Türkiye Ağı

http://img638.imageshack.us/img638/240/v78ab.pngNATOcu - ABci ARI'lar, Kıbrıs İçin Vızıldamayı Sürdürüyor PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Türkiye Ağı
Çarşamba, 24 Kasım 2010 12:57
KKTC Eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve KKTC Eski Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ARI Hareketi'nde


http://img201.imageshack.us/img201/4761/t6t62.jpgYUVARLAK MASA TOPLANTISI: KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ İLE İLGİLİ SİYASİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE'NİN AB YÜRÜYÜŞÜNE ETKİLERİ

Konuşmacılar
Mehmet Ali Talat, KKTC Eski Cumhurbaşkanı
Serdar Dentaş, KKTC Eski Başbakan Yardımcısı

Moderatör:
Ural Aküzüm, ARI Hareketi Başkanı

Tarih:
13 Kasım 2010 Cumartesi

Saat:
16:00-18:00

Yer
İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Mütevelli Heyeti Salonu

Avrupa Birliği'nin yayınlamış olduğu İlerleme Raporu'nda Türkiye’nin, “AB tarafından “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak tanınan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile ikili iliskilerini normallestirme yönünde ilerleme kaydetmediği ve Ortaklık Anlaşması Ek Protokolü’nün bütünüyle ayrımsız bir sekilde uygulanması yükümlülüğünü yerine getirmediği” ifade edilmektedir. Bu açıdan önceki ilerleme raporlarına göre AB’nin tutumunda herhangi bir değisiklik gözlenmemektedir. Bu durum Türkiye’nin AB’ye tam üye olma perspektifinde en önemli engellerden biri olarak gözükmektedir. Türkiye’nin siyasi ve sosyal dönüşümündeki en önemli etkenlerden birisi olan AB üyelik sürecinin ilerlemesi; doğrudan Kıbrıs Sorunu ile ilişkili bir hale gelmiştir.

ARI Hareketi Kıbrıs Sorunu’nun çözümü için sivil toplumun görevini yerine getirmesi gerektiğini düşündüğünden gençlik ve uluslararası ilişkiler bağlamında bir çok faaliyet ve yayın gerçekleştirmiştir. Mehmet Ali Talat Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde ve öncesinde ARI Hareketi'nin bir çok etkinliğine katılmış, Annan Planı ile ilgili olarak Avrupa Parlamentosu’nda ARI Hareketi Brüksel Temsilciliği'nin düzenlediği oturumda konuşmuştu. Sayın Talat Cumhurbaşkanı olduktan sonra da KKTC'deki Doğu Akdeniz Üniversitesi ile ortak kurmuş olduğumuz think tank kuruluşu olan Cyprus Policy Center çalışmalarına destek vermiş, 2008'deki Kadın Konferansımızın açılışını da o zaman First Lady olan Sayın Oya Talat yapmıştır.

Sayın Serdar Denktaş ise Türkiye’nin en büyük gençlik projelerinden olan GençNET Konferanslarında konuşmacı olarak yer almış, ARI Hareketi’nin Kıbrıs’ta yaptığı gençlik ve kamuoyu faaliyetlerine destek olmuştur. Avrupa Birliği, NATO ve sair uluslararası kuruluşlarla yapmış olduğumuz Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği toplantılarında Kıbrıs sorunu her zaman gündemimizin ön sıralarında olmuştur. Üyelerimizin katkısıyla hazırlanan “Human Rights of Turkish Cypriots” kitabı basılmış ve hem matbu hem de elektronik ortamda yabancı diplomat ve düşünce kuruluşlarının bilgisine sunulmuştur. Türkiye’den Kıbrıs Rum Kesimi’nde yapılan bir gençlik toplantısına gönderdiğimiz genç liderlerden oluşan delegasyon ülkeye Yunanistan üzerinden giriş yapabilmiştir.

