Ortadoğu'nun Bermuda Şeytan Üçgeni: Suriye - Türkiye - İran / Cem KIZIK PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 19 Ekim 2012 09:59 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 4282 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Rus yazar Tasarov'a göre Ortadoğu'da Rusya'nın beklediği rüzgar esmeye başladı. Wall Street Journal'ın bir kaç hafta önceki haberine göre yerel Kürt Komitesi ile Kürt aktivistler Suriye'de Kürt özerkliği ilânı ve sorunları için bir toplantı düzenlediler. Ancak Uluslararası Kriz grubu, Orta Doğu- Kuzey Afrika Projesi Direktör Vekili Joost Hiltermann "bunun mümkün olacagını fakat bu durumun Esad Rejimini tahrip edeceğini ayrıca aynı durumun Türkiye'nin Güneydoğu illerine de yansıyacağı endişesini dile getirmiştir. Bu durumda Suriye ile Türkiye'nin birlikte hareket etmesi gerekirken Türkiye'nin Başbakanı Recep Tayyip Erdopan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ayrı ayrı Esad'a güvenmediklerini ve Esad rejiminin dağılması gerektiğini belirtmişlerdir. Tahran yönetimi Esad'a olan desteğini sürdüreceğini her fırsatta acıklıyor. Ankara ise bu durumda İran ile de ilişkilerin gerilmesinden korkuyor.

ABD desteği ile Suriye'yi karşısına alan Ankara, Türkiye-Suriye ticaret anlaşmalarından olan zararını ( Bir milyar dolar) başka yollardan çıkarmanın derdine düştüğü Rus medyasında yer alan çarpıcı bir haber. ABD ve batılı güçler, Rus gazına olan bagımlılığı azaltmak için bazı projeler ortaya atmışlardı. Bu projelerden birisinin adı da NABUCCO idi.

Bu projede amaç: Azerbaycan gazının yanı sıra Türkiye ile İran arasında anlaşmaya varılan İran gazını da (Güney Enerji Koridoru) Avrupa'ya ulaştırmak fikriydi. Türkiye'nin tutarsız İran politikası ve Rusya'nın sağlam adımları yüzünden bu projede suya düşünce İran, Arap Baharı'ndan hemen önce bir hamle yaparak Irak ve Suriye ile 3'lü ittifak yapıp Suriye üzerinden gazını Akdeniz'e ve Avrupaya açmak istedi. Burada Türkiye'nin asıl Suriye plânı gözükür oldu. Rus gazetelerine göre:Türkiye'nin "demokrasi getirme" anlayısı Amerika'nın Irak''a getirdiği demokrasiden farklı değil. Türkiye devre dışı bırakılmayı istemedi ve Suriye üzerinde plânlar yapmaya başladı. Bugün Ruslar; Türkiye'nin demokrasi anlayışının "enerji oyunlarından " öteye gitmediğine inanıyor!..

Eski "Şii-Sünni" savaşını artık Ortadoğuya yediremeyen ABD, oyunun adını değiştirerek "zulme karşı demokrasi savaşı" adı altında oynanan bu eski ama adı değiştirilmiş oyuna Türkiye'yi de dahil etmiş gözüküyor.


Bir yandan her türlü ambargoyu uygulattığı İran'a, Türkiye'yi arabulucu kılıp İran'ın nükleer programı konusunda oyunlar oynuyor, bir yandan yine Türkiye'yi kullanıp İran'ın gazını almaya çalışıyor, diğer yandan da İran ile Türkiye'nin PKK konusunda ortak askeri anlaşmalar yapmasına göz yumuyor.

Rus yazara göre senaryo biraz değişti. Çok daha karmaşık bir hâl aldı. Geri dönüşü olmayan bir hâl bu...

Suriye için kaçınılmaz son yaklaşıyor!.. Suriye'nin bir kısım toprakları Türkiye'ye dahil olacak; İsrail, Golan Tepesinden itibaren parça parça özerk Kürt bölgeleri kurulmasına yardım ederek bölgeyi istikrarsızlaştıracaktır.


Aynı zamanda Türkiye'nin doğusunda bir Kürt devleti kurma planları hâlâ devam ederken, Ortadoğu'da bu karmaşıklıkta bir İran-Türkiye- Suriye şeytan üçgeninin varlığından söz etmek yanlış olmaz!..

Kaynak:
* S.Tarasov: (http://www.centrasia.ru/newsA.php?st=1317499620)
С.Тарасов: Бермудский треугольник Ближнего Востока: Сирия - Турция - Иран | ЦентрАзия
http://www.centrasia.ru
Новости Центральной Азии


Çeviri: Cem KIZIK

Paylaş
4282 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Son Güncelleme: Cumartesi, 20 Ekim 2012 10:22
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!