Zaman: Prş Mar 28, 2024 12:57

News News of Cengiz ÖZAKINCI

Site map of Cengiz ÖZAKINCI » Dizin : Cengiz ÖZAKINCI

Araştırmacı - Yazar

John Dewey’den Atatürk’e Öğrenci Andı ve Yurttaşlık / Cengiz ÖZAKINCI

John Dewey’den Atatürk’e Öğrenci Andı ve Yurttaşlık

Resim

Yer Amerika; yıl 1892; Amerikalılar, Avrupa’dan Amerika’ya göçü başlatan Christoph Columbus’un (Kristof Kolomb) kıtaya ayak bastığı günün 400’üncü Yıldönümü’nü dev etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. Bir yandan Chicago’da “World’s Columbian Exposition” adı ile 400’üncü Yıl’a adanmış dünyanın en büyüğü olacak fuar merkezinin yapımı sürdürülürken; öte yandan, ABD Ulusal Eğitim Birliği, 400’üncü Yıl onuruna tüm devlet okullarında gerçekleştirilecek çok büyük bir etkinlik düzenlemek üzere, toplantı üzerine toplantı yapıyor.

32 yıl ...
Read more : John Dewey’den Atatürk’e Öğrenci Andı ve Yurttaşlık / Cengiz ÖZAKINCI | Görüntüleme : 4380 | Yanıtlar : 0

“Suriye Savaşı”nın Gizlenen Nedenleri / Cengiz ÖZAKINCI

“Suriye Savaşı”nın Gizlenen Nedenleri 1

“Dünya Siyonist Örgütü”nün 1982 “İsrail İçin Strateji” Raporu

İsrail’de İnsan ve Yurttaş Hakları Ligi Başkanı olan Organik Kimya Profesörü Israel Shahak, yayımladığı kitaplar ve makalelerle, İsrail’in iç ve dış politikasına ...
Read more : “Suriye Savaşı”nın Gizlenen Nedenleri / Cengiz ÖZAKINCI | Görüntüleme : 14255 | Yanıtlar : 0

28 Şubat 1997: MGK kararları ve Yeni Ulusal Savunma Çizgisi / Cengiz ÖZAKINCI

28 Şubat 1997:
MGK kararları ve Yeni Ulusal Savunma Çizgisi

The Washington Post’un 16 Mart 1997 günlü yazısında da belirtildiği gibi, 28 Şubat 1997’den önce, ortada Türkiye’nin büyük bir ivmeyle aşırı dinci yönetime kaymasını durdurabilecek, bu gidişi önleyebilecek ya da tersine çevirebilecek güçte sivil bir oluşum görülmüyor. Amerikan güdümlü Panislamist Siyasal-İslamcılığa karşı caydırıcı nitelikte bir toplumsal direniş gerçekleşemiyordu. Sonunda, Milli Güvenlik Kurulu’nun 28 Şubat 1997 günlü toplantısında, Siyasal-İslamcılığı etnik bölücülükle birlikte başdüşman olarak gören ...
Read more : 28 Şubat 1997: MGK kararları ve Yeni Ulusal Savunma Çizgisi / Cengiz ÖZAKINCI | Görüntüleme : 1565 | Yanıtlar : 0

1989-1995: Siyasal-İslamcılık ve Polis / Cengiz ÖZAKINCI

1989-1995: Siyasal-İslamcılık ve Polis

Dinsel gericiliğin Amerikan güdümünde adım adım doruğa tırmandığı ve ABD’nin isterleri doğrultusunda Türkiye’nin din devletine dönüştürülerek Hilafeti kurmaya yönlendirildiği 1989-1995 arasında, Türkiye’de günlük gazetelerde laiklik karşıtı düşünceler yayan kimi Prof.’lar. Polis Akademilerinde ders veriyor; Polis Akademisi öğretmeni Prof. Dr. Aydın Taneri laikliğe veryansın eden köşeyazıları yayımlayarak şöyle diyordu:

Birkaç yıl önce, bir sabah, her zaman ders verdiğim Polis Akademisi’ne derse gidiyordum. Anıtkabir’in yanında çoluk-çocuk toplanmış
köpek katl-i âmını seyrediyorlardı. Fenalaştım, çömeldim. ...
Read more : 1989-1995: Siyasal-İslamcılık ve Polis / Cengiz ÖZAKINCI | Görüntüleme : 1951 | Yanıtlar : 0

ABD güdümlü Panislamizm / Cengiz ÖZAKINCI

ABD güdümlü Panislamizm

Graham Fuller, Samuel Huntington, Paul Henze, Morton Abramovvitz, vb. gibi CIA uzmanları bu amaçla Türkiye’ye doluşup doğrudan Türk basınına demeçler vererek Türkiye’nin bir an önce ulusçu bilimgüder Atatürkçü çizgiyi tümüyle terk edip dingüder İslamcı bir yönetime geçerek İslam ülkelerinin başına geçmesini öğütlüyor; Amerikan arpalıklarından beslenen çok sayıda köşeyazarı ve televizyon yayıncısı (ABD’nin kendilerine taktığı adla: Kamu Diplomatları) da ABD çıkarları doğrultusunda İslamcılarla ağız birliği ederek, Türkiye’yi bilimgüder (laik) yönetimden uzaklaştırmak için laikliğe ...
Read more : ABD güdümlü Panislamizm / Cengiz ÖZAKINCI | Görüntüleme : 2029 | Yanıtlar : 0

Hitler'in İmamları / Cengiz ÖZAKINCI

Hitler'in

İmamları

Resim
Hacı Emin El-Hüseyni, I. Dünya Savaşı
başında Osmanlı subayı üniformasıyla
▦ Kudüs Müftüsü olarak anılan Muhammed Emin el Hüseyni (1895-1974) Kahire'de El-Ezher üniversitesinde bir yıl kadar İslam Hukuku okumuş; 1913 'te 18 yaşlarında Mekke'ye gidip hacı olmuş, İstanbul'da öğrenimini sürdürürken I. Dünya Savaşı patlak verince topçu subayı olarak İzmir'de görev yapmıştı.

