Zaman: Çrş May 18, 2022 22:24

News News of Genel - Güncel Konular

Site map of Genel - Güncel Konular » Dizin : Genel - Güncel Konular

Genel & Güncel Konular

Komünist Başkan Maçoğlu, yine çiftçinin yüzünü güldürdü

Tunceli Belediye Başkanı TKP'li Fatih Mehmet Maçoğlu, Ovacık Doğal Kooperatifi ile Pertek’in Tozkoparan köyü'nde nohut ekimi gerçekleştirildi. Maçoğlu, “Kendi kooperatifimiz tohum bankasını oluşturarak önümüzdeki süreç içerisinde üretimi daha fazla yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz” dedi.
Resim
Ovacık Doğal Kooperatifi tarafından Tunceli’nin Pertek ilçesi Tozkoparan Köyü’nde nohut ekimi yaptı. Ekime ‘komünist başkan’ olarak bilinen, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da katıldı.

MAÇOĞLU’NDAN TOHUM BANKASI MÜJDESİ
Bahar ayının gelmesiyle üretime yeniden başlanılmasından dolayı mutlu olduğunu belirten başkan Maçoğlu, şunları ...
Read more : Komünist Başkan Maçoğlu, yine çiftçinin yüzünü güldürdü | Görüntüleme : 53 | Yanıtlar : 0


AKP'li siyasetçinin çocuğa tecavüz eden oğluna iyi hal indirimi

Eskişehir Sivrihisar Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İlhan’ın oğlu Ömür İlhan ve iki arkadaşı, geçtiğimiz yıl 12 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüzde bulunduğu ortaya çıktı. Yaklaşık bir yıl süren yargılama sonunda İlhan’ın oğluna 38 yıl hapis cezası verildi. Ömür İlhan’ın mahkemede gösterdiği ‘saygılı davranış’ gerekçesiyle ceza 31 yıl 8 aya indirildi. Mahkeme sonunda kentte tepkiler çığ gibi büyürken halk, kararı belediye binasının camlarını kırarak protesto etti.
Resim
Eskişehir’in Sivrihisar ilçesindeki tüyler ürperten cinsel istismar olayı şöyle ...
Read more : AKP'li siyasetçinin çocuğa tecavüz eden oğluna iyi hal indirimi | Görüntüleme : 43 | Yanıtlar : 0


Rusya’dan kaçanlar geri dönüyor: ‘Türkiye’de çalışmalarımızın karşılığını alamadık’

The Guardian gazetesi, Rusya'yı terk edip Türkiye başta olmak üzere yabancı ülkelere kaçan kişilerle konuştu. İstanbul, Erivan ve Tiflis gibi kentlere giden Rus vatandaşlarının 'düşük maaşlar' nedeniyle geri döndüğü vurgulanan haberde, ülkeden kaçanların yaşadıkları da yer aldı. Bazıları içinde bulunduğu durumu Kuzey Kore'ye benzetti.
Resim
Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde ikinci aya yaklaşılırken, Rusya’dan kaçanların sayısında da artış yaşanıyor. İngiliz The Guardian gazetesi, savaştan kaçan Ruslarla konuştu.

Savaş başladığında gazeteci olarak çalışan Olga Gladysheva da ülkesinden kaçan ...


TÜSİAD Başkanı Turan'dan enflasyon açıklaması: Yeterince mücadele yok

Türkiye'nin daha net bir rotaya ihtiyacı olduğunu belirten TÜSİAD yeni başkanı Orhan Turan, iktidarın aylardır izlediği düşük faiz ve enflasyon politikası için, "TL’ye önce değer kaybettirip cari açığı azaltalım, ardından enflasyon düşer denklemi çok da çalışmadı. Ülke para birimi değer kaybettikçe biz de şiddetli enflasyon oluyor. Yani önce enflasyon yükselsin sonra düşürürüz gibi bir sonuç çıkıyordu bu çerçeveden; onun da bugün halihazırdaki refah kaybı ile sonuçlandığını görmekteyiz” dedi.
Resim
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin ...
Read more : TÜSİAD Başkanı Turan'dan enflasyon açıklaması: Yeterince mücadele yok | Görüntüleme : 40 | Yanıtlar : 0


Uzmanlardan koronavirüs tepkisi: Vaka sayıları gerçeği yansıtmıyor

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı koronavirüs vaka sayıları dün daha da düşerek 3 bin 268 kişiye kadar geriledi ancak uzmanlar 'salgın bitti' izleminin vermesine tepkili. Salgında 5. dalgayı yaşadığımızı söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, ‘Vaka sayıları gerçeği yansıtmıyor’ derken Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık, ‘Salgının bittiğini söyleyemeyiz’ diyerek DSÖ’nün açıklamalarını hatırlattı.
Resim
Türkiye'de son 24 saatte 153 bin 318 test yapıldı. Koronavirüs tablosuna göre 3 bin 268 vaka sayısı, 17 can kaybı yaşandı. İyileşen hasta sayısı ...
Read more : Uzmanlardan koronavirüs tepkisi: Vaka sayıları gerçeği yansıtmıyor | Görüntüleme : 38 | Yanıtlar : 0


AKP iktidarına bütçe yetmedi. Giderler katlanarak arttı. Vergiler rekor kırdı

Cumhurbaşkanlığı ve bazı bakanlıkların üç aylık harcaması beklentileri aşması nedeniyle başlangıç ödeneklerinin artırıldığı belirtildi. Öte yandan vatandaştan alınan vergiler de rekor kırdı...
Resim
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, içerisinde bakanlıklar ile genel müdürlüklerin de bulunduğu genel bütçeli idarelere Bütçe Yasası ile verilen başlangıç ödeneği 1.7 trilyon TL’ydi. Kurumların üç aylık toplam harcaması ise 565.6 milyar TL oldu.

ÖDENEKLER ARTTI
Cumhurbaşkanlığı’na, Bütçe Yasası ile verilen başlangıç ödeneği 3.8 milyar TL’ydi. Üç aylık harcaması 1.1 milyar ...


AKP’li Bahçelievler Belediyesi’nde de ekmek kuponu uygulaması başladı

AKP'li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden sonra İstanbul'da AKP'li Bahçelievler Belediyesi'nin de ekmekte indirim kuponu uygulaması gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı ekmekte indirim kuponu uygulaması, İstanbul’a da sıçradı. AKP’li Bahçelievler Belediyesi’nin de benzer bir uygulama yaptığı ortaya çıktı. CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik’in sosyal medya hesabından paylaştığı sosyal yardım kuponunda Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır’ın isminin olduğu ve ekmek görsellerinin yanında 1 adet yazdığı görüldü.
Resim
“AK PARTİ VATANDAŞI BİR EKMEK KUPONUNA ...
Read more : AKP’li Bahçelievler Belediyesi’nde de ekmek kuponu uygulaması başladı | Görüntüleme : 34 | Yanıtlar : 0


KÖY ENSTİTÜLERİ DOSYASI: ÖZGÜN BİR DEVRİMİN DRAMATİK ÖYKÜSÜ... Dr. Noyan UMRUK

KÖY ENSTİTÜLERİ DOSYASI: ÖZGÜN BİR DEVRİMİN DRAMATİK ÖYKÜSÜ... :olmaz: Dr. Noyan UMRUK


17 Nisan Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümü...

Köy Enstitülerinin temelleri 1935’lerde atılmış, 17 Nisan 1940 tarihinde kabul edilen Köy Enstitüleri Kanunu ile yasal temele oturtulmuştur. 1946 iktidar değişikliği ile özgün ilkelerinden saptırılmaya çalışılan Köy Enstitüsü sistemi, 1950 iktidar değişikliğinden sonra iyiden iyiye yozlaşmış, 1953 yılında programları klasik ilk öğretmen okullarınınki ile birleştirilmiş, 1954/6234 sayılı yasa ile ...


Suda 'acil tedbir' çağrısı: Zam oranı yüzde 40'ı geçti

Gıda fiyatlarındaki fahiş zamlar vatandaşın gündemindeki yerini korurken su fiyatlarına da zam geldi. Fiyatlar son bir ayda yüzde 15 ile 20 arasında zamlandı. Küçük pet şişelerdeki zam oranı ise yüzde 40’ı geçti. Sektör temsilcileri ise 'acil tedbir alınmalı' çağrısında bulundu.
Resim
Hükümetin temel gıda ürünlerinde KDV indirimine gitmesine rağmen fiyatlarda bir düşüş yaşanmadı. Aksine birçok ürünün etiketine zam geldi. Son olarak su fiyatları da artmaya başladı.

Geçen ay 5 litrelik Hayat Su 9 liradan satılırken, ...
Read more : Suda 'acil tedbir' çağrısı: Zam oranı yüzde 40'ı geçti | Görüntüleme : 67 | Yanıtlar : 0


Enflasyonun bilançosu her geçen gün katlanıyor: Temel giderler 14 bin TL

Enflasyonun yüksek seyretmesi ve ardı ardına gelen zamlar, vatandaşın alım gücünü düşürdü. Çekirdek bir ailenin temel giderleri 14 bin TL'yi aştı.
Resim
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), pazartesi günü mart ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıklamıştı. Buna göre aylık enflasyon martta yüzde 5,46 artış gösterirken yıllık enflasyon ise 61,14'e olarak gösterilmişti.

Enflasyon araştırma Grubu'na (ENAG) göre ise enflasyonu ise yıllık yüzde 142 olarak açıklanırken üretici enflasyonu yüzde 114,97 ile son 27 yılın en yüksek seviyesinde ölçülmüştü.

Temel ...
Read more : Enflasyonun bilançosu her geçen gün katlanıyor: Temel giderler 14 bin TL | Görüntüleme : 59 | Yanıtlar : 0


 

Giriş  •  Kayıt


Sayımlamalar

Toplam 146037 ileti • Toplam 44416 başlık • Toplam 24719 üye

x