ARI Hareketi olarak Türkiye’deki yapısal ve zihinsel dönüşüm için AB tam üyelik sürecinin önemine inandığımızdan, özel olarak KKTC genel olarak da Kıbrıs sorunu konusunda çalışmalarımız devam edecektir.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.
Ural Aküzüm
Başkan

Kod: Tümünü seç
http://www.ari.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=394&Itemid=30
Son Güncelleme: Çarşamba, 24 Kasım 2010 12:57
 
NATOcu ARI'lar NATO Kurulunu Ağırladı PDF Yazdır e-Posta
Türkiye Ağı
Cumartesi, 06 Kasım 2010 23:55
NATO PARLAMENTERLER ASAMBLESİ ARI HAREKETİ`Nİ ZİYARET ETTİ

SAVUNMA VE GÜVENLİK KOMİTE BAŞKANI JULIO MIRANDA CALHATÜRKİYE’DE NATO’NUN SİVİL DİPLOMASİ ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ EN UZUN SÜRELİ İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLDUĞU SİVİL TOPLUM KURULUŞU ARI HAREKETİ’DİR

Ak Parti Kırıkkale Milletvekili ve NATO Parlamenterler Asamblesi, Akdeniz ve Ortadoğu Özel Grubu Başkanı Vahit Erdem, MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan ve bazı güvenlik bürokratlarının da eşlik ettiği delegasyonda NATO Parlamenterler Asamblesi Başkan Vekili Jean-Michel BOUCHERON, Savunma ve Güvenlik Komite Başkani Julio MIRANDA CALHA, Alt Komite Başkan Vekili Ramon ALEU ve Estonya, Fransa, Macaristan, İspanya, Litvanya, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Romanya, Slovenya’dan parlamenterler, 27 Ekim 2010’da ARI Hareketi’nin Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı ile birikte Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde organize ettiği yuvarlak masa toplantısına katıldı.

ARI Hareketi’nin NATO ile işbirliğinin tarihçesi, Ulusal ve Uluslararası alandaki faaliyetleri, NATO’nun desteğiyle gerçekleştirilen konferanslar ve Anadolu Forumları ile ilgili bilgi delegasyona verildikten sonra grup ile Türkiye’nin önündeki yeni güvenlik sorunları, bölgesel aktörlerle ilişkiler, İran’ın nükleer silahlanma süreci, NATO Yeni Stratejik Konsepti üzerine görüş alışverişi yapıldı.

Delegasyon Başbakanı, Dışişleri Bakanı, TBMM Mensupları, Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı uluslar arası güvenlik ile ilgili çalışan akademisyenlerle görüşmelerden oluşan programında Türkiye’nin ve NATO’nun değişim sürecindeki güvenlik paradigmaları içindeki yerine ilişkin gözlemlerde bulunmaktadır.

ARI Hareketi, 16. yılına girdiği bugünlerde Türkiye’ye gelen yabancı delegasyonlarla yapılan her görüşmede sivil toplum örgütlerinin sivil diplomasi açısından üstlenmeleri gereken rolün önemini vurgulamaktadır.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Ural Aküzüm

Başkan
Kod: Tümünü seç
http://www.ari.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=393&Itemid=30Betizler

Resim Resim Resim
Resim Resim Resim
Resim Resim Resim

 
ARI'ların 12. Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Konferansı PDF Yazdır e-Posta
Türkiye Ağı
Perşembe, 04 Kasım 2010 13:42
ARI'ların 12. Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Konferansı

ARI HAREKETİ 12. ULUSLARARASI GÜVENLİK VE İŞBİRLİĞİ KONFERANSI’NI 22-23 EKİM 2010 TARİHLERİNDE BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRDİ. “GÜVENLİK TARTIŞMASI: TÜRKİYE İÇİN DEĞİŞİMLERVE YENİ SORUNSALLAR” KONFERANSI SONA ERDİ.

16. yılını kutlayan ARI Hareketi’nin Friedrich Naumann  Vakfı ve Bahçeşehir Üniversitesi ile birlikte, NATO Sivil Diplomasi Birimi ve İsveç İstanbul Konsolosluğu’nun katkılarıyla 12.sini düzenlediği Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Konferansı sona erdi. Açılış konuşmalarını Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Taner Berksoy, Arı Hareketi Başkan Vekili Arda Batu, Friedrich Naumann Vakfı Türkiye Temsilcisi Jörg Dehnert’in yaptığı konferansta ana konuşmacı olarak TBMM Milletvekili, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Eski Bakanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış yer aldı.

Konferans, katılımcıların; Türkiye’nin yer aldığı bölgedeki güvenlik ortamını tartışmalarını sağlamasının yanı sıra, Türkiye’nin 21.yüzyıl’da güvenlik gündemi ile ilgili olarak genişleyen bağlantılarına ve acil ihtiyaçlarına da açıklık getirecek görüş alışverişlerine de ev sahipliği yaptı.