▦ Kasım 1916'da, savaş sürerken '"hastalık" bahanesiyle Osmanlı ordusundaki görevini bırakıp Kudüs'e yerleşen Hüseyni, birden bire "iyileşerek", İngiliz uydusu Şerif ...
Read more : Hitler'in İmamları / Cengiz ÖZAKINCI | Görüntüleme : 17160 | Yanıtlar : 2

Türksüz Dünya Düşleri / Cengiz ÖZAKINCI

Türksüz

Dünya Düşleri

Mayıs 2003'te yayımlanan "Dolmakalem Savaşları" kitabımın "Euro-Dolar Savaşı" başlıklı bölümünde, ABD'nin Irak işgalini canlı yayında nasıl izlediğimi şöyle anlatıyordum:

"19 Mart 2003... Saat I 04:40. Az önce Amerikan uçakları Bağdat'ı bombalamaya başladı. Bütün televizyon kanalları, bombalama görüntülerini anında aktarıyor. (...) Televizyonun sesini kapatıp; Joan Baez'in, Bob Dylan'la birlikte söylediği "Rüzgârda Savruluyor"u koydum müzik-çalara: Blowin' in the wind...   Gece sessiz, duvarlar ince, komşular duyabilir, uyanabilir, umurumda değil; açtım sesini. Amerikan ...
Read more : Türksüz Dünya Düşleri / Cengiz ÖZAKINCI | Görüntüleme : 8332 | Yanıtlar : 1

Bu da Geçer Ya Hu! / Cengiz ÖZAKINCI

! Cengiz ÖZAKINCI yazdı:

Bu da Geçer

Ya Hu

ATATÜRK'ün bugün müze olarak kullanılan Çankaya'daki konutunun duvarına astığı "biricik hat" yazısının "Bu da geçer ya hu" olduğu söylenir.

ABD Başkanı Abraham Lincoln, VVisconsin'de yaptığı bir konuşmada bu söze duyduğu hayranlığı şöyle dile getirmiş: "Doğu'da bir padişah, danışmanlarından, her okunduğunda bulunulan durumu tüm gerçekliğiyle anlatacak bir söz bulmalarını istemiş. Bulmuşlar; 'Bu da geçer!' Öyle anlamlı bir sözdür ki bu, hem böbürlenmeyi dizginler; hem acılara dayanma ...
Read more : Bu da Geçer Ya Hu! / Cengiz ÖZAKINCI | Görüntüleme : 8010 | Yanıtlar : 0

"Der-sim"den, "Tunç-eli"ye Yurttaş Hakları Devrimi - II

"Der-sim"den, "Tunç-eli"ye Yurttaş Hakları Devrimi (II)

Resim

1839'da Osmanlı döneminde, tek "Osmanlı Milleti" tasarımıyla başlayan, fakat emperyalist kışkırtmalarla kesintilere uğrayarak bir türlü gerçekleştirilemeyen "tek yasalı, tek eğitimli, özgür ve eşit yurttaşlar devleti", emperyalist boyunduruktan kurtulma sürecinde, ATATÜRK önderliğinde adım adım kurulmuş; "1926 Tek Yasa Devrimi", bu adımlardan belki de en önemlisi olmuştu. Çünkü yurttaşlık, hangi din, mezhep ve etnik kökenden olursa olsun, ülkedeki herkesin aynı yasayı benimsemesi ve bu yasanın ülkenin her yerinde herkese ...
Read more : "Der-sim"den, "Tunç-eli"ye Yurttaş Hakları Devrimi - II | Görüntüleme : 14456 | Yanıtlar : 0

"Der-sim"den, "Tunç-eli"ye Yurttaş Hakları Devrimi - I

"Der-sim"den, "Tunç-eli"ye Yurttaş Hakları Devrimi

Resim

Osmanlı İmparatorluğu, savaş araçlarında devrimsel dönüşümlerin yaşandığı XIV. yüzyılın başlarında kuruldu. Sıkıştırılmış barutla patlatılan top ve tüfeğin icadı güçler dengesini alt üst etmişti. Kılıç, ok, mızrak, mancınık, rum ateşi gibi geleneksel silahlarla savaşan ordular, top ve tüfekle donanmış ordular karşısında çil yavrusu gibi dağılıyordu. 1453'te Fatih İstanbul'u almadan çok önce, Trakya ve Balkanlar'a doğru yayılan Osmanlılar, ordularını top ve tüfekle donatmıştı. Surlarla çevrili Bizans kentlerini kuşatıyor ve halka ...
Read more : "Der-sim"den, "Tunç-eli"ye Yurttaş Hakları Devrimi - I | Görüntüleme : 14361 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147871 ileti • Toplam 45514 başlık • Toplam 24803 üye

x