Mustafa YILDIRIM

Mustafa YILDIRIM“The Think Thank Soytarısı” Nereye Yükseldi? / Mustafa YILDIRIM PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 27 Aralık 2012 20:36

Soytarı, işin püf noktasını çabuk anlıyor; üç beş ahbabıyla bir merkez kuruyor.

Soytarı ve dostları, merkezin önüne “stratejik” ve “araştırma” sözcüklerini de ekliyorlar; oluyor sana bir bilimsel(!) kurum.

Soytarı, Amerikan makalelerinin paragrafları Türkiye’ye uyarlayıp yeniden yazıyor.

Amerikan örgütlerinin çalışma hedeflerini de Türkiye’ye uyarlayarak bir dosya hazırlıyor.

Genç ‘master‘ öğrencilerini oturtuyor bilgisayarın başına; süslüyorlar dosyayı, oluyor sana yepyeni bir “proje!”

TV soytarıları da var sürüsüne bereket; yerinde araştırmalara, belgelere başvurmadan program hazırlıyorlar. Ezberlenmiş cümle kalıplarını birbiri ardına sıralamaktan başka hünerleri yok TV soytarılarının; küresel yabancı terimler de dâhil, kullandıkları sözcük sayısı elliyi geçmiyor.

TV soytarısı, iktidarları küstürmeyecek, patronu köpürtmeyecek geveze konuk sıkıntısı çekiyor. Soytarı, projesini gönderiyor TV soytarısına ve ekranlar ışıldıyor.

Soytarı, artık ekranların değişmez konuğu oluyor: Gün ortasında siyasal gelişme mi var; soytarı, “uzman” olarak hazır telefonun ucunda. Soytarının yanıtları hap gibi, ilaç gibi geliyor imanlı-imansız liberal sivil-askerlere!

Soytarı yakından izleniyor yabancı elçiliklerce: Amerika’nın politikalarına yaklaşımı, iktidar partisiyle, ideologlarla ilişkileri değerlendiriliyor. Gün oluyor sivil ataşeler, soytarıyla kokteyllerde yüz yüze görüşüyor.

Soytarının önü açılıyor; panellere çağrılıyor; katılanların sayısı 20’yi 30’u geçmeyen sözde uluslararası “güvenlik” konferanslarında sınanıyor. Artık sırası geliyor soytarının ve eski dışişleri memurlarının, bakanların, generallerin, CIA ustalarının yönetimindeki “Think Tank” toplantısına çağrılıyor.

Soytarı, ABD-NATO’nun sivil görünümlü Atlantik Konseyi’nde orta sıralara oturtuluyor. Amerika’nın şahin generalleri, eski operasyoncu dışişleri bakanları orada, eski CIA ustaları ön sıralarda. İsrail silahşorları orada…Think –Tank, ABD-NATO merkezinin yan kuruluşu; eski generaller orada, eski operasyoncu dışişleri bakanları orada, eski CIA ustaları orada, İsrail silahşorları orada…

Soytarı, o ünlü adamları sağında solunda görünce yaslanacağı yeri keşfediyor ve hoplaya zıplaya dönüyor Türkiye’deki merkezine.

Soytarı öğretim üyesi oluyor; “kanaat önderliğine” yükseliyor. The General ona danışıyor; The Hoca fetva veriyor onun yıldızı parlatılsın diye!

Artık bırakıyor soytarı o eski yarım-yamalak bilimsel yazıları bir yana; sıradan kasaba politikacısı ağzıyla saldırıyor da saldırıyor. Temel yasayı yıkma yasasını övecek; ama tutulacak yanı yok tasarının.

Soytarı, sultanlar-kadılar adaleti önerisini savunacak; ama bunu çevresine topladığı iyi niyetli liberal gençlere açıklamak zor. Soytarı hukuki gerekçeler gösteremiyor yıkım tasarısının iyiliği üstüne.

Soytarı, yargı kurumlarının yarım yamalak bağımsızlığını bile çok görüyor; “Sanki” diyor, “şimdiki kurumlar bağımsız mı?

Soytarı daha da bağımsız yargı isteyeceğine, kadı tahakkümünü “adalet” diye yutturmaya çabalıyor. Soytarı, süren davalardaki iddiaları gerçek kabul edip, savunmasız tutsaklara saldırıyor!

Soytarı ılımlı ılımsız “sponsorlar” arıyor! Soytarı yaklaşan seçimlerde milletvekili adaylığını güvenceye almak istiyor.

Soytarı böyle yapıyor; çünkü dünyanın şurasına burasına çağrılmayı, kanlı ellerini “demokrasi” eldiveniyle gizleyen zorbaların karşısında viski yudumlayarak kırıtmayı hüner sanıyor!

Çünkü soytarı, Amerika’nın gücüne güveniyor ve dönüşüme iman ediyor. Yeni Amerikan Yüzyılına iman ediyor ve artık yeni emperyalizm forumlarda “yıldız” olarak ilan ediliyor.

Çünkü soytarı, Amerikan saldırganlarının dünyaya egemen olacağından adı gibi emin.

Çünkü soytarı Washington’da, The General’in Türk ordusunu “demokratlaştırıp” küresel eşkıyanın yedeğine sokacağını öğrendi.

İyi de; soytarıya güvenip Cumhuriyet devletinin temellerini sarsmaya çalışan liberal sivil-askerlere ne demeli?Mustafa YILDIRIM / 5 Nisan 2010Not:

1- Yazının, bilmeden Think Tank soytarılarına kalfa olanlarla ilgisi yoktur.

2- Soytarılara uymamak için yazılarda, “zira” yerine “çünkü”; “bugün, şu an, bu yıl itibariyle” vb. yerine “bugün”, “şimdi”, “bu yıl” ve “şu anda”; “yapmak, etmek adına” vb. yerine “yapmak, etmek için” kullanılmıştır.


Yukarıdaki satırları, Nisan 2010’da yazmışım! Şimdilerde devlet katında “danışman” olmuştur diye, düşündüm. Pek hafife almışım.

Think Tank Soytarısı, üniversite rektörü olmuş, genç yaşında! Mezhepler üstüne fetva onda; bazı mezheplere hakaret onda, öğretim üyelerine baskı onda!

Vallahi bu kadarını ben bile öngörmemiştim!

Meğer önü açıldıkça açılmakla kalmamış; arkasından da itekleyip durmuşlar!


Mustafa YILDIRIM / 21 Aralık 2012

Son Güncelleme: Perşembe, 27 Aralık 2012 20:43
 
Meczup Yaratmak / Mustafa YILDIRIM PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 07 Aralık 2012 10:35

http://guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/2_SalikRes/02/00.jpg

Mustafa Yıldırım

Ulus Dağı Yayınları / Yayınevi Genel Dizisi


E-kitap Fiyatı : 6,78 TL + KDV
8,00 TL (KDV Dahil)
Şuradan alınabilinir: idefix


Resim • SAİDİ (KÜRDİ) NURSİ NİN YAŞAMI, UYDURMALAR, ONU SİYASETTE KULLANANLAR

 • TAKLİT EDEN GÜNÜMÜZ MÜRİTLERİ

 • SAİDİ KÜRDİ NURSİ KÜRT MİLLİYETÇİSİ Mİ, YOKSA KUVAYI MİLLİYECİ Mİ?

 • "BEDİÜZZAMAN" SANI SAİDİ KÜRDİ NURSİ'DEN ÖNCE KULLANILDI MI?

 • "BEDİÜZZAMAN" SANINI ONA VEREN OLDU MU?

 • AKIL HASTANESİNDE TEDAVİSİ İÇİN VALİ MEKTUP YAZDI MI?

 • SAİDİ KÜRDİ NURSİ'NİN ABDÜLHAMİT'E KAFA TUTTUĞU YALANINI KİM UYDURDU?

