Zaman: Cum Mar 29, 2024 13:51

News News of Feza TİRYAKİ

Site map of Feza TİRYAKİ » Dizin : Feza TİRYAKİ

Ne Sihirdir Ne Keramet! Yeni Yıldan Vardır Elbet Dilek, İstek

Ne Sihirdir Ne Keramet!
Yeni Yıldan Vardır Elbet Dilek, İstek

Bir sayı tuttum aklımdan. Bunun iki katını aldım kafamdan.
Üstüne on ekledim.
Toplamı ikiye böldüm, ilk tuttuğum sayıyı çıkardım bundan.
Kaldı kaldı geriye ne kaldı?
Sen söyle beş, ben diyeyim, beş!
Sonuç değişmez, hep beş!
İnanmazsan sayalım sil baştan.
Sayı tut, al iki katını, on ekle, ikiye böl, bundan ilk tuttuğun sayıyı çıkar, sonuç; beş!

Sayılarla oynama gerçekten pek hoş!
Her çocuk bir sihirbaz olsun, ...
Read more : Ne Sihirdir Ne Keramet! Yeni Yıldan Vardır Elbet Dilek, İstek | Görüntüleme : 187 | Yanıtlar : 0

SÖYLEYENE BAKMA!

SÖYLEYENE BAKMA!

“Söyleyene bakma söyletene bak” derler. “Aşk ağlatır, dert söyletir”miş.

Çatlamamak için söyleyeceğiz biz de… “Çektin gelmiyor, kap salıver!” demişler.

Kapıp kapıp salmalı...”Eski dünyaya yeni âdetler koydular”, bunları da görmeli.

“Sizi hamamcı eden, bizi de külhancı eder…”

Bakınız okullarımız ne hallerde… Sizler yirmi yıl öncenin, o altı yaşında evlendirilen kız çocuk haberini tartışırken, mahkeme kayıtları, halı altının süprüntüleri her gün ortaya dökülürken, çocuklarımıza okullarda sefilleri oynatıyorlar. Görmüyor musunuz? (En acısı da bunu haberleştiren ...
Read more : SÖYLEYENE BAKMA! | Görüntüleme : 326 | Yanıtlar : 1

HAN SARHOŞ HANCI SARHOŞ

HAN SARHOŞ HANCI SARHOŞ

Böyle der Âşık Mahsuni bir türküsünde. Ağlamaklı bir sesle ağıt yakar gibi söylemiş türküsünü, bir zamanların sorunlarını dile getirirken. Bu günlerin yaşanacağını bilseydi, bu ortamı görseydi eski dönemlerin dertleriyle içini yakmazdı, olanlara aldırmazdı bile.

“Han sarhoş, hancı sarhoş / Yolda yabancı sarhoş” Bir deyimden yola çıkılmış.

Deyimin doğrusu; “Hancı sarhoş, yolcu sarhoş.” Kim ne yaptığını bilmiyor. Kimse olana bitene aldırmıyor. Herkes kendi havasında yaşayıp gidiyor anlamında.

Günümüzde olduğu gibi. Havanda su ...
Read more : HAN SARHOŞ HANCI SARHOŞ | Görüntüleme : 558 | Yanıtlar : 0

BÖYLE Mİ GÖSTERECEĞİZ?

BÖYLE Mİ GÖSTERECEĞİZ?

Yeni bir moda başlatıldı 10 Kasımlarda da… Kaç yıldır böyle. Bu yıl iyice abarttılar. Ulusal bayramlarımız nasıl popçu konserlerine dönüştüyse, 10 Kasım da, biri düğmeye basmış gibi yalnızca atamızın ölüm anılarına, bırakıldı. Yüce Önderimiz Atatürk anılmıyor, yaşamı, yaptıkları, kişiliği, düşünceleri söylenmiyor. Anıları anlatılmıyor. Gönül borcumuz dile getirilmiyor.

Hani nerede Atatürk’ü anlayarak anmak?

Eski bir ders kitabımızdan bir örnek verirsem:

1981 tarihli Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ders kitabı, Atatürk’ün hayatını anlatmaya şu ...
Read more : BÖYLE Mİ GÖSTERECEĞİZ? | Görüntüleme : 585 | Yanıtlar : 1

BULDUM BİLEMEDİM BİLDİM BULAMADIM

BULDUM BİLEMEDİM BİLDİM BULAMADIM

Kuduz eski çağların hastalığı, kudurarak ölmek günümüze hiç mi hiç yakışmayan bir ölüm türü.

Kuduz sözü ilk önce akla kudurmuş bir hayvanı getirir, genellikle bir köpeği, kudurmak, sınırsız öfkeyi, kendini kontrol edememeyi anlatır günlük konuşmamızda. Azgınlığı anlatır, ağzından tükürük saçarak öfkeyle bağırmayı, başkalarına şuursuzca (kendini bilmeden)saldırmayı anlatır…
Tek korunma yolu, kuduz olan hayvanlardan uzak durmak (kedi köpek gibi aşısız evcil hayvanlar, yarasa, tilki, kurt gibi orman hayvanları),ısırılmamak, kuduz olan hayvanların salyalarına ...
Read more : BULDUM BİLEMEDİM BİLDİM BULAMADIM | Görüntüleme : 572 | Yanıtlar : 0

"BİLMEYEN ANLASIN ÖĞRENSİN SORAN"

"BİLMEYEN ANLASIN ÖĞRENSİN SORAN"

Bir bayram daha geçti…

Cumhuriyetimizin kuruluşunun doksan dokuzuncu yılını kutladık.

