Hem Adaları Yitirdik Hem Kıta Sahanlığını PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 24 Ağustos 2012 11:31 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 4073 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Yunanlıların işgal ettiği Türk adalarının sayısı 16’ya ulaşırken, 7 bin kilometrekare kıta sahanlığına ise Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) el koyduğu ortaya çıktı.

Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, işgal tablosunun 2004’ten beri geliştiğini belirterek “AKP, adaların işgalini niye görmezden geldiğini açıklamalı” dedi.

16 Türk adası işgal altında

Yunanlılar, 16 Türk adasını işgal etiği belirtiliyor. Buna göre, Yunanlıların yanı sıra 7 bin kilometrekare kıta sahanlığına ise Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’in (GKRY) el koyduğu kaydedildi. Demokrat Parti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, hükümetin bu işgale göz yumduğunu söyledi.

Gül’ün dönemi

YENİÇAĞ’a konuşan Ümit Yalım, Ege ve Akdeniz’deki adaların teker teker değil toptan elden çıktığını açıkladı. Ümit Yalım, işte işgal altındaki adaların Ege Denizi’nde Koyun, Hurşit, Fornoz, Eşek, Nergizçik, Bulamaç, Kololimnoz, Keçi, Sakarcılar, Koçbaba, Ardacık, Akdeniz’de ise Gavdos, Dhia, Dionisades, Gaidhouronisi ve Koufonisi olduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyeti’nin adalardan ilk vazgeçişinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanı olduğu 2004 yılına denk geldiğini dile getiren Yalım, “2004 Yılı Türkiye açısından çok ilginç olayların yaşandığı bir yıldır. AKP Hükümeti, Kuzey Kıbrıs’ın verilmesi anlamına gelen Annan Planı’na açık destek vermiş ancak Nisan 2004’te Kıbrıs’ta yapılan referandumda Rum tarafının ’hayır’demesiyle Annan Planı uygulanamamıştır. 1 Mayıs 2004’te GKRY Avrupa Birliği’ne üye olmuştur” dedi. Yalım sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekim-Kasım 2004’te Eşek ve Bulamaç Adaları’nda inşaat faaliyetlerinin başladığı ve adaların Yunanlılar tarafından işgal edildiği tespit edilmiştir. AB Üyesi olan Yunanistan ve GKRY, Türkiye’yi veto etmemiş ve Türkiye 17 Aralık 2004’te AB’den müzakerelere başlangıç tarihi almıştır. Müzakere tarihi alabilmek için, adaların işgali görmezden mi gelindi.”

Hesabı verilmeli

Yalım, “Demokrat Parti tarafından, 2011 Yılı seçim döneminde, adaların işgali gündeme getirilmiş ve DP’den bir heyet Eşek ve Bulamaç Adalarına giderek adalardaki Yunan işgalini yerinde belgelemiştir. Yunanistan’ın,Eşek ve Bulamaç Adalarını iskana açtığı, adalarda belediye, polis ve ilk yardım teşkilatını kurduğu, adalara Yunan bayrağı çekildiği, silahlı asker, araç, gereç ve hücumbot yerleştirdiği tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı. Yalım şöyle devam etti: “Ege Denizi ve Akdeniz Yunan gölüne dönmüş, Megola İdea yani Büyük Yunanistan Projesi büyük mesafe almıştır. Cumhuriyet tarihinde ilk defa AKP döneminde toprak kaybı yaşanmış, vatan bölünmüştür. TCK 302’de belirtilen fiil oluşmuştur. Başta Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül olmak üzere, AKP Hükümetlerinde bugüne kadar görev yapan Dışişleri Bakanları ve İçişleri Bakanları milletimize bunun hesabını vermelidir.”

İşte o adalar

Ümit Yalım, Ege Denizi’nde Koyun, Hurşit, Fornoz, Eşek, Nergizçik, Bulamaç, Kololimnoz, Keçi, Sakarcılar, Koçbaba, Ardacık, Akdeniz’de ise Gavdos, Dhia, Dionisades, Gaidhouronisi ve Koufonisi’nin işgal altanda olduğunu belirtti.


İnternetajans.com, 22 Ağustos 2012

Paylaş
4073 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!