 • İLK DİNLERARASI DİYALOG MEKTUBUNU PAPA'YA KİM YOLLADI?

 • SAİDİ KÜRDİ NURSİ ABD İLE AYNI CEPHEDE+YDİ...


  BELGELERLE

Yüzyıllık yanıltma...

Uydurulan bilgi, yıllar geçtikçe gerçeğin yerini alır. İnsanoğlu sunulan bilgiyi aklın süzgecinden geçirmeden kabullenmeye yatkındır. Özellikle gençlerin aklını çelen, ortak kültüre aykırı bilgi yığını, onların bir bölümünü meczuplaştırabilir.

Sivil Örümceğin Ağında kitabının yazarı Mustafa Yıldırım, az da olsa bir uyanış sağlama umuduyla, iyi niyetli yurttaşlara ve gençlere sunulan yanıltıcı yayınları ve 'Bilimsel Toplantı' adı altına gizlenen uluslararası propagandayı sorgularken, Said-i Nursi'nin yaşam öyküsünü uydurma ve yalan bulutunun içinden çekip çıkarıyor.

Bunalımlarla boğuşan bir kişinin, söylentiye dayalı kerametlerle yüceltilişini ve din-ticaret-siyaset sarmalında iki yüzlülükle kullanılışını özetliyor. Said-i Nursi'nin davranışlarını tıpatıp taklit ederek yücelmeye çalışanları da sergiliyor.
Son Güncelleme: Cuma, 07 Aralık 2012 10:37
 
CIA ve Ortaklar Ailesi'nde Rahatsızlık Büyüyor, Ortaklık Çatırdıyor; Ortağın Çocukları 3. Baskıya Yürüyor! PDF Yazdır e-Posta
Salı, 27 Kasım 2012 01:32
Ortağın Çocukları 3. Basım’dan alıntılar:


İlkesel amacımız uygun liderlerin ortaya çıkmalarını ve programdan geçirilerek Batı’ya bağlanmalarını
sağlamaktır.
CIA

ESKİ BARIŞ GÖNÜLLÜSÜ CIA’DAN BÜYÜK ÖDÜLLÜ GÖREVLİ VE TÜRKİYE’DE EDEBİYAT DÜNYASI BAĞLANTILARI

‘İstihbarat Uzmanı’ Helena Kane Finn – WINEP ve Yaşar Büyükanıt


WINEP kısa sürede kadrosunu geliştirdi. Türkiye’yi “Müslüman, seküler ve demokratik Birleşik Devletler müttefiki olarak” tanımlayan Helena Kane Finn’in de desteğiyle 1994’te ‘Türkiye Araştırma Programı’ başlatıldı. Bölüm yöneticiliğine Alan Makovsky getirildi. 

Alan Makovsky, Irak’ın ilk işgal döneminde Dışişleri’nde Çekiç Güç ile bağlantı elemanı olarak çalıştı. * Anımsanacağı gibi Çekiç Güç Diyarbakır Karargâhı direktörü Robert Finn idi.

Makovsky 1993’te WINEP’in ilk siyasal bildirisini hazırlayan Dışişleri Ortadoğu Koordinatörü Dennis Ross’un yanında çalışmaya başladı. 1994’te WINEP’e geçen Alan Makovsky, Türkiye’deki Sivil Örümcek Ağı ile ilişkilerini hızla geliştirdi. Birçok kez ARI Derneği’nin toplantılarına katıldı. Helena Kane’in önerisiyle ilginç çalışmalar sürdürüldü.

1997’de Turgut Özal anısına yıllık anma toplantıları başlatıldı. Alan Makovsky, Turgut Özal’ın ABD ve İsrail için önemini daha sonraları “Türk kamuoyunda 1991 Körfez savaşı döneminin, eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından iyi idare edildiğini” belirtti. “Aynı şey 1 Mart 2003’te TBMM oylamasında da yapılsaydı bugün bu tartışmayı yapıyor olmazdık” diyerek Özal’a özlemi dile getirdi. 1

Makovsky, Sabri Sayarı ile birlikte Türk dış politikasıyla ilgili ‘Türkiye’nin Yeni Dünyası: Türk Dış Politikasında Değişen Dinamikler’ monografisini yayınladı. **

Alan Makovsky, 2001 sonunda WINEP’ten Senato Yahudi Grubu Yöneticisi Tom Lantos’un yanına danışman olarak geçti. Lantos, “Ermeni Soykırım” yasa tasarısını engellediği gerekçesiyle yıllarca “Türk dostu” olarak tanıtıldı. Genelkurmay Başkanı Org. M. Yaşar Büyükanıt kendisini görmeye gitti ve yardım istedi. Oysa Tom Lantos’un eşi o sıralarda Capitol Hill önünde oturma eylemi yapan PKK’lıları destekliyordu. 2
/
/

HUDSON’DA DARBE İHBARI

http://guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/2_SalikRes/01/29.jpg2006 sonbaharında, Türkiye Anayasası’nın kökten değiştirilmesi girişimleriyle ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yaklaşmasıyla gerginlik iyice artmıştı. TSK Genelkurmay II. Başkanı Org. Ergin Saygun 11 Kasım 2006’da ABD’ye bir kez daha gitti; askeri görüşmelerini bitirdikten sonra 17 Kasım 2006’da Washington’a döndü ve resmi kimliği bulunmayan Hudson Institute’te sınırlı sayıda kişiyle görüşmeye başladı.

Hudson Institute Avrasya Programı yöneticileri toplantıyı, “Türk Genelkurmay II. Başkanı General Ergin Saygun ile Kayıtdışı Tartışma” diye duyurdu. Toplantıda kimlerin bulunduğu bildirilmedi, yalnızca “General Saygun bölgesel güvenlik sorunları ve Birleşik Devletler–Türkiye işbirliği olanakları üstüne görüşlerini bildirdi” denildi. Türk kamuoyu, Genelkurmayın ikinci komutanının yabancı özel kuruluşta Türkiye’nin kaderini etkileyebilecek bir konuda anlattıklarını öğrenemedi.

T.C. tarihinde, eğitim için gönderilenler dışında, 1999–2009 arasındaki kadar çok sayıda general ABD’ye resmi görevle gitmemiştir. Özellikle 1994’ten sonra ABD ile yepyeni ve sağlam ortaklıklar kurulmaya başlanınca TSK yöneticilerinin Washington gezileri de sıklaştı. Bu durum, “değişen dünya” ya da “küreselleşme dinamikleri” ya da “Türkiye’nin dış politikasında girişimciliğin yükselişi” gibi her anlama çekilebilecek yakıştırmalarla açıklanamazdı kuşkusuz. 

WINEP bölümünde de belirtildiği gibi ABD’de görüşmeler resmiyetin dışına taşıyor ve subaylar, hiçbir gerekçe belirtmeden derneklere, vakıflara konuk oluyor. Sanki her birinin görevi askeri işlerle sınırlı değilmişçesine birer etkili siyasal yönetici gibi davranıyorlar; askeri teknik konuların dışında ve özellikle ABD’nin Balkanlar, Kafkasya, Asya ve özellikle Ortadoğu tasarımlarında rol alma isteğini dışa vuruyorlar. 

Orgeneraller, tıpkı hükümet üyeleri gibi, kulis yapmak üzere Amerikalı senatörlerle buluşuyor; ‘düşünce topluluğu’ denilen özel niyetli derneklerin kapalı toplantılarında siyasal konulara girerek ülkeyi bağlayıcı konferanslar veriyorlar. Aynı orgeneraller Türkiye’de yurdun sorunlarını dert edinmiş kuruluşlara uğramazken, Amerika’da değerleri kendi tanımlarıyla sınırlı kuruluşlara uğramadan edemiyorlar. Uluslararası ilişkilerde devleti temsil etme ölçütü ve karşılıklılık kuralı geçersizdi artık.


Darbe ihbarı

Org. Ergin Saygun, 19 Kasım 2006’da Türkiye’ye döndü; Hudson toplantısından söz etmedi. Ne ki toplantıyı düzenleyen Zeyno Baran, Newsweek’te “Üst düzey subaylardan edindiğim izlenime göre” diye başlayıp “Türkiye’de askeri darbe olasılığı” diye yazdı.
‘Ilımlı İslam’ tezgâhına uygun projeler

Hudson’daki son dönem çalışmalarının hemen hepsi, şirketlerin Ortadoğu, Asya, Orta ve Kuzey Afrika’daki çıkarlarına koşut olarak, Müslümanlar üstünedir ve ‘Uluslararası Din Hürriyeti’, ‘Radikal İslama Karşı Mücadele’, Ilımlı İslam programlarına uygundur.

Zeyno Baran’ın ‘Avrupa’da İslam Aşırılığına Karşı Koyma’ başlıklı çalışmasına parasal destek, Smith Richardson Vakfı’ndan geliyordu. Aynı vakfın 2004’te parayla desteklediği çalışmalar, ‘Yeni Amerikan Yüzyılı Projesi’nin yayılmacılık ilkelerine tümüyle uyuyor:

  “İslam Aşırılığı ile Mücadele
  Ortadoğu’da Radikal İslam ve Demokratik Seçenek
  Müslüman Şebekesi
  Türkiye’de Siyasi İslam ve ABD Siyasetine Yansıması
  Liberal Arap Medyasının Desteklenmesi
  Şeriatın Yayılması ve ABD’ye Siyaset Önerisi”


Bu sıralama, Hudson ve benzeri şirket kuruluşlarının oluşturdukları ağın, ABD yayılmacılığındaki etkisini göstermeye yeter. Yeni tür yayılmacılığa verilen desteğin en özgün tanımı, Smith Richardson Vakfı’nın NED’e para verme gerekçesinde “Globalization, Liberalism and Democracy” olarak özetleniyor.
Marshall Fonu AKP’yi destekliyor

GMF temsilcisi Kınıklıoğlu, 'Insight Turkey'nin yayın yönetmenliğini Liberal Düşünce Topluluğu Derneği’nin önemli kişilerinden İhsan Dağı’ya devretti ve yeni görevine yoğunlaşarak GMF’yi Türkiye’de hızla geliştirdi. Kişisel yayınına göre “çeşitli TBMM heyetlerinin ABD’de önemli senato ve kongre üyeleri ile görüşme ve istişare programlarını organize etti. GMF de bundan yararlanarak Kongre Üyeleri Derneği aracılığıyla TBMM ilişkisini geliştirmeye başladı; Türkiye İlişkileri Kongre Çalışma Grubu oluşturuldu. Grubun başına Cumhuriyetçi Ed Whitfield ve Demokrat Robert Wexler getirildi. Hemen ardından ‘Türkiye-ABD Parlamentolar Arası Dostluk Grubu’ ile ilişkiye geçildi. Türk grubunun başında Akev eski tercümanı, AKP milletvekili, sonradan Devlet Bakanı Egemen Bağış vardı. 3

Ed Withfield başkanlığındaki Kongre Heyeti “Marshall Fonu'nun ve Türk İş Konseyi'nin özel desteğiyle” Mayıs 2005’te Kınıklıoğlu’yla birlikte Kıbrıs’a gitti. Kınıklıoğlu Amerikalıları daha sonra Ankara’ya getirerek TBMM Başkanı Bülent Arınç’la görüştürdü. Bülent Arınç, “ABD heyetini Meclis'te ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.” Arınç “TBMM'de bir dostluk grubu oluşturulduğunu, ABD Kongresi'nde de Şubat ayından bu yana dostluk grubunun faaliyette olduğunu” anımsattı ve “Dostluk grubunun çalışmalarının devamlı ve başarılı olacağına inandığını” belirtti. 4

Robert Wexler, Nisan 2006’da Ankara’ya bir kez daha geldi; Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah C. Gül ile görüştü. Egemen Bağış, Wexler onuruna 'RV Restoran'da bir akşam yemeği düzenledi. Wexler “yıllardır geldiği Türkiye’de ilk kez bugünkü hükümetin kamuoyunun hassasiyetlerini temsil ettiğini gözlemlediğini” söyleyerek Cumhuriyet’in geçmiş hükümetlerini küçümseyip AKP hükümetini yüceltmekten geri kalmadı. 5


AKP Milletvekili Olacak olan Marshall Fonu Türkiye Müdürü Kınıklıoğlu: “Washington’dan yönetiliyoruz”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Matt[hew] Bryza’yı Ankara’ya getirdiniz” denilince Suat Kınıklıoğlu, GMF’nin Amerikan devletiyle bağlantısının olmadığını vurgulama telaşıyla “Organik bir bağımız yok; ama Amerika’da dış politika ve stratejik açılımlar bu tip düşünce kuruluşları üzerinden yapılır” dedi. Kınıklıoğlu bağlı olduğu odağı, “Evet Washington’dan yönetiliyoruz; ama Beyaz Saray’dan değil, kendi merkezimizden” diyerek açıklamak zorunda kaldı. 6

GMF görevlisi Kınıklıoğlu AKP hükümetiyle ilişkilerini sıkılaştırmakta gecikmedi. Dışişleri Bakanı Abdullah C. Gül, Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklamadan kısa süre önce, Şubat 2007’de Amerika’ya gittiğinde Suat Kınıklıoğlu, gezi programını düzenledi. GMF, Abdullah C. Gül için “bir yemek ve konferansın organizasyonunu gerçekleştirdi.” Böylece Abdullah C. Gül, Türkiye’de adaylığının tartışma yarattığı gerilimli ortamda, GMF merkezine giderek görüşlerini açıklama ve Amerikalı seçkinlere kendisini bir kez daha tanıtma olanağı buldu.

GMF görevlisi Kınıklıoğlu, özel önem verdiği çalışmalarının ve Marshall Fonu aracılığıyla geliştirdiği ilişkilerinin sonuçlarını da değerlendirmekten geri kalmadı. Yeni Şafak gazetesi “Medya Büyükanıt'ın ziyaretini başarılı, Gül'ün ziyaretini ise başarısız ilan etti” diye yazmıştı. Kınıklıoğlu emeğine sahip çıkarak ikircimsiz “Evet, ama ben o kanaatte değilim; Gül'ün ziyareti çok başarılıydı” dedi. Kınıklıoğlu yarı-resmi GMF görevlisi olmanın ötesinde davranarak tıpkı Robert Wexler gibi AKP hükümetini yüceltti; “Hükümet dış politikaya çok büyük tecrübelerle gelmedi. Buna rağmen geride kalan 5 yılda -küçük kazalar olsa da- çok başarılı bir dış politika icraatı oldu” diyerek başladı ve bir AKP sözcüsü gibi “Başbakan Erdoğan dış gezilerinde daha uygun ve daha doğru mesajlar veriyor” diyerek Recep Tayyip Erdoğan’a övgü dolu bir ileti göndermiş oldu.
Amerikalılara umut veren lider adaylarını kim seçiyor? Seçici yerliler nereye yükseliyor?

GMF görevlisi Kınıklıoğlu milletvekili olmadan önce sivil örümcek ağı çalışmalarını geliştirmişti. “TESEV, TÜSİAD ve ARI Hareketi gibi kuruluşlarla” ortak çalıştıklarını; “yükselme potansiyeli olan insanları tespit etmek, onlarla ilişki kurmak ve Transatlantik [ABD-Avrupa] ilişkileri konusunda bilgilendirme” görevleri bulunduğunu, aynı konuda “Ankara’daki [yabancı] elçiliklerin de” çalıştığını belirtiyordu. 7

2005 yılında Star gazetesine “Arkamızda CIA yok” diyerek projelerini anlatan Suat Kınıklıoğlu, 2007 yılında “Türk lider adaylarını Avrupa ve Amerika’ya” yollayacaklarını da açıkladı.

