İmamoğlu 85 milyar dolarlık rantı anlattı Yağmacılıkla karşı karşıyayız

Genel & Güncel Konular

İmamoğlu 85 milyar dolarlık rantı anlattı Yağmacılıkla karşı karşıyayız

İletigönderen İlteriş Kağan » Cmt Tem 30, 2022 13:54

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 85 milyar dolarlık imar rantına ilişkin çok çarpıcı açıklamalar yaptı. İmamoğlu, "Çok katmanlı bir adaletsizlik ve adeta yağmacılıkla karşı karşıyayız" dedi.
Resim
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyoğlu ilçesi büyüklüğündeki bir alanda "85 milyar dolarlık devasa bir imar rantı" olduğunu söyledi.

85 milyar dolarlık imar rantının olduğunu söyleyen İmamoğlu, "Gördük ki çok katmanlı bir adaletsizlik ve adeta yağmacılıkla karşı karşıyayız" dedi.

Cumhuriyet'ten Dilan Ayırkan'ın haberine göre, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 85 milyar dolarlık devasa imar rantına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhuriyet'ten Dilan Ayırkan'ın sorularını yanıtladı.

"BİRİLERİNİN CEPLERİ DOLDURULMUŞ"
Katıldığınız bir televizyon programında 85 milyar dolarlık devasa bir imar rantından bahsettiniz. Nedir bu konu, biraz açar mısınız?

"BEYOĞLU İLÇESİ BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR ALAN"
"Plancı arkadaşlarımız yoğun bir çalışmayla, imar oyunlarıyla İstanbul’a monte edilen 130 projenin ve kente yaptığı etkinin röntgenini çekti. Kamusal kullanımlara ayrılmış, okul, hastane, yeşil alan gibi sosyal donatıların imar planı değişiklikleri ile özel kullanıma açıldığı durumlara bakıldı. Gördük ki çok katmanlı bir adaletsizlik ve adeta yağmacılıkla karşı karşıyayız.

Bir, hediye imar tadilatlarıyla birilerinin cepleri doldurulmuş. İki, İstanbul hepimize ait olan kamu arazilerini kaybetmiş; bu alanlarda kamunun vermesi gereken eğitim, sağlık, kültür gibi hizmetlerden tüm İstanbullular mahrum bırakılmış. Üç, deprem ve diğer afetler için kullanılabilecek alanlar rezidanslara, otellere dönüşmüş. Dört, bunlar da yetmemiş, bu keyfi imar haklarından doğan yapılaşmayı yaşanılır hale getirmek için gerekli fiziki ve sosyal altyapıyı da belediyeler ve kamu kurumları yüklenmiş. Beş, gelişigüzel yoğunluklar ulaşım başta olmak üzere mevcut altyapıyı sıkıntıya sokmuş. Bu tür imar hediyelerini üst üste ve yan yana koyduğumuzda toplamda Beyoğlu ilçemiz büyüklüğünde bir alandan söz ediyorum. Bu imar hediyelerinin mali büyüklüğü ise 85 milyar dolara tekabül ediyor. Belediye’nin 2022 yılı bütçesinin tam 41 katı. Şöyle söyleyeyim: Bu kaynakla İstanbul’u deprem karabasanından kurtaracak kentsel dönüşümü rahatça gerçekleştirebilirdik. Bu hesaba Kanal İstanbul ve çevresinde imara açtıkları Yenişehir Projesi, Esenler’de imara açılan askeri alan gibi alanlar dahil değil. Söz ettiklerimde hediyeler verilmiş ve gideceği yere gitmiş. Gerçekleşmemiş olanlarda hukuk mücadelemiz halkımız bedelini ödemesin diye sürüyor." dedi.
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 1556
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x