Hem günün sevincine katıldık, hem de törenlerde günü kutladık, geçmişimizle, yurdumuzdan düşmanları kovan kahraman ordumuzla onurlandık... 29 Ekim 1938’de Atatürk’ün “Orduya Son Seslenişi”ni andık: “Zaferleri ve mazisi insanlık tarihiyle başlayan her zaman zaferle beraber medeniyet nurları taşıyan kahraman Türk ordusu!” diye seslendiği son söylevini, bir öğretmen olarak içimizden yeniden yeniden okuduk… Yüce Atatürk’ün anısı önünde eğildik, gönül borcumuzu dillendirdik, Cumhuriyeti korumaya ...
Read more : "BİLMEYEN ANLASIN ÖĞRENSİN SORAN" | Görüntüleme : 481 | Yanıtlar : 0

ATATÜRK’ÜN ONUNCU YIL SÖYLEVİ ÜZERİNE

ATATÜRK’ÜN ONUNCU YIL SÖYLEVİ ÜZERİNE

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1933 yılında Ankara’da, Cumhuriyet Bayramı’nda, kürsüden, kendi el yazısıyla yazdığı bu söylevi okumuştur. Söylevin en önemli özelliği, içinde “Türk”, “Türk Milleti” sözlerinin onlarca kez geçmesi, bu söylevle, ulus devletimizin bir kez daha dünyaya duyurulması, belgelenmesidir. Özellikle bu Cumhuriyet Bayramı’nda, Atatürk’ün Onuncu Yıl Söylevi’ni çocuklarımıza, gençlerimize okumalı, okutmalı, her sözün üstünde uzun uzun düşünmeliyiz…

"Türk Milleti!"

(Ulusa sesleniyor. Milletim değil, adı belli, “Türk Milleti.”)

"Kurtuluş ...
Read more : ATATÜRK’ÜN ONUNCU YIL SÖYLEVİ ÜZERİNE | Görüntüleme : 478 | Yanıtlar : 2

HARCANAN BAYRAMLAR!

HARCANAN BAYRAMLAR!

Modaya uyulacak. Başka çare yok!

Bunu yıllardır deniyorlar. Eski bayram kutlamaları çok gerilerde kaldı. Şimdi, konser veren yeni türemiş şarkıcılar, uyduruk festivaller ne güne duruyor? Yine konserler düzenleyin, uyduruk festivallerinizi günlerce kutlayın. Kutlayın da başka bir zaman diliminde. Koca yılın günlerine kıran mı girdi? Başka gün kalmadı mı da tam bayramı içine alan bir zaman diliminde festival yapıyorsunuz? Hadi iki yıldır küreselcilerin yönettiği “pandemi tandemi” ayağına ulusal bayramlar kutlatılmadı, büyük kentlerde, camlardan balkonlardan ...
Read more : HARCANAN BAYRAMLAR! | Görüntüleme : 474 | Yanıtlar : 0

TAKAS

TAKAS

Takas sayışma demek. Değiş tokuş etme. Aynı değerdeki iki malın el değiştirmesi. Hukukta, alacaklı, borçlu takası da var.

Şimdiye kadar evin, arsanın, arabanın birbirleriyle değiş tokuş edildiğini duymuştuk ama avuç içi kadar bir cep telefonuyla bir arabanın değiştirildiğini ilk kez duyduk. Biri kocaman bir araba, yürür durumda, pek de eski değil, yirmi bir yıllık, ayağını yerden kesecek bir araç, daha yıllarca kullanılabilecek, bozulsa tamir edilecek… Diğeri suya düşse bozulacak, yere düşse kırılacak, üstüne bardak ...
Read more : TAKAS | Görüntüleme : 538 | Yanıtlar : 0

GÖNÜL İSTERDİ Kİ BÖYLE BİTMESİN

GÖNÜL İSTERDİ Kİ BÖYLE BİTMESİN

“Her düşüş bir öğreniştir.” derler. Düşüyoruz.

Kuruluşumuzdan yüz yıl sonra hep birlikte batıyoruz. Batarken öğreniyor muyuz?

Hiç karışık konulara girmeyeceğim. Yeni bir algı düzeneğiyle karşı karşıyayız. Kaç yıldır artarak sürüyordu bu tutum. Ortalığı saran, her taşın altından biten, birbirinin benzeri kadın erkek popçulardan, bu popçularla ulusal bayram kutladığımızı sanmaktan söz edeceğim. Ne türkülerimiz kaldı, ne geleneksel müziğimiz, ne de halk oyunlarımız…

Yeni yetişenlere ileride anacakları, hiçbir anı bırakmıyoruz. Aşk ...
Read more : GÖNÜL İSTERDİ Kİ BÖYLE BİTMESİN | Görüntüleme : 723 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147872 ileti • Toplam 45515 başlık • Toplam 24803 üye

x