GMF, “Türkiye’de geleceği olan” liderlerden birincisini titizlikle belirledi. Almanya Milletvekillerinden Yeşiller Partisi yöneticisi ve GMF Transatlantik üyesi Cem Özdemir, Doğa Derneği yöneticisi Güven Eken’i aday gösterdi. “Marshall Fund Liderlik Ödülü”nü kazanan Eken, “geleceği olan” lider adaylarının ilki oldu. 8

Seçici kurul:

Ka-Der’in ve STGM [Sivil Toplumu Geliştirme merkezi]’nin yöneticilerinden Selma Acuner, Emine Bozkurt,

SETA [İTÜ - Siyasal Ekonomi Toplum Araştırmaları Vakfı]’dan Gökhan Çetinsaya (Şimdi YÖK Başkanı), Zafer Yavan,

ASAM Başkanı ve Washington eski Büyükelçisi Ömer Faruk Loğoğlu (Şimdi CHP Milletvekili ve MYK’de)’ndan oluşuyordu.


Lider adayının ödülü Amerika’da bir ay konukluk!

Geleceği olan lider adayıGüven Eken ödül karşılığı olarak ABD’de bir ay konuk edilecek ve “uluslararası ilişkilerinin (ABD ilişkilerinin) daha da gelişmesini” sağlayacaktı.
Marshall Fonu ve TESEV ortak işleri

GMF, Halifax’ta çok daha geniş katılımlı bir toplantı düzenledi. Kanada Savunma Bakanlığı ve Atlantik Kanada tarafından desteklenen Kasım 2009 Uluslararası Güvenlik Forumu toplantısına Savunma Bakanlığı Daire Başkanı Hakan Eraydın, AKP Genel Başkan Yardımcısı Murat Mercan, Çağrı Erhan, Nur Batur, Eyüp Sağlık ve Kadri Gürsel katıldılar.

GMF, gazetecileri yalnızca konferanslarda konuk etmemekte aynı zamanda eğitimlerine de yardımcı olmaktadır. GMF’nin yardımıyla Amerika’ya giden Sabah Gazetesi Yönetmeni Ergun Babahan eğitimini çekincesiz açıklıyor:

1988`de German-Marshall Fund`ın sağladığı bir bursla Stanford Üniversitesi’ne gittim. `John Knight Professional Journalism` adlı programa katıldım. O yıl programda 12 Amerikalı, altı da farklı ulustan gazeteci vardı.” 9
TESEV ile GMF, 2004’te İstanbul NATO Zirvesi öncesinde düzenlenen “Yeni Bir Yol Kavşağında Türkiye” konferansında Burak Akçapar, Mensur Akgün, Meliha Altunışık ve Ayşe Kadıoğlu, TESEV adına bir rapor sundular.
TSK -NATO-GMF-TESEV-ARI-AKP

Barış İçin Ortaklık


NATO Genişleme Programı, öngörüldüğü gibi uyguladı. Doğu Avrupa’nın tümüne yakını ittifaka katıldı. Katılmayan ülkelerle “Barış İçin Ortaklık” adı altında daha gevşek ilişkiler kuruldu. TSK de “Barış İçin Ortaklık” merkezini kurdu.
GMF, Sabancı Üniversitesi ve TESEV ile birlikte Burak Akçapar, Mensur Akgün ve Meliha Altunışık’ın “Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Demokratikleşme Sorunsalı” konulu çalışmalarına katkıda bulundu.
Tasaların en büyüğü: “Yükselen Milliyetçilik”

GMF, Türkiye’deki gençlik ilişkilerini de NATO Genişleme Programı kapsamında geliştirdi. ARI Derneği ile birlikte “Karadeniz Gençlik Forumu Zirvesi” 5 Kasım 2008’de İstanbul’da düzenlendi. Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Ermenistan ve Türkiye’den 15 gencin katıldığı toplantıda konuşan GMF Ankara’da görevli Ceylan Akman, örgütün idealini, Karadeniz’in artık genişleyen NATO ve AB içine girdiğini açıklayarak abarttı.

ESI [Avrupa İstikrar Girişimi] görevlisi Nigar Göksel de “Türkiye bölgesel güç olmak istiyor; ama bu gücü ile demokratikleşmeyi nasıl tetikleyebileceği ile ilgili net bir vizyon ortaya koymuyor” diyerek Türkiye’nin çevre ülkelerdeki demokrasi operasyonlarına daha etkili katılmasını isterken bu tür toplantıların temel amacının da Türkiye’yi yayılmacılığın bir parçası yapmak olduğunu açığa vurdu.

/
/

CIA GENERALİ VE İSTASYON ŞEFİYLE COMO CENNETİNDE KİMLER BULUŞTU?
Günümüzde ısmarlama iş yapan gazeteciler var kuşkusuz; ama gazetecilerin ‘Amerikan Yeni Yüzyılı’na kitleler halinde inanmalarının ve değişmelerinin nedenleri arasında Washington’daki kurslar, burslar önemlidir. Buna Alman Hıristiyan Demokrat Parti organı Konrad Adenauer Stiftung’un örgütlediği “gazetecilik” eğitimleri de ekleniyor. 10 GMF’nin ‘gazetecilik projeleri’ etkili olsa da, en ciddi ve kapsamlı bilgilendirme girişimi, Como gölünde gerçekleşti.

Como gölü kıyılarında konferans adı altında politikalar satılır; karteller üçüncü dünya ülkelerinde çalışan elemanlarını orada eğlendirir ve eğitir; mafya patronları, bankerler purolarını orada tüttürür. Bir gazeteci işi gereği Como gölüne gidebilir; CIA ajanıyla ve hatta CIA eski Başkanıyla Como gölü kıyısında buluşabilir; ama bir gazetecinin üç gün üç gece, Dışişleri eski Bakanı ve Dışişleri eski Genel Sekreteri ile, işadamlarıyla, “sivil toplum” diye nitelendirilen örgütlerin temsilcileriyle birlikte olması haberin kaynağına değil tam da içine düşmesi demekti.

Bellagio şatosuna giren gazetecilerin yalnızca haberci değil de yazdıkları gazetelerin gücü ölçüsünde toplumu yönlendiren köşe yazarları olması çok daha önemliydi.

Como gölünde konuk gazetecilerin, adlarının tümünü vermedikleri Bellagio şatosundaki toplantıya katılanlar önemli kişilerdi:

  Şükrü Elekdağ: Washington eski Büyükelçisi ve Dışişleri Genel Sekreteri

  İlter Türkmen: Washington eski Büyükelçisi ve 12 Eylül Cuntasının Dışişle-ri Bakanı

  Orhan Güvenen: DPT Müsteşarı

  Mithat Melen: İktisatçı profesör

  Bülent Gültekin: Merkez Bankası eski Başkanı

  Nevzat Yalçıntaş: İslam Kalkınma Bankası Araştırma

  ve öteki ünlüler…


Gül’ün Ilımlı İslamı ve Açılımın Altın Madalyası

FPA’nın Türkiye ilişkileri, ARI Derneği, CIA eski Başkanı, eski İstasyon Şefi ve Türkiye’den gazetecilerin, diplomatların buluştuğu Ağustos 1999 Como gölü toplantısından sonra gelişti. Türkiye’nin devlet politikaları üstüne en kolay ve en ekonomik bilgilenme yöntemiydi konferanslar.
FPA Forumunda R.T. Erdoğan, Ali Babacan, EOKA Lideri

FPA-Türkiye ilişkileri kısa sürede derinlik kazandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Devlet Başkanı ve EOKA eski önderleri Tasos Papadopulos ve Polonya Devlet Başkanı Aleksander Kwasniewski ile birlikte 2005 ‘Dünya Liderlik Forumu’na çağrıldı.

