Zaman: Çrş Nis 17, 2024 1:54

News News of Kıbrıs Mücadelesi

Site map of Kıbrıs Mücadelesi » Dizin : Kıbrıs Mücadelesi

Kıbrıs Meselesi

"Kıbrıs’ta esir düştüm Yunanistan dönüş paramı bile ödemedi"

"Kıbrıs’ta esir düştüm Yunanistan dönüş paramı bile ödemedi"

Türkiye’nin 1974’de yaptığı Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan bir gün önce adaya sevkedilen, savaşta esir düşen ve 14 ay 22 gün hapis yatan Yunan askeri Lambros Plitsis, 35 yıl gizlediği bir sırrı açıkladı.

Plitsis, Etnos Gazetesi’ne verdiği demeçte “Savaş esiriydim. Yaklaşık 15 ay Küçükkaymaklı’da (KKTC’de) hapis yattım. Serbest bırakıldığımda Yunanistan dönüş için bilet paramı bile ödemedi” dedi.

Asker kaçağı sayıldı

Serbest kaldıktan sonra ülkesine döndüğünde geri kalan 3 aylık ...
Read more : "Kıbrıs’ta esir düştüm Yunanistan dönüş paramı bile ödemedi" | Görüntüleme : 1464 | Yanıtlar : 0

Hristofyasla Çıktığınız Yolda Neler Yok Neler!

Hristofyasla Çıktığınız Yolda Neler Yok Neler!

İçinde bulunduğumuz şu hassas dönemde Rum yönetiminin ve dünyanın Kıbrıs anlaşmazlığındaki tavırlarını irdelerken aralıksız bir şekilde Türkiye aleyhtarı bir tutum izlemeleri aslında bana hiç de yabancı değil! Bu davranışlar geçmişte de yaşandı, şimdi de yaşanıyor. Hele de işin ucunda dış unsurların ortak çıkarları söz konusu ise bunu anlamak daha da kolay bir hal alıyor! Şöyle bir düşünün, Hristofyas almış eline sazı devamlı çalıyor! Parçası da "Türkiye haddini bil"! Sormak ...
Read more : Hristofyasla Çıktığınız Yolda Neler Yok Neler! | Görüntüleme : 1408 | Yanıtlar : 0

El Atına Binen Çabuk Düşmez mi?

El Atına Binen Çabuk Düşmez mi?

Son günlere en çok damgasını vuran konulardan biri de din derslerinin okullarda öğretime girmesi kararı oldu. Her zamanki gibi bundan rahatsızlık duyanlar vardı. Başta tanıdık sımalar devredeydi. Kurulu saat gibiydiler. Tik tak, tik tak, tik tak! Zira ne zaman ulusal veya manevi değerler üzerine bir atılım yapılsa çalan bir çanı andırırcasına meydanlara iniyorlardı..Nitekim bu kez yine öyle oldu. Tıpkı bu zihniyette olanların Milli Mücadele Anıtının açılışından duydukları rahatısızlıktan çaldıkları ...
Read more : El Atına Binen Çabuk Düşmez mi? | Görüntüleme : 1600 | Yanıtlar : 0

Grönland ve Kıbrıs

Grönland ve Kıbrıs -1-

Kıbrıs müzakere süreci tam gaz devam ediyor. Tencerede kazