Zaman: Prş Nis 18, 2024 12:44

News News of Feza TİRYAKİ

Site map of Feza TİRYAKİ » Dizin : Feza TİRYAKİ

Meleklerin Kanadı Kaç?

Meleklerin Kanadı Kaç?

Ne derece aslı var bilmiyorum ama hep şöyle anlatırlar:
Fatih Sultan Mehmet büyük bir zekâ ve kurnazlıkla İstanbul’u alma planlarını yaparken, Bizanslılar kendi aralarında meleklerin kanatlarını tartışıyorlarmış. Melekler iki kanatlıdır, yok tek kanatlıdır...diye. Sonra bir de bakmışlar ki Fatih askerleriyle, gemileriyle İstanbul’da...
Ne ilgisi varsa bu sabah evimizde olan televizyon kanallarını dolaştım, baktım da gördüklerim karşısında hep aklıma bu hikâye geldi...
Biri dışında(Ulusal Kanal) tüm baktığım televizyonlar körleri sağırları oynuyorlardı. Bakın bakalım ...
Read more : Meleklerin Kanadı Kaç? | Görüntüleme : 1438 | Yanıtlar : 0

Biz Birbirimizi Yerken, Öyle Bir Zaman Geçer ki!..

Biz Birbirimizi Yerken, Öyle Bir Zaman Geçer ki!..

Bir oyun konulmuş önümüze. Bu oyunda karşındaki oyuncu gideceği hedefi biliyor. Gözünü karartmış hile yapıyor, seni kandırıyor, başka taraflara baktırıyor, dikkatini dağıtıyor ...
Bütün taşlarını kaybediyorsun.
Elinde hiç bir şey kalmıyor...

En azından altı yedi yıl önce bizim pek çok gazetemiz vardı. Gerçekleri olduğu gibi vermeye çalışan.
Televizyon kanallarımız vardı. Güvendiğimiz haber sunucuları vardı...
Şimdi her gün biri daha gidiyor. Yıldız kayması gibi...
En son Halktv’de uçtu ...
Read more : Biz Birbirimizi Yerken, Öyle Bir Zaman Geçer ki!.. | Görüntüleme : 691 | Yanıtlar : 0

Hani Nerede Benim Ülkem?

Hani Nerede Benim Ülkem?

Üniversite Oyunları mı, “Açılım oyunları” mı?

Biz Ermenilere bir mesaj mı verdik bu gösteriyle? Acılarına(!) ağladık, ağlattık mı?.. İsrail’e ve köktendinci Yahudilere selâm mı çaktık? Hrıstiyan misyonerliğine destek mi çıktık? Ne yaptık ne?

Benim anlatacaklarımdan önce siz isterseniz 7 Şubat tarihli şu haberi okuyun.

“27 Ocak Perşembe günü büyük bir coşkuyla açılışı yapılan Üniversiteler Arası Kış Olimpiyatları dün Erzurum’da sona erdi.
    Nuh’un Gemisi ve Troya…

Konuşmalardan sonra Anadolu Ateşi ...
Read more : Hani Nerede Benim Ülkem? | Görüntüleme : 864 | Yanıtlar : 0

Türkçe, Dil Bayrağım! Türkçem!

Türkçe, Dil Bayrağım! Türkçem!

Türkçemiz

“Bir pınar gibidir akışın senin
Duymaya doyamam güzel Türkçemiz
Seni sevenlerce yükselir yerin
Dünyayı yaşatan güzel Türkçemiz”

Bir şiirimden dizelerle söze başlamak istedim. En önemli özelliğimiz, kimliğimizin temel taşı olan, bizi biz yapan özelliğimiz Türkçemiz üzerine yazdım bu yazıyı. Soruyorum sizlere:

• “Ülkemiz üzerine dönen dolapların neredeyse hemen hepsi dilimiz üzerine değil mi?..”
  • “Neden dilimiz hedefte?”
  • ” Türkçemiz niye ihmal ettirildi yıllardır?“
  • ...
Read more : Türkçe, Dil Bayrağım! Türkçem! | Görüntüleme : 1146 | Yanıtlar : 0

Banu Avar: „Ben Atatürk’üm!“

Banu Avar: „Ben Atatürk’üm!“

Banu Avar bu Pazar günü Almanya’da konferans verdi.
Atatürkçü Düşünce Derneği’nin diğer Türk dernek ve kuruluşlarıyla dayanışarak düzenlediği bir toplantıydı bu. Konusu:

'Emperyalizmin Kıskacında Türkiye'

Banu Avar’ı nasıl anlatmalı bilemiyorum... Nasrettin Hoca’nın o ünlü fıkrasındaki gibi desek: „Bilenler bilmeyenlere anlatsın!“
Banu Avar’ın o inanılmaz insan sıcaklığını, alçak gönüllülüğünü nasıl tarif etsem... Hele o topluma hitap ederkenki büyümesini, kürsülere sığamamasını, sanki bir anda dev gibi oluvermesini, herkesi etkisi altına alarak kendini ilgiyle, ...
Read more : Banu Avar: „Ben Atatürk’üm!“ | Görüntüleme : 1248 | Yanıtlar : 0

Ne Olacak Hâlimiz Çıksın Fâlimiz!

Ne Olacak Hâlimiz Çıksın Fâlimiz!

Bu iktidar, 2002 yılında pat diye başa geçti. Kimse ne olduğunu olacağını anlayamadı bile önceleri. Ağır hasta olan, son döneminde yürümek de bile zorluk çeken Ecevit’in kurduğu hükümet önce bıkkınlık, bezginlik yarattı halkta. Sonra yaratılan ekonomik krizle düşünme yeteneği alt üst edilen aptallaşan halkımızın şaşkın bakışları altında bu iktidar, Deniz Baykal’ın da yasaların çiğnenmesine gözyummasıyla o dönemde masallardan farksız bir şekilde gökten zembille inerek başa geçti.
Nasıl kişilikler iş başındaymış ...
Read more : Ne Olacak Hâlimiz Çıksın Fâlimiz! | Görüntüleme : 635 | Yanıtlar : 0

Buyrun Biraz da Burdan Yakın!

Buyrun Biraz da Burdan Yakın!

Yeniçağ Gazetesinden bir haber:

„AB parasıyla ikidilli eğitim

'İki dilli hayat' fiilen okul öncesi eğitime giriyor. Öğretmenlere Kürtçe öğretmeyi de içeren bu projeye Avrupa Birliği 84 bin euro gönderdi! Bilge köyünden başlanacak.

Kadın ve çocukların eğitimleri için hazırlanan ‘2 dilli’ eğitim projesine, Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünden başlanacak. Kadınlara yönelik el becerilerini geliştirecek kursların yanı sıra Kürtçe bilen 5 öğretmenle okul öncesi eğitime ağırlık verilecek.

Öğretmenlere devlet eliyle Kürtçe ...
Read more : Buyrun Biraz da Burdan Yakın! | Görüntüleme : 769 | Yanıtlar : 0

A be Te Re Te! Aman Te Re Te!

A be Te Re Te! Aman Te Re Te!

A be Katerina, kuzum Katerina...

Rumca sözler bitince „abe , kuzum“ sözleri söylenince, ah,şarkıcı Türkçeye geçti bu da nesi? diyorum ve meraktan öyle taş kesiliyorum...

A be Katerina, kuzum Katerina...

Bir kilise içi veya manastır içi...Kirli taş duvarlar, sütunlar. Gölgeli yüksek duvarlar, oyuklar...
Bir siyah saçlı orta yaşlı kadın, yarı karanlık bir köşede, omuzu, göğsü açık, kollarına rengârenk tül pelerin dolanmış ipek giysili bir kadın, ...
Read more : A be Te Re Te! Aman Te Re Te! | Görüntüleme : 948 | Yanıtlar : 3

Türkiye'yi Yiyen Yamyamlar

Türkiye'yi Yiyen Yamyamlar

Hani meşhur bir deyiş vardır, filmlerde çok sık duyduğumuz:
“Ben nerede hata yaptım?” derler.
Sahi, biz nerede hata yaptık? Ülkemizi bu durumlara düşürdük, yamyamlara teslim ettik...

Türkiye ' yi yamyamlar yiyor.

Bir leşe saldıran çakallar gibi bu güzel, bu eşşiz, bu yeryüzünün en güzel yerindeki , en güzel insanların yaşadığı ülkeye saldırıyorlar!
Ağızları, tırnakları, gözleri kanlı bu saldırganların...Gözlerini toprak doyursun derler ya, bunların gözlerini toprak bile doyuramayacak...
Bunlar gidecek, daha ...
Read more : Türkiye'yi Yiyen Yamyamlar | Görüntüleme : 925 | Yanıtlar : 0

Yeni Yıl Umut Olsun mu?

Yeni Yıl Umut Olsun mu?

(Yeni Yıl Yenilenme Yılımız)

Eskiden “Yeni Yıl” denince sıradan iyi dilekler gelirdi akla. İyi dilekler, kişisel dilekler, dünyaya barış, milletimize refah zenginlik dilekleri... Ertesi yıl, bunların belki kişisel dilek kısmı, o da iyi dileklerin bir kısmı gerçekleşir ama ülkemiz ve dünya üzerine olanları ne yazık ki, değil gerçekleşmek tam tersi çıkardı.

Ülkemiz üzerindeki ABD, AB ve İsrail plânlarının gizli saklı değil artık gözönünde yapıldığı ve adım adım uygulandığı bu günlerde ...
Read more : Yeni Yıl Umut Olsun mu? | Görüntüleme : 867 | Yanıtlar : 2

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147917 ileti • Toplam 45545 başlık • Toplam 24813 üye

x