/
/

ASKER-SİVİL ÖRGÜTÜ AMERİKAN ATLANTİK KONSEYİ

NATO’YA BAĞLI TÜRK GENÇLİK ÖRGÜTÜ


Yeter Yaman Naucodie, yeni gençlik örgütüne “Dear Yata-Turk members, Sevgili dostlar” diye seslendiği İngilizce mektubunda “Yata-Turk her zaman özel önemde olacak ve hatta bu, benim Türk enformasyon programında şimdiye dek desteklediğim en tutkulu ve en heyecan verici projedir” diye ekledi.

Brüksel’den yazıyordu Yeter Yaman Naucodie. “Amirlerim” dediği NATO Genel Sekreter Yardımcısı Jean Fourrel ve Bölüm Başkanı Stephanie Bast’ın, “çalışmalara güçlü destek verenTürk Atlantik Konseyi Başkanı Haluk Bayülken’in, “Türk Dışişleri Bakanlığı”nın yardımlarını da andıktan sonra “NATO, çalışmalarınızı desteklemeyi sürdürecektir” diyerek gençleri özendirdi. Naucodie’ye göre yeni gençlik örgütünün temel görevi son derece yalındı:

İstanbul’da kurulan örgütün ‘YATA-Türk’ …
NATO Genişleme Programının uygulanmaya girişildiği 1990 sonrasında bu tür yarı-resmi örgütlerin görevleri yeni dünya egemenliğine uygun olarak belirlendi:

  "Kamuoyunu, NATO’nun amaçları hakkında eğitmek ve bilgilendirmek,

  NATO’nun çeşitli amaçları ve etkinlikleri hakkında araştırmalar yürütmek,

  Kuzey Atlantik bölgesi hakları arasında dayanışmayı geliştirmek,

  Üye komiteler ve kuruluşlar arasında daimi ilişkiler geliştirmek,

  Atlantik Eğitim Komitesi [AEC] ve Genç Siyasi Liderler Atlantik Derneği [AAYPL], kendi alanlarında etkinlik gösterirler."


Atlantik Konseyi, şirketler, usta istihbaratçılarATC [Amerikan Türk Konseyi] Başkanı General Scowcroft Türkiye’nin başbakanlarıyla iyi ilişkiler geliştirdi. Motorola şirketi için çalışırken Uzanlar-Motorola anlaşmazlığında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi. Erdoğan’la Ritz Carlton Oteli’nin bodrum katında görüştü. O görüşmeye Özal’ın TRT Genel Müdürü Cem Duna da katıldı.
Atlantik Konseyi ve Türkiye Şebekesi

Konseyin son dönem uzmanlarından David Phillips, Türkiye ile ilişkileri geçmişe dayanan bir danışmandır. Avrupa Ortak Zemin Örgütü’nde çalışan Phillips, Türkiye’de NED ile ilk ilişkileri kuran Doğu Ergil’in TOSAV örgütünün Kürt sorunları konusunda danışmanıydı
NATO Türk gençliğini örgütlüyor

NATO Genişleme Programı’nın uygulanmasıyla birlikte Amerikan Atlantik Konseyi de geleceğin liderlerini yetiştirmek amacıyla yeni örgütlenme önerdi.
YATA-Türk’ün en deneyimli yöneticisi Yasemin A. Karaman, Philadelphia’da doğdu; Saint Joseph Lisesi’nde, Richmond Üniversitesi’nde, İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nde okudu. Richmond’da ‘Model Birleşmiş Milletler Kulübü’nü kurdu. Amerikan Atlantik Konseyi’nde 2003 yaz kursuna katıldı11 Senatör Linda Puller’in yanında stajyer olarak çalışan Yasemin Karaman, NATO gençlik toplantısında Türkiye delegesiydi
/
/

ABD’NİN TÜRKİYE’DEKİ YENİ LİDERLERİ

Çok Gizli” damgalı Ulusal Güvenlik Konseyi raporunda Ortadoğu’daki hedeflerden söz ediliyordu. “Önderlik konusu temel sorundur” diye başlayan 39. madde, “İlkesel amacımız uygun liderlerin ortaya çıkmalarını sağlamaktır” diye sürüyordu. İşe yarayacak liderlerin “Bu amaçlar için tasarlanmış olan programlardan geçirilerek Batı’ya olabildiğince bağlanmalarının” da sağlanacağı belirtiliyor ve …


İşe yarar lider adayları

Türkiye’yi “temsil eden” kişileri belirleyen seçiciler kurulu, ACYPL’nin ömür boyu üyelerinden, Kongre üyelerinden ve devlet görevlilerinden oluşuyor.
ACYPL'nin "Global Şebekesi"Her yıl 100’e yakın kişiyi ABD’ye ve hedef ülkelere taşıyan örgüt, ABD Dışişleri ile birlikte çalışarak ülkelerde kendilerine dost ve ömür boyu üye kabul edilen kişilerden oluşan öbekler oluşturdu. Örgütün çalışmalarına katılan ABD vatandaşlarından 100’e yakını, eyaletlerde, devlette, siyasal partilerde, Başkanlık özel bürolarında önemli görevlere geldiler. Otuz altısı Kongre’ye seçildi, üçü bakan, ikisi büyükelçi ve yedisi vali oldu.
Kimler kimlere sunuluyor?

SHP, MYK üyesi Ayça Akpek’in ACYPL tarafından seçilmesini kıvançla karşılanırken “Türkiye’nin önde gelen genç siyasetçileri ABD’de üst düzey görüşme ve incelemelerde bulunmak üzere davet ediliyorlar” diyordu. Türkiye’den gidenler ya da Türkiye’de Amerikan örgütleriyle işbirliği içinde olanların genel alışkanlığıydı yabancı örgütleri yüceltmek. İşi önemli göstermek için abartılmış da denilebilir; ancak ACYPL ve ABD Dışişleri’nin ortak programları rastlantıya ya da katılanların niyetine bırakılmıyor. Seçilmişler, öncelikle ABD Dışişleri’ne, İçişleri Bakanlığı’na, parti yöneticilerine, senatörlere götürülüyorlar.
ACYPL ve onun Türkiye Temsilcisi ARI Derneği’nin seçilmişleri huzuruna götürdükleri “üst düzey” görevli Daniel Fried böylesine önemli ve etkili bir kişidir. Fried, Türkiye’de ulusalcılığı demokrasiye engel olarak görüyor. Ulusalcılığı “gurursuzluk” olarak niteleyen Fried’in yorumu çarpıcıdır:

  "Sorun Türklerin nasıl bir ülkeye sahip olmak istedikleridir. Milliyetçilik/ulusalcılık özünde defansif bir tutuma, gurursuzluğa dayanır. Gururlu insanlar milliyetçi/ulusalcı olmaz, gururlu insanlar dünyaya açık olur."


İdeal adaylar Amerika’da

ARI Derneği, temsilcilik görevini ciddiyetle yerine getirdi; ACYPL için seçilmiş olan 8 kişilik ekibi 15 günlüğüne Amerika’ya gönderdi. ARI Derneği yöneticileri Filiz Katman, Aytuğ Atahan, Sarp TiryakioğluEscort olarak" görevliydiler. Seçilen beş kişi medya-siyaset temsilcisiydi: CNN Türk muhabiri Ayşen Atasir, AKP İstanbul yöneticisi İsmail Kaan, DYP Afyon İl Başkanı Gültekin Uysal, Leiden Üniversitesi öğrencisi Hayim Behar. Kısa sürede ekipler ekipleri izledi.

