Zaman: Prş Mar 28, 2024 19:05

News News of E. Fuat TEKÇE

Site map of E. Fuat TEKÇE » Dizin : E. Fuat TEKÇE

Siyasetten Kareler / E. Fuat TEKÇE

Siyasetten Kareler

Fransa’daki Nanterre Üniversitesi’nden yayılan 1968 olayları dahil, batıdaki elli yıllık yaşamımda pekçok öğrenci, işçi ve sivil kuruluş örgütlerinin protesto gösterileri ile polisin de bu gösterilere müdahalesini gördüm.

Ama Sayın Başbakan Erdoğan'ın Beşiktaş’taki Çalışma Ofisi'nde üniversite rektörleriyle yaptığı toplantı sırasında polisin protestocu öğrencilere karşı 4 Aralık 2010 tarihinde Dolmabahçe’de sergilediği, neredeyse “vahşet” derecesine varan müdahaleye batıdaki bilmem şu kadar gösteride tanık olduğumu pek anımsamıyorum.

Siyasetçiler sıklıkla çoğulcu ve katılımcı toplumdan söz ederler. Hoşgörüyü gerektiren ...
Read more : Siyasetten Kareler / E. Fuat TEKÇE | Görüntüleme : 931 | Yanıtlar : 0

Ya radyoaktif atık? O ne olacak? Onu nasıl hâlledeceksiniz?

Ya radyoaktif atık?   O ne olacak? Onu nasıl hâlledeceksiniz?

Batı dünyası yarım yüzyıl önce temiz ve özellikle de o zamanlar ucuz olduğu sanılan nükleer enerjinin cazibesine kapılmıştı. Siyâset adamları bu yeni enerji sayesinde doğayı kirleten kömür ve petrolden en nihayet kurtulabileceklerini düşündüler. Dolayısıyla da nükleer enerji santrallerinin yapımına ağırlık verildi. Ama bilinen ve o zamanlar bilinmeyip de son otuz yılda ortaya çıkan ciddi sorunlar gereğince ve yeterince dikkate alınmaksızın. Bugün bütün açıklığıyla anlaşılıyor ki ...
Read more : Ya radyoaktif atık? O ne olacak? Onu nasıl hâlledeceksiniz? | Görüntüleme : 1862 | Yanıtlar : 0

Siyâsetçinin Hiç Mi Suçu Yok? -2- / E. Fuat TEKÇE

Siyâsetçinin Hiç Mi Suçu Yok?   

Dünden Bugüne Bir Üçleme

- II -

Türkiye’de insanlar 27 Mayıs 1960 tarihine rastlayan bir Cuma sabahına TSK içindeki bir avuç muvazzaf subayın emir-komuta zinciri dışında yaptığı bir askerî darbeyle uyanmışlardı. Ama darbeciler cuntalarda görülmeyen bir davranışla da Türk toplumuna hem yeni siyasal, sosyal ve ekonomik haklar getiren hoşgörülü yeni bir anayasa, hem de genel seçimlerle ülkeyi iki yılda yeni bir parlamento ve yeni kurulmuş bir senatodan ...
Read more : Siyâsetçinin Hiç Mi Suçu Yok? -2- / E. Fuat TEKÇE | Görüntüleme : 1288 | Yanıtlar : 0

Baş Örtüsü, Turban, Tesettür / E. Fuat TEKÇE

Baş Örtüsü, Turban, Tesettür

Temcit pilavı gibi ısıtılıp yine önümüze sürüldü: Turban!

Yıllardır bıktırası, kısır bir tartışmadır gidiyor.

Takiye misâli, artık oyalayıcı yanıltma da ülke gündeminin gediklisi oldu - sanki bütün sorunlar çözülmüş de iş bir turbana kalmış gibi.

Sorunlardan yalnızca birkaçı: Tarım ile hayvancılığı vuran iç göç. Bu nedenle cılızlaşan kõyler, gecekondulaşıp köyleşen kentler. Dolayısıyla işsizlik. Sonucunda hızla yaygınlaşan fakirlik ve beraberinde artan suç oranı. Hâlâ gelir dağılımındaki korkunç adâletsizlik. Unutulan, daha doğrusu unutturulan ...
Read more : Baş Örtüsü, Turban, Tesettür / E. Fuat TEKÇE | Görüntüleme : 8354 | Yanıtlar : 0

Siyâsetçinin Hiç Mi Suçu Yok? / E. Fuat TEKÇE

Siyâsetçinin Hiç Mi Suçu Yok?

Dünden Bugüne Bir Üçleme

- I -

İşim ve zamanım elverdikçe ülkemiz hakkında bu yaz çıkmış iki telif kitâp okuyordum; bitirdim!

Pekçok yurtdaş gibi benim de zaten karmakarışık olan kafam daha da karıştı. Hattâ kalmadı desem yeridir. İzâfiyet ve kuantum teorilerini
anlamak son on yılların Türkiye’sini anlamaktan daha kolay.

Ama burada konu başka.

Geçmiş halk oylamasından ardından, TV kanallarında oturum üstüne oturum yapıldı. Birkaç kentte de gösteriler.

