları – sınır kapılarının ele geçirilmesi, Suriye’nin iki büyük şehrinde, Şam ve Halep’te hücuma devam etmeleri – rejimin sonunun geldiği spekülasyonlarını yarattı. Son günlerde, Suriye’nin ticari merkezi Şam’da şiddetli çatışmalar, beklenmedik zamanda çetelerin ortaya çıkması, Cumhurbaşkanı Esad’ın, Suriye’nin güçlü adamı görünüşüne bir darbe vurdu. El Şeyh, “Şam’ın düşmesi, rejimin düşmesi olacaktır” dedi.

El Şeyh, Özgür Suriye Ordusu’nun merkezi, Türkiye sınırındaki bir sığınmacı kampından telefonla irtibat kurmuştu.’Zafer henüz Özgür Suriye Ordusu’nun erişebileceği bir şey değil!’ diyordu.. Ayaklanmanın, güçlüklerle dolu bir süreçte devam edeceğini söylüyordu. Şeyh, Esad güçlerinin Halep’te, 25 Temmuz’da bir büyük çatışma hazırlığında olmasından, asilerin organizasyon ve imkânlarının eksikliğinden dolayı sonunda çekilmek zorunda kalmalarından endişeli görünüyordu “Özgür Suriye Ordusu, henüz Halep’i ele geçirebilecek silahlara sahip değil’ diyordu. ‘Çok şeye ihtiyacımız var. Yiyecek ekmeğimiz bile yok. İletişim yok. Silah yok. İlaç yok.”

Baştan beri Özgür Suriye Ordusu, silah ve koordinasyon eksikliği ile maluldü. Batıdan acilen başta silah olmak üzere bir dizi yardım istiyorlardı. Esad rejimi karşısında kendi güçlerinin oldukça zayıf kaldığını ve Özgür Suriye Ordusu’nun emir‑komuta zinciri konusunda örgütlü olamadığını anlatıyordu. ‘Herkes kendi başına iş görüyor. Büyük bir dağınıklık söz konusu…’ diyordu.

El Şeyh, ‘Ayaklanma sonuçsuz kaldıkça, El‑Kaide ve diğer cihat örgütleri de silahlı çatışmada yer kaptı. Her gün biraz daha büyüyorlar. Ve tehlike giderek artıyor’ diyordu.
El Şeyh, El‑Kaide ve diğer cihat örgütlerinin hareketliliğinden endişe duyduğunu belirten ilk yüksek seviyeli muhalefet lideri. Bu gerçeği, bazı dış gözlemciler aylardır dile getiriyorlar. Washington’da, Savaş Araştırmaları Enstitüsü’nde, Suriye olaylarını inceleyen ABD Kara Kuvvetleri eski istihbarat subaylarından Joseph Holliday, “Suriye’de Muhalefet, El‑Kaide diye bir şey yok diye ısrarlı idi. Aslında durumdan hiç haberdar değillerdi.. Şimdi güvenilirlikleri zedelendi” diyor.

26 temmuz tarihli The New York Times gazetesi haberine göre, Şeyh ve diğer Özgür Suriye Ordusu ileri gelenleri, Baba al-Hawa sınır kapısını ele geçirdikten sonra, Apaydın kampını ‘merkez’ ilan ettiler..Sekiz aydır, El kaide ve bağlı gruplar araç ve suikast bombalama eylemlerini gerçekleştiriyorlar. Alevî mezhebinden gelen Esad’a karşı, Sünnî olan El‑Kaide onu doğal düşman sayıyor.

Newsweek, Irak dışişleri bakanı Hoshyar Zebari’ye, El‑Kaide artıklarının Irak’tan Suriye’ye mi geçtiklerini sormuştu ve cevap, “Bizim tahminimiz de öyle. Birleşmiş Milletler ve ABD de aynı görüşte. Hakikat bu.” şeklindeydi...

Batılı devletleri, Suriye’de daha etkili bir rol oynamaya itenler, aksi halde aşırı grupların oluşacak boşluğu doldurmaya davet edilmiş olacağını ileri sürüyorlardı. Demokrasi Konseyi (Democracy Council) kurucusu ve başkanı James Price, “ El‑Kaide ve benzerleri hepsi Suriye’de faaller. Irak, Afganistan ve Mısır’dan ders almalıyız, özgürlükleri için savaşan demokrasi eylemcilerini rüzgârda savrulmaya bırakmamalıyız.”demişti.

El Şeyh, konuşmasında, batılı devletlerin, Suriye’ye yayılan silahlı çetelerin yarattığı ortam nedeniyle de harekete geçmesi gerektiğini vurguladı:

    “Suriye’yi bu durumda bırakmak çok tehlikeli. Bir Afganistan veya Irak haline gelebilir.Uluslararası toplum bir şeyler yapmalı ve bir an önce harekete geçmelidir”


Savaş Araştırmaları Enstitüsü’nden Joseph Holliday’e göre, El‑Kaide ve diğer cihat örgütleri oyunda figüran rolündeler. Hangi grubun ne derece ileri gidebileceği, bu klarmaşık ortamda anlaşılabilir değil... Karmaşa, değişik çatışmacı grupların farklı yabancı güçlerden silah ve para desteği almasıyla büyüyor.

Karmaşa büyürken, Batılı güçlerin endişeleri de büyüyor. Holliday, “Körfez Ülkeleri’nden gelen silahlara kolaylıkla erişebilen cihat elemanları bu pisliğin içine akıyor . Bunlar El‑Kaide değil, fakat köktenci unsurlar. Batı için bunları birbrinden ayıklamakçok zor. Bunları yelpazenin neresine koyacağız?!” diyor...

http://www.thedailybeast.com/articles/2012/07/26/syrian-rebel-leader-mustafa-al-sheikh-says-victory-against-assad-not-in-sight.html


Çeviri: Erkan Güçiz


Mike GİGLİO, 26 Temmuz 2012

Paylaş
4099 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!