  Seçilmişlerden bazıları:

  Ayça Akpek: SHP [Sosyal Demokrat Halk Partisi]

  Murat Yalçıntaş: İTO [İstanbul Ticaret Odası.]

  Zeynep Karahan Uslu: AKP Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili.

  Burhan Kayatürk: Kimlik Mağazaları yöneticisi, AKP Ankara Milletvekili.

  ve
USIP-ACYPL–ARI ve KKTC’de yeni odak

Kıbrıs’ta ortak bir Kıbrıslılık kimliği yaratarak Türk toplumunu eritme çalışmaları başarı olmuştu. KKTC’ye ve Türkiye Cumhuriyeti’ne açıktan muhalif gençlik kitlesi yetiştirilmişti.
IMF ortağı WL, “14 Genç Lider” arıyor

ACYPL’nin dışında da lider arayanlar var. Kuzey Arizona Üniversitesi Yakın Doğu Araştırmaları Bölümünde İslam üstüne doktora yapan Danielle van Dobben, Kasım 2008’de beş gençle birlikte Türkiye’ye geldi. İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’da öğrencilerle, siyasetçilerle ve ‘sivil toplum’ yöneticileriyle geçirilen iki haftalık verimli bir çalışma…
Sabırla kitlesel eylemlere doğruTuruncu Devrim’ ya da Amerikalıların adlandırdıkları gibi ‘Portakal Rengi Devrim’ darbelerinde en önemli ön aşamasıdır, gençlerin ‘liberal’ ve ‘global’ yani ABD ve Batı Avrupa ile ideallerde, iç-dış siyasette bütünleşmiş bir devlet düzeni yaratmaya yönelik gösterileri. Önce barışçıl gösterilerde düşünce ve sivil örgütlenme özgürlüğü, cinsel eşitlik, din-ifade özgürlüğü istekleriyle başlayan eylemler, giderek siyasete katılım isteklerine ve sonunda da rejimin kökten değiştirilmesi için sürekli eylem aşamasına yükseltiliyor…
Etkili bir gençlik kitlesi yaratmak amacıyla en iyi çalışan ARI Derneği oldu. ARI’nın gençlik çalışmaları üstüne verdiği bilgi, Amerikan ve Alman örgütleriyle, Soros’un vakıflarıyla, NATO kurumlarıyla çalışmanın verimliliğini gösteriyor:

  “15 binden fazla genç insanın kişisel gelişim ve liderlik becerilerine katkıda bulunduk.

  Basılan 54 yayının 381 bin kopyası sayesinde kamuoyu ve fikir liderleri-nin bilgilenme süreçlerine katkı sağladık.

  ve

  …"


AGL'nin köklü ilişkileri ve Abdullah C. Gül

... Tuna Bekleviç (Şimdi AKP-Başbakan Danışmanı) de Ortadoğu ilişkilerini geliştirmeye kararlıydı. “Özel davet üzerine Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin yardımcısı Jalal Jawhar Aziz’le Kerkük’te, Mesut Barzani’nin yardımcısı Kemal Kerkuki’yle Erbil’de” görüştü. Kürtler Bekleviç’i “oldukça sıcak” karşıladılar.

Ekonomistler Platformu örgütlenmesini de başaran Tuna Bekleviç, 2005’te Büyükelçi Eric Edelman’ın önerisiyle ABD Dışişleri’nin “Uluslararası Konuk Liderlik Programı”na çağrıldı. Genel Sekreter Mahir Toprak da Kanada’daki Fraser Institute’ün eğitim programına gitti.
/
/

Resim
Seçilen lider adayları Amerika’ya götürülüyor. CIA’dan ayrıcalıklı örgüt, ABD genç politikacı örgütü, Türkiye’deki ortaklarıyla birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde üniversite öğrencilerini ve akademisyenleri örgütlüyor! Rektör yükseldikçe yükseliyor.

Amerikan ilişki merkezi kuran özel üniversiteler ve bu merkezlerle bağlantılı ABD’de yetişmiş yerli genç ustalar. Cemaat Üniversitesinden Amerika’ya taşınan öğrenciler.

Özel üniversitelerdeki merkezlere gelip giden CIA direktörleri, Bushların adamları… Üniversitelerdeki merkezleri Sivil Örümceğin Ağı’na bapğlayan profesörler!

Alanya’daki şato ve Amerikan-Türk ortak çalışmalarında Yeni Osmanlıcı profesörler!

Yunanlıların Ege’de ağ kurma çalışmları, konsolosların girişimleri. Yunan örgütlerinin Amerika’da Türkiye karşıtı girişimleri.

Mormonbların Asya örgütlenmesi ve Ankara’da ABD elçilik memurlarıyla birlikte kur-dukları şebeke! Mormonların örgütlenmesine önayak olan yardım dernekçileri! Mormonların yıldızını parlatan ilahiyatçılar!

Ali Kemal’in İngiliz ailesi… Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ali Kemal üstünden İngiltere ile akrabalık ilan ediyor; Kraliçe Elizabeth’e gençliğinde duyduğu hayranlığı açıklıyor, Prens Charles’a karşı konukseverliklerini anlatıyor. İngiltere’de üst üste Büyük Haç Şövalyeliği madalyası…

Humeyni’nin Türkiye’deki Kudüs Kuvvetleri elemanlarının örgütlediği onbinlerce insan katılımlı gösteriler ve Ahmedi Nejad’a “Komutan” diye seslenmeleri. Abdullah Gül ile Ahmedinejad arasında sevgili kardeşlik sözleri!

ABD’lilere eleman seçiminde yardım eden CHP milletvekilleri.

Birleştirme Kilisei (Moon Tarikatı)’nın yerli ilahiyatçılarla ilişkileri. Ahmet Davutoğlu’nun Mooncularla birlikte katıldığı gezileri.

TSK’nın tarihimizde ilk kez, ABD ile köklü ilişkileri, ortak değerleri ilan etmesi. NATO’nun bölgesel değil dünya barışının koruyucusu olduğunu ilan eden generaller.

TSK ve Emniyetimizin CIA’ya emanet edilişinin belgeli tarihçesi.

Amerikan yönetimi ve önerileriylee Türkiye’de teşkilatlanan yeni İç Güvenlik Merkezi! Amerika’da yeniden eğitilen güvenlik görevlileri…

NATO Genişleme Programı’nda TSK’nin yeniden yapılandırılarak subayların tasfiyesi. NATO Genişleme Programı kapsamında –Türkiye ile açıklanmayan- anlaşmalarla Ortadoğu-Kıbrıs-Kafkasya’nın yeniden yapılandırılması. TSK’nin rolü!

CIA’nın polisleri, istihbaratçıları eğitim belgeleri.

Türkiye’de görevlendirilmiş 85 CIA elemanının adları ve çalışma yılları.

Kitapta yer alan 3000’ye yakın kişi ve kurum adlarını içeren dizin…ÜNİFORMALI ÜNİFORMASIZ ÖRÜMCEKLER VE NATO-TSK-POLİS-AKADEMİSYEN-YUNAN AĞI

Sivil Örümceğin Ağında askerler, polisler, gençler, Amerikan-İsrail örgütlerinin kurslarından geçiriliyor. Amerikan devleti, tüm örgütleriyle Türkiye’de genç liderler yaratıyor. NATO İstanbul’da gençlik örgütü kurdu. TESEV kurucuları ve yöneticileri arasında muhalefet partisi önderleri… Sivil Örümcek muhalefet partilerini de ağına düşürdü.


