Çocuğu ilkokulda okuyan ailelere yönelik Eğitimde Farkındalık Anketi / Mahiye MORGÜL PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 28 Ekim 2013 01:16 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 35163 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

* Ders kitaplarındaki resimlerin; gölgeli, çapaklı, soluk, bulanık, sayfa kenarına taşmış, abartılı büyük, görülemeyecek kadar küçük, farklı yönlere bakan, göz yoran, orantısız (algıyı zorlayan) ve değersiz (hiç-estetik) resimler olduğunu fark ettiniz mi? Evet(…) Hayır(…)

* Aile resmini kesip ağacın altına üstüne yapıştırmak sanat eğitimi midir? Evet (…) Hayır(…)

* Çocuğunuz dik yazıya karşın eğik bitişik yazı mı yazıyor? Evet(…) Hayır(…)

* Çocuğunuz okuduğunu anlıyor ve anlatabiliyor mu? Evet(…) Hayır(…)

* Okurken virgül ve noktalarda durmadan geçiyor mu? Evet (…) Hayır(…)

* Okurken harf, hece veya kelime atlıyor mu? Evet(…) Hayır(…)

* Yazısı okunaksız veya doğru kelimeyi seçmede zorlanıyor mu? Evet(…) Hayır(…)

* Kavram karıştırıyor mu? Evet(…) Hayır(…)

* Matematik dersinde hiç cetvel, pergel, iletki kullandı mı? Evet(…) Hayır(…)

* Okuma metinlerinde daldan dala atladığını, öykülerin örnek alacak bir kahramanı olmadığını, çocuğa bir fikir vermediğini, paragrafların ve satırların ya çok uzun, ya düzensiz, bazen göz bozacak kadar karanlık, yazıların bir sağa bir sola yaslandığını fark ettiniz mi? Evet(…) Hayır(…)

* Yazıda; Eğik E ile 3’ü, 4 ile 7’yi, b ile d harfini karıştırıyor mu? Evet(…) Hayır(…)

*Bitişik eğik yazarken, Ö,Ü,Ş,Ç,Ğ,T harflerini eksik bırakıyor mu? Evet(…) Hayır(…)

*Yazı yazmaktan sıkılıyor mu? Evet(…) Hayır(…)

* Eğitimde kuraldır, çocuğa olumsuz emir verilmez. Türkçe Okuma Yazma kitabında, defalarca olumsuz emir cümlesi yazdırıldığını fark ettiniz mi? Evet(…) Hayır(…)

* Okuma Yazma hazırlık kitabında koca kafalı, ağzı hep açık, dişlek, burnu tepesinde, ayakları yere basmayan, bulutlarda dolaşan, bacakları açık amuda kalkan, duruşu hep bozuk olan Bilge adlı bir kız figürü var, eğik el yazısı onunla öğretiliyor, gördünüz mü? Evet(…) Hayır(…)

* Hayat Bilgisi kitabında çocuğu hayattan bıktıracak kadar olumsuz sorular sorulduğunu fark ettiniz mi? Evet(…) Hayır(…)

* Türkçe kitabında “Yazmak içimden gelmiyor” yazı cümlesi olabilir mi? Evet(...) Hayır(…)

* 5.sınıf “Hz.Muhammed’in Hayatı” adlı kitapta; 10 kere “sahabe”, 20 kere “sahabi”, 50 kere “adamın biri” deniyorsa, bu anlatım sizce etik ve dil kurallarına uygun mudur? Evet(…) Hayır(…)

* Aynı kitapta, Engelsiz Yaşama Destek başlığı altında (sh.99-101); “Yanına kör geldi diye.”, “belki o kör adam…”, “Görme engelli bir adam olan Abdullah”, “Zihinsel özürlü…”, “görme engelli bir adama…”, “görme engelli Abdullah”, “Gözünden rahatsız olan bir kimseye”, “Görme özürlüyü”, “Allahın sevdiğini düşündüğü engelli insanlar…” gibi, nahoş ve tutarsız tanımlarla 11 yaşındaki çocuğun kavram dağarcığı sağlam kurulabilir mi? Evet(…) Hayır(…)

* Aynı kitapta, sh.93, “tartışalım” sorusu; “Bizden yüzlerce yıl önce yaşamış olsa da, bizim de Hz.Muhammed’i(s.a.) ya da diğer peygamberleri dost edinmemiz mümkün olabilir mi?” sorusu sizce çocuğun sağlıklı cevap verebileceği soru mudur? Evet(…) Hayır(…)

* 1923’de Bilecik’te Atatürk’e şiir okuyan çocuğun fotoğrafı 1929’da Yalova’da karşılaştığı Çoban Mustafa olarak veriliyorsa, bir diğer kitapta Çankaya’da kır gezisi olarak veriliyorsa, çocuğunuz bu karmaşa içinde tarih öğrenebilir mi? Evet(…) Hayır(…)

* Bilimsel olan bilgi test edilebilir olandır. “Gökkuşağının üzerinden uçakla geçerken aşağıya baktığımızda görülen şekil çember biçimindedir” gibi test edilemeyen bir cümlenin bulunduğu Matematik kitabı sizce bilimsel kitap mıdır? Evet(…) Hayır(…)

* Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan bu ders kitaplarının yazımında TÜBİTAK gibi bir kurumun onayı varsa, sizce artık TÜBİTAK güvenilir bir kurum mudur? Evet (…) Hayır(…)

* Çalışma ve S.G.B’na bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumunun (2006/5544) görevi bilimsel ve kamucu eğitimi lağvedip eğitim piyasası yaratmaktır, bundan haberiniz var mı? Evet(…) Hayır(…)


NOT: Ankara Batıkent Uğur Mumcu Mahallesinde Gezi Yürüyüşleri sırasında oluşan semt komitesi tarafından rica edilmesi üzerine tarafımdan hazırlanmış olan bu anketi siz de kullanabilirsiniz. Özellikle 5.sınıf seçmeli ders Hz. Muhammed’in Hayatı -Ders Materyali adlı kitaptan aldığım sorulara dikkatiniz çekmek isterim. Kitabın dil yanlışları ve görsel yanlışları üzerinde ayrıntılı çalıştım, bu kitabın iptali için de bir dava dilekçesi hazırlayacağım. Şimdiden bu davayı ben de açmak istiyorum diyenler benden yazacağım dilekçeyi istesin.

Eğitimci-Yazar Mahiye MORGÜL
28 Ekim 2013

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Paylaş
35163 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!