Moderatörlüğünü Bahçeşehir Üniversitesi İİBF Avrupa Birliği İlişkileri Bölüm Başkanı Dr. Şahin Aktar’ın yaptığı; Çankırı Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Üyesi, AK Parti Dış İlişkiler Koordinatör Başkan Yardımcısı Suat Kınıklıoğlu; Liberal Parti (FDP) Uluslararası Siyaset ve Avrupa İlişkileri Komisyon Başkanı, Alman Parlementosu Savunma Komisyonu Üyesi Joachim Spatz ve NATO Ülkeleri Departmanı, Kamu Diplomasisi Bölümü Antonella Cerasino’nun konuşmacı olduğu “Batı Güvenlik Kurumları Çerçevesinde Türkiye” başlıklı ilk panelde, Türkiye’nin NATO çerçevesindeki işbirliği durumu etraflıca analiz edildi. Transatlantik güvenlik gündemi içinde Türkiye’nin konumunu ilgilendiren belli sorular konuşmacılara yöneltildi. Türkiye’nin Avrupa-Atlantik partnerlerinin bakış açısı dikkate alınarak milli ve bölgesel güvenlik ile ilgili önem taşıyan konular tartışıldı.


Mavi Marmara Baskını ve İsrail-Türkiye Geriliminin Ardından İlk Defa İsrailli Üst Düzey Bir Devlet Görevlisi Türkiye’de!

Akşam Gazetesi yazarı Nagehan Alçı’nın moderatörlüğünü yaptığı “Yeni Sorunsallar ve Yeni Komşular” adlı ikinci panele ise konuşmacı ve tartışmacı olarak İsrail Dışişleri Eski Bakan Yardımcısı, İsrail Parlementosu Başkan Vekili Majalli Whbee, Tübingen Üniversitesi Siyasal Bilimler Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Thomas Diez, Rusya Federasyonu Kamu Dairesi Özgürlük Bilinci ve Etnik Gruplararası İlişkiler Komisyonu Üyesi Maxim Shevchenko katıldı. Ortadoğu ve Kafkaslardaki yaygın güvenlik sorunsalları üzerinde yoğunlaşan panelde, Türkiye’nin Batı dünyasının bir parçası olmayan eski komşularıyla yaşamış olduğu bölgesel güvenlik endişelerinin masaya yatırılmasının yanı sıra özellikle Rusya’yla ekonomi, güvenlik ve enerji konularındaki işbirliği etraflıca tartışıldı. Panelde Türkiye’nin Ortadoğu’daki yeni denklemde İsrail’e karşı değişen politikaları, değişimin arkasındaki dinamikler ve bu değişimin İsrail-Türkiye ilişkisi üstündeki politik etkileri açıklanarak analiz edildi. Paneldeki tartışmalar sadece jeopolitik yakınlığı değil aynı zamanda ortak kültürel değerleri, sosyal bağları ve tarihsel mirası baz alarak, “Bölge” tanımlamasına katkı sağladı.

Türkiye’nin lokasyonu ve güvenliğinin daha geniş bir bölgesel yapının içerisinde bulunup bulunmadığı hususu tartışıldı. Konferansın genelinde öncelikli güvenlik endişeleri birbiriyle bağlantılı olan ve kendi ulusal güvenlikleri birbirinden bağımsız düşünülemeyen komşuların arasındaki güvenlik dayanışmasının önemine dikkat çekildi.

Panellerde politikaya yönelik yoğun tartışmalara ek olarak akademisyenler çalışma gruplarında teorik alanlardaki araştırmalarını sundular. Bu konferans siyasetçiler, düşünce kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, dış politikanın belirleyici aktörleriyle birlikte hem uygulamacıların hem de akademisyenlerin konuları etraflıca tartıştığı bir platforma dönüştü.

Yaşar Üniversitesi’nden Yaşar Kaliber, Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Emre İşeri, Polonya Maria Curie-Sklodowska University’den Yrd. Doç. Dr. Justyna Misiagiewicz ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Selcen Öner’in oluşturduğu İlk çalışma grubu, “Türkiye’nin Güvenlik Söylevleri ve Politikaları Üzerine Kavramsal Tartışma” başlığı altındaki tartışmalar sonucunda Westfalya düzeni sonrasında, Türkiye’nin dış ve güvenlik politikalarındaki yeni aktivizm üzerine “Güvenlik” ve “Sorunsallar” konseptleri üzerine alternatif modelleri ortaya koydu ve tartıştı.

Yeditepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Deniz Tansi, Lefke European University’den Prof. Dr. Herbert Regenbogin, Kafkas Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Haydar Efe, Kırgızistan Manas Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yaşar Sarı’nın oluşturduğu ikinci çalışma grubu ise “Türkiye’nin Kendisine Özgü Ülkesel Analizi ve Bölgesel Politika Analizi” konusu üzerinde politik tavsiyeler ürettiler. Aynı zamanda bölgesel politikalara ve Türkiye’nin komşu ülkeler ve diğer bölgesel aktörlerle (İran, ABD, Kafkasya, Orta Asya Ülkeleri) güvenlik ilişkilerine yönelik bir analiz geliştirdi.

Alexandru Ioan Cuza University’den Dr. Elena Cristina Ciurariu, Barcelona Dışişleri Merkezi’nden Dr. Francis Ghilès, Moskova Avrupa Atlantik Güvenlik Merkezi’nden Dr. Yulia Kudryashova ve Siena University’den Dr. Stefano Braghiroli’den oluşan üçüncü çalışma grubu ise “Avrupa’nın Güvenlik Dinamikleri Açısından Türkiye” konusunda tartıştı ve politika önerileri geliştirdi. Entegre Avrupa’da Türkiye’nin yerine bir alternatif olup olamayacağını, ayrıca Türkiye’nin AB üyelik başvurusunun güvenlik açısından Avrupa ülkelerinde bir tehdit mi yoksa bir fırsat mı olduğuna ilişkin tartışmalar yaşandı.

Son olarak, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. İsmet Akça ve Yrd. Doç. Dr. Evren Balta Paker, Gediz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Üstün, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özgehan Şenyuva, Bahçeşehir Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Selin Özoğuz ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Soner Karagül ve Dr. Ceyhun Çiçekçi’nin oluştuduğu dördüncü çalışma grubu ise, “Türkiye’nin İç Güvenlik Sorunları” başlığında çalıştı. Aynı zamanda tartışma grubunda “Muhafazakarlaşma meselesi Türkiye’ye laik demokrasi alanında herhangi bir tehdit teşkil ediyor mu?” konularına cevap arandı. Devletin laik ve demokratik yapısına bir tehdit olup olmadığı, varsa bunun somut çıktıları üzerine tartışıldı. Ayrıca bu tartışma çerçevesinin Cumhuriyet’in liberal demokrat savunucularına herhangi bir kültürel ve politik bir sınırmala teşkil ediyor mu konusu da masaya yatırıldı.

Bir bütün olarak konferans, Türkiye’nin yeni güvenlik paradigmasındaki sorunları ve çözüm önerilerini değişik kesimlerin temsilcileri ile tartışılması olan amacını gerçekleştirmiş oldu. Ayrıca konferans Türkiye’nin değişen dış politikası ve güvenlik politikalarına yapıcı olmak kaydıyla eleştirel bir bakış açısı getirmeye çalıştı. İç ve dış dinamiklerin yarattığı dalgalanmalar sonucu değişim sürecini yönetmeye çalışan Türkiye’nin tarihsel, coğrafi ve doğal parçası olduğu Avrupa, Transatlantik dünya, Orta Doğu, Orta Asya, Doğu Avrupa, Balkanlar ve Kafkasya gibi bölgelerdeki rolü üzerine gerçekleştirdiğimiz 12. Güvenlik ve İşbirliği Konferansı’na katkı sağlayan tüm kişi ve kurumlara bir kez daha teşekkür ederiz.

ARI Hareketi, 12 yıldır çalıştığı güvenlik alanında, sürdürülebilirlik ilkesi gereği ulusal ve uluslararası güvenlik konularının sadece devlet değil, sivil toplum kuruluşlarınca da tartışılması ve toplumsal hayatta güvenliğin gündemde kalması için çalışmalarına devam edecektir.

Gelecek yıllarda Uluslarararası Güvenlik ve İşbiriği Konferanslarına devam edeceğimizi kamuoyuna duyurur, Türkiye’nin dünyada karar verici ve itibarlı bir ülke olması için sivil diplomasinin önemine olan inancımızı bir kez daha belirtmek ister, değişim programları, uluslararası konferanslar, Anadolu Forumları, yuvarlak masa toplantıları gibi etkinliklerimizle sivil diplomasi alanındaki çalışmalarımızı büyük bir kararlılık ve azimle sürdüreceğimizi belirtmek isteriz.

Saygılarımızla bilginize sunarız

Ural Aküzüm
Başkan

http://www.ari.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=392&Itemid=30
Son Güncelleme: Cumartesi, 06 Kasım 2010 22:44
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sayfa 2 / 2
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!