12 Eylül Edebiyatının Generalleri Yargılanmayacak mı?

Mustafa Yıldırım’ın Ortağın Çocukları-Anglo Amerikan Sivil Paşalar Darbesi adlı kitabındaki CIA belgelerinden yıllar sonra öğreniyoruz ki 'Tehlike derecesi yüksek yerlerdeki çalışmaları' karşılığında 1988’de “CIA Kahramanlık Ödülü”, 1992’de “İstisnai İstihbarat Toplayıcısı Ödülü” almış bir casus olan Robert Finn’in eşi ve ABD Ankara Büyükelçiliği'nin “Kültür İşleri Sorumlusu!” Helena Finn’in bazı Türk yazarlarına ilgisi büyükmüş!5.6.2012 http://www.gercekedebiyat.com

Genel Dağıtım: DOST 0312 430 48 95 Faks: 0312 435 75 96

[*] Amerikalılar kadrosu açık olmayan kişilere kestirmeden ‘danışman’ unvanı veriyorlar.

[**] ‘Türkiye’nin Yeni Dünyası: Türk Dış Politikasında Değişen Dinamikler’

[1] Akşam, 13.3.2005

[2] Ayrıca senatör eşlerinin PKK’lılarla ilişkileri için M. Yıldırım’ın ‘Savaşmadan Yenilmek’ ve Y. Polat’ın ‘Amerikan Şahinleri-Kargaları’ kitaplarına bakılabilir.

[3] 2008’de Türkiye-ABD Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Başkan Yardımcısı da CHP Milletvekili Şükrü Elekdağ oldu. Yönetime MHP ve DSP den birer üye yer aldı. Gruba üye olan 372 milletvekilinin 293’ü AKP’dendi. 70 MHP milletvekilinden 56’sı da grup üyesi oldu. Mevlüt Çavuşoğlu, bir grup AKP milletvekiliyle birlikte Avrupa Parlamenterler Birliğinde Türkiye karşıtı kararı imzalamasıyla ünlendi.

[4] “ABD Çalışma Grubu Mecliste”, Star, 31.5.2005.

[5] http://egemenbagis.com/tr/187

[6] “Arkamızda CIA yok”, Star Gazete, 11.12.2005.

[7] Washington Rumi Forum’da Fethullah Gülen’in 2007 iftar yemeğine Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da katıldı. 2006 iftar yemeğine aynı zamanda TESEV raporcularından olan Büyükelçilik Maslahatgüzarı Burak Akçapar katılmıştı. Rumi Forum, 13 Mart 2007'de R. Tayyip Erdoğan'a verilen “2007 Uygarlıklararası Diyalog Ödülü”nü Başbakan adına Egemen Bağış aldı.

[8] Son yıllarda derneklerin başındakilere de “müdür” ve hatta “genel müdür” sanları verilmektedir.

[9] Ergun Babahan, “Ne Oluyor Yahoo!”, 2006.9.24 Sabah, http://arsiv.sabah.com.tr/2006/09/24/babahan.html
Babahan, TSK komutanlarını PKK ile dolaylı işbirliğinde bulunmakla suçladıktan sonra “Gençlere tek tavsiyem var, Genelkurmay bir açıklama yapana kadar askere gitmeyin, yoksa tabutla geri dönme ihtimaliniz yüksek” diye yazdı. Sabah, 18.8.2010.


[10] Como gölüne gidemeyenlerse Almanların Hıristiyan Demokrat partisine bağlı ‘Konrad Adenauer Stiftung’un değerli katkılarıyla Türkiye kıyılarında gazetecilik eğitiminden geçtiler. Giderleri kursları açan Almanlar karşıladı; ama en deneyimli İstanbul gazetecileri de ders verdiler. Kursları George Soros’un örgütü de destekledi.

[11] Atlantic Council News, July 2003, Volume 10, No: 1.
Son Güncelleme: Salı, 27 Kasım 2012 01:44
 
52 Yıl Önce ‘19 MAYIS BAYRAMI’ Yasaklanmıştı / Mustafa YILDIRIM PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 24 Kasım 2012 21:31

1960 baharında artık ortaokul birinci sınıf öğrencisi olarak katılacaktık gösterilere. Bayrama iki gün kalmıştı. Haber tez yayıldı: Hükümet bayramı yasaklamıştı.


O güne dek yalnızca sansürden kurtulabilmiş gazete haberlerinden öğreniyorduk olayları. İstanbul ve Ankara’da üniversiteliler alanlara yürümüşlerdi. Hatta polis öğrencilere saldırmış; bir öğrenci de öldürülmüştü.

Çok iyi anlayamıyorduk olayları, ama liseli ağabeylerin İstanbul ve Ankara’da söylenen marşı mırıldandıklarını duyuyorduk: 

Olur mu, böyle olur mu?
Kardeş kardeşi vurur mu?
Kahrolası diktatörler! 
Bu dünya size kalır mı?19 Mayıs Bayramı yasaklanınca biz küçükler de marşı söylemeye başlamıştık; hem de yüksek sesle! Aradan sekiz gün geçti. Bayram yasaklayanlar devrildi. Sokağa çıkma yasağı konulmuştu. Ancak dinleyen kim; çocuklar dışarıdaydı; nerede asker görseler ardına takılıp radyodan öğrendikleri marşı söylüyorlardı.


21 Haziran 1960’da “19 Mayıs Bayramı”

Köydeydim. Babamdan bir telgraf geldi: “Acele gel” diyordu, “19 Mayıs’ı kutlanacak.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde o zamana dek ilk kez Haziran’da kutlanmıştı 19 Mayıs ve biz küçükler de işte o gün 19 Mayıs’ın değerini yüreğimizde duymuş; birdenbire büyümüş; çocukluktan gençliğe adım atıvermiştik.

Çok değil 5-6 yıl sonra, Ankara’da Zafer anıtından Kızılay’a yürüyorduk. Önde “ay yıldızlı esir bayrağımız!”. Yanlarda alkış tutan halk; karşımızda polis barikatı… Ve barikatı iki yana ayıran güne uygun marş:

Tanklarıyla toplarıyla gelseler dahi
Bağımsız olacak Türkün ülkesi
Yıldırım bora sükûn bulacak
Bize Amerika,
Bize Amerika
Selam duracak


Amerika’yı ve yerli ortağın çocuklarını korku sardı; en önemli, ön cephe ortağını yitirecekti neredeyse! 1947’de Amerikan bağlantısını alkışlayan Nihat Erim, kendi deyişiyle “balyoz indirdi!” (Bkz. Ortağın Çocukları 3. Basım)

Halktan uzakta, devlet “ricalinin” tekdüze törenleriyle “İstiklal” ruhundan sıyırtıldı onur ve gurur yıldönümleri. Yetmedi; belediyelerin şarkıcı-pop gösteri yarışlarına dönüştürüldü.

Sonunda, 30 Ağustos 1999’da törenler iptal edildi. 29 Ekim, coşku düzeyi düşürüldü. Nedeni Yunanistan’da depremdi. Oysa o Yunanistan, aynı yıl “9 Eylül”ü “Küçük Asya’nın Türkler tarafından işgalinin yas günü” olarak resmen anmaktan geri kalmadı.

19 Mayıs yasak! 52 yıl öncesindeki gibi! Şimdi de 29 Ekim yasak! Bakalım geçmişin hangi marşı güne uyarlanacak ve dillere düşecek?

Bağımsızlığını ve cumhuriyetini savaşarak kazanmış Türkleri, Doğu-Batı emperyalizminin “Arap Baharcıları” ya da “turuncu” soytarılarla karıştırmak çok, ama çok yanıltır!