Konu, darbecilerin ...
Read more : Siyâsetçinin Hiç Mi Suçu Yok? / E. Fuat TEKÇE | Görüntüleme : 1270 | Yanıtlar : 0

Halk oylamasının ardından / E. Fuat TEKÇE

Halk oylamasının ardından

Yok efendim referandumdu, hayır efendim halk oylamasıydı derken seçim kampanyasına dönüştürüldü, geldi ve geçti. Şimdi iyileşmesi için yaralar yalanıyor. Aslan yaralanınca öyle yapar…

Sonuç çoğu tahmıni yanlış çıkarttığı gibi kimi politikacıyı da hüsrana uğratacak kadar beklenenin tersine oldu. Örneğin Manisa’da AKP Başkan Yardımcısı Sayın Arınç, Hatay’da AKP iktidarının Adâlet Bakanı Sayın Ergin sonucundan emin oldukları “evet” ve Osmaniye’de de MHP Başkanı Sayın Bahçeli akıbetinden hiç kuşku duymadığı “hayır” bahsini kaybettiler. Hem de ...
Read more : Halk oylamasının ardından / E. Fuat TEKÇE | Görüntüleme : 1226 | Yanıtlar : 0

Gelibolu’da üç gün / E. Fuat TEKÇE

Gelibolu’da üç gün

Bu yaz Ağustos’un kavurucu, sıcak bir gününde Conkbayırı’ndaki Kemalyeri’nde idim.

Işıklar içinde yatsın, yarbay Mustafa Kemal’in henüz daha otuzdört yaşındayken tarih sahnesine çıktığı o aziz ve kutlu yer.

Sık çalılık ve fundalıklarla kaplı, yer yer de ormanlık sarp arâzi, insanı ürperten, sayısız, derin sel yarıntılarıyla bir yelpaze gibi açılıp oldukça dik bir açıyla alçalarak aşağılarda Anafartalar ovasıyla birleşiyor. Ova da, güneyinde Arıburnu bulunan Suvla koyunda son bulmakta. Ötesi, bir görünüp bir kaybolan ...
Read more : Gelibolu’da üç gün / E. Fuat TEKÇE | Görüntüleme : 1128 | Yanıtlar : 0

Halkın Partisi Olmak / E. Fuat TEKÇE

Halkın Partisi Olmak

Kızılçakçak ve Posof’tan İpsala’ya, Kapıkule’ye kadar bölünmez, yekpare bir parsel olan Anadolu ve Trakya’nın herhangi bir yerindeki sıradan bir vatandaş niteliğiyle son altmış yıllık yakın tarihimizdeki olaylara baktığımda kestirmeden diyorum ki “siyasa” sözcüğü ile tanımlanan uğraş, gerçekleri görebilmek becerisidir. Görebildiler mi? Hayır! Görebilselerdi Atatürk’ten sonra da evrensel eğitim baş tacı edilirdi. Bir yanda gereğimden fazla sayıda kur’an kursları, imam hatip okulları, öbür yanda da yerden mantar gibi biten dershâneler değil!

Ama sağ ...
Read more : Halkın Partisi Olmak / E. Fuat TEKÇE | Görüntüleme : 1012 | Yanıtlar : 0

“Demokratikleşme” lafazanlığı… / E. Fuat TEKÇE

“Demokratikleşme” lafazanlığı…

Altmış yıl önce Türkiye’de şaibesiz ilk serbest genel şeçim yapılmış, 27 yıldır CHP’de olan iktidarı DP devralmıştı.

Adına “Beyaz İhtilal” denildi. Ya sonu?

Oyların rengi aynı akşam belli olmaya başlayınca, o zamanlar daha küçük Ankara’nın bazı kenar mahallelerinde teneke çalınmış, çığlıklarla havaya şarjörler dolusu silâh atılmıştı.. Neymiş efendim? Meğer ülkeye “demukraasi” gelmiş de, artık “demukraasi” varmış.

Demokrasinin lâfla geldiği ülkeye eyvah ki ne eyvah! Onun için de bu hâldeyiz ya!

O günlerden beri ...
Read more : “Demokratikleşme” lafazanlığı… / E. Fuat TEKÇE | Görüntüleme : 900 | Yanıtlar : 0

Referandumda “HAYIR”’ın Yalnızca Birkaç Nedeni

Referandumda “HAYIR”’ın Yalnızca Birkaç Nedeni

AKP Genel Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan anayasa değişiklik paketine ilişkin referandumda sandıktan “evet” çıkması için halka hitap ederken muhalefete sesleniyor: “ … Dürüst olun, düürüüüst!

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanılığı’ndan bu yana Sayın Erdoğan’ın onaltı yıldır döktüğü incilerden yalnızca bazılarının düp dürüst kendi ağzından sıralamasına önce bir konuşmasından bazı cümlelerle başlayalım:

… tutturmuşlar laiklik elden gidiyor. Yahu, bu millet istedikten sonra tabii elden gidecek yahu! ...
Read more : Referandumda “HAYIR”’ın Yalnızca Birkaç Nedeni | Görüntüleme : 2869 | Yanıtlar : 3

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147871 ileti • Toplam 45514 başlık • Toplam 24803 üye

x