AKP, 83 Ülkeden Teröristleri Suriye'ye Soktu! / Çeviri: Özgen ÖZBEY PDF Yazdır e-Posta
Salı, 12 Kasım 2013 20:16 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 35956 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Türkiye, 83 ülkeden yabancı güçlerin desteklediği teröristlerin, hükümeti devirmeleri için Suriye’ye girişine izin verdi.

Suriye’nin Dışişleri Bakanı yardımcısı Faisal Muqdad, Türkiye’nin 83 ülkeden gelen teröristlerin hükümeti devirmeleri için Suriye’ye geçişlerine izin verdiğini söyledi. Salı günü al-Alam televizyonuna yaptığı konuşmada Suriye’deki ayaklanmaları destekleyen yabancıları eleştiren Muqdad; Amerika, Fransa, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın Suriyelilere yardım etmek yerine, savaşın devam etmesi için daha fazla silah gönderdiklerini söyledi.

Özellikle Ankara hükümetini suçlayan Muqdad, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye, Suriye ile ilgili yıkıcı bir tavır takınmıştır. Çünkü Türkiye, 83 farklı ülkeden teröristlerin Suriye’ye girmesine göz yumarak suç işlemiştir.”

Suriye savaşın kilit savunucularından asilerinin en güçlü destekçilerinden biri olan Türkiye, sınırdan kaçakçıların silah ve insan geçirmesine izin verdiği için Şam tarafından büyük ölçüde eleştirildi.

Eylül ayında American Pentapolis Agency tarafından hazırlanan bir istatistik raporu, Suriye’de en az 130 bin yabancı militanın savaştığını göstermektedir. Bu militanların çoğunluğu eskiden Suriye’ye Lübnan, Ürdün ve Türkiye üzerinden giriyordu. Fakat son zamanlarda Türkiye sınırları militanların en önemli tedarik yollarının başında geliyor. Bu nedenle, Suriye’nin Türkiye ile kuzeydoğu sınırı yakınında bulunan Halep, yabancı destekli militanlar için en önemli kale haline geldi.

Muqdad, bölgedeki çatışmayı sona erdirmek için bir çözüm yolu bulmayı amaçlayan Cenevre 2 görüşmelerinden bahsetti. Suriye hükümetinin, Cenevre görüşmelerinin sonuç getirmesinde yardımcı olmaya kararlı olduğunu ve bunun için, şiddet ve terörizmin sonlandırılmasının en önemli önceliğe sahip olması gerektiğini söyledi.

Suriyeli yetkili, ülkede bulunan teröristlerin destekçilerinin hem Amerika ve Fransa gibi batılı ülkeler hem de Suudi Arabistan gibi bazı Arap ülkeleri olduğunu vurguladı ve şunu ekledi: “Suriyeliler, bu ülkeleri, kendi ülkelerindeki zararın sorumlusu olarak görmektedirler”.

Washington’un Suriye ile ilgili çifte standart politikasına ve yanıltıcı rolüne vurgu yapan Muqdad, “Bütün bunlara rağmen, savaş destekçileri bilmelidir ki direnmeye devam edeceğiz” dedi.

Suriye’deki savaş, reform protestolarının ayaklanmalara dönüştüğü ve Batı ve bölge ülkelerinin müdahalesinin görüldüğü 2011 yılının Mart ayından bu yana devam ediyor.

Tüm Avrupa, Orta Asya ve Kuzey Afrika’dan terörist grupları içine alan kargaşa, yakın geçmişin en kanlı çatışması haline geldi.

Birleşmiş Milletlere göre, Suriye’yi son iki yılda etkileyen bu kargaşa nedeniyle 100 binden fazla insan öldürüldü ve milyonlarcası yerini değiştirmek zorunda kaldı.


Kaynak: http://www.globalresearch.ca/turkey-has-let-foreign-supported-terrorists-from-83-countries-enter-syria-to-topple-government/5357112

Çeviri: Özgen ÖZBEY, 12 Kasım 2013

Paylaş
35956 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!