Mustafa YILDIRIM / 19 Kasım 2012
Zorunlu Açıklama: “Dersim” eyalet hesapçısı Kılıçdaroğlu, “(Ben TESEV’e kurucu olduğumda) Soros yoktu!” dedi yine! Haklıdır, o zaman Quantum Bankerlerinin temsilcisi Soros yoktu; ama Reagan-Bush’ların örgütü IRI, Nixon-Clinton-Obama’ların örgütü NDI; Amerikan kartellerinin örgütü CIPE, CIA emektarlarının örgütleri CIPE - CFR ve arkalarında ABD kasası NED (Başkanı Yunan asıllı ambargocuydu) vardı! Şimdi de onlar var! Soros devenin en gerisidir. (Bu konu için internette bkz: “TESEV neyin nesi?” ya da “Sivil 6. Filo: TESEV” ve ”Sivil Örümcek Ağı’nın Düğümcüsü: TESEV”; ABD örgüt-para bağlantıları ve sivil TESEV görevleri, CIA’cılar listesi için bkz: Ortağın Çocukları 3. Basım ve Sivil Örümceğin Ağında 24 - 25 Basım”) 19 Kasım 2012
Son Güncelleme: Cumartesi, 24 Kasım 2012 21:35
 
Mustafa Yıldırım / ULUS DAĞI’NA DÜŞEN ATEŞ PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 15 Kasım 2012 22:52

Mustafa Yıldırım

ULUS DAĞI’NA DÜŞEN ATEŞ 

8. Basım

Samim Kocagöz 2002 Edebiyat Ödülü


UDY Ltd.
13,5 X 21 cm
20 YTL (KDV İçinde)
Enzo Creamy 60 gr.
284 Sayfa
Kapak: Renkli Kuşe 350 g.
Fotoğraflı - Haritalı
ISBN 975 – 6047 – 00 - 3Resim

 

Köylüler, kaymakamlar, avukatlar, demirciler, çerçiler, öğretmenler, çocuklar, genç kızlar, yaşlılar, dağlarda ve ovalarda ihanete aldırmadan, bağımsızlık için omuz omuza savaştılar.

Onlardan biriydi ve on sekiz yaşındaydı ‘Asker’ Makbule. Ulus, Alaçam, Seydan dağlarında, karlarda ve fırtınalarda, içinde büyüyen isyan ateşiyle savaştı… Onun karasevdası olmasaydı bağımsızlık ve özgürlük de o kadar değerli olamazdı.

*

Kara günler yeniden gelip çattı.

Korkuya yer yok!

Yılgınlık hiç gerekmez!

Nihayetinde Ulus Dağı’na çıkılacak!

Ve yine bir ateş yakılacak!

Yüreklerinde özgürlük ve bağımsızlık ateşi sönmeyenler, yeni saldırıya karşı direneceklerdir.

Günümüz direnişinin tarihsel kaynağıdır Mustafa Kemal’in gerillalarının Balıkesir, Manisa, Kütahya üçgeninin ortasında yükselen Ulus Dağı çevresindeki savaşımları.
” (Arka kapaktan)
YANKILAR

Mustafa Yıldırım bu romanı oturup sırça köşkünde yazmamış. Bir elinde viskisi barlarda tartışarak kurmamış! İlgili mekânlarda üç yıl gezinmiş. Böyle bir romanın ortaya çıkması için öncelikle ulusal kurtuluşçu bir yüreğe gereksinim var. Kalpaksız Kuvayı Milliyecilerden Mustafa Yıldırım bu yüreğiyle sabır dolu titiz araştırmasını kaynaştırarak zoru başarmış”

Mehmet Saydur, Cumhuriyet Kitap, 8.8.2002


“O sıralarda okumanın gururunu yaşadım. Başta Harp Okulları olmak üzere tüm askeri okullarda Mustafa Yıldırım''ın 58 Gün ve Ulus Dağına Düşen Ateş kitapları okutulmalıdır… En Büyük Harbiyeli Mustafa Kemal''in 1283 apolet numarası ile Harbiye''ye katılışının yıldönümünde 58 Gün oyunun sahneleneceğine inanıyorum. Ardından Ulus Dağına Düşen Ateş’in de tabi.”

Yavuz Selim Demirağ, Yeni Çağ, 27.3.2006


“Ulus Dağı’na Düşen Ateş'in ilk dikkati çeken yanı, romana katılmış yoğun emek… Kurtuluş Savaşı yıllarının yöre kasabalarını, o günün toplumsal, ekonomik yapısı doğrultusunda yeniden kurup biçimlendirmede, bunları aktarmada büyük ustalık gösteriyor. (...) Karşıma çıkan ilk milletvekiline soracağım ‘Okudunuz mu Mustafa Yıldırım'ın Ulus Dağına Düşen Ateş'ini?’ Adım gibi biliyorum, ‘Okumadık,’ diyecekler.”

M. Sadık Aslankara, Cumhuriyet Kitap, 20.11.2003


“Ulus dağına düşen ateştir Asker Makbule. Kocayayla'nın oralarda, ardıç ağaçlarına sorsanız, Harlak deresinin çağıldayan sularının sesine kulak verseniz, masallardaki gibi dile gelip anlatacaklardır onu. ''Asker Makbule'' diyeceklerdir, ''Daha on dokuzunda ulusal kurtuluş için bu dağlarda tüfek attı, sonra sığırcık kuşu oldu, uçup gitti...'' At üstünde hüzün, Halil Efe ile gelecektir. Sisler arasından, açlıktan ve yorgunluktan sanki upuzun olmuş akıncılarla... Onları gören Kiçir köyünün yaşlısı Eşref Ağa 'nın yüzü ağaracaktır: ''Kaderini birbirine bağlamış insanlar; aynı toprağın üstünde yaşadıkça, aralarına kini garezi sokmadıkça, kardeş olup kaynaşırlar! Gün gelir, birbirlerinden ayırt edilemez olurlar!'' Günlerdir, aylardır dağlarda dolaşmaktan saçı sakalına karışmış bir kalpaklı belirecektir ardından. Akıncılar Kumandanı, Demirci Havalisi Kaymakamı İbrahim Ethem Bey hepimizi, ama hepimizi şöyle bir süzüp sesini yükseltecektir: ''Hayının ırkı olmaz, hırsı olur! Milletin istediğiyse, çocuklarını bu topraklarda huzur içinde yaşatmaktır.

Işık Kansu, Cumhuriyet, 15.12.2005


“Ne zaman çok iyi bir araştırma okusam hep düşünürüm, ''Keşke Uğur Mumcu da bunu okusaydı'' diye. İşte Sivil Örümcek kitabı da bunların en önde gelenlerinden. Bu kitabı okumadan çağımızın ve küreselleşmenin önemli kurumlarından biri olan sivil toplum kuruluşlarının (STK) gerçek yüzünü anlaman mümkün değil. Mustafa Yıldırım da Uğur Mumcu gibi üstün yetenekli bir araştırmacı olduğu kadar, çok da iyi bir yazar. ''Ulus Dağı'na Düşen Ateş'' Mustafa Yıldırım'ın mutlaka okunması gereken belgesel romanı… Çok çekici bir roman üslubuyla anlatılan gerçek öykü, ''Bağımsızlık ve özgürlük bayrağını elden düşürmeyecek olanlara ve karanlığı yakacak olanlara'' ithaf edilmiş. Şimdi anladın mı Sevgili, neden ''Keşke Uğur bunu okusaydı'' dediğimi? Sen mutlaka oku. Ben bu bayramda Mustafa Yıldırım'ın henüz okumadığım ''58 Gün'' ünü bitireceğim..”

Ali Sirmen, Cumhuriyet, 8 Ocak 2006


Mustafa Yıldırım'ın ''Sivil Örümceğin Ağında'', ''58. Gün'', ''Ulus Dağına Düşen Ateş'' adlı kitaplarının yeni baskılarından da söz etmek istiyorum. Yüzlerce sayfalık, ama ayrıntılı, inandırıcı bir destansı anlatım...”

Oktay Akbal, Cumhuriyet, 10.9.2006
Resim

UDY Ulus Dağı Yayınları Ltd. Şti. 0312 418 08 73 Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

DOST DAĞITIM: 0312 430 48 95 Faks: 435 75 96 Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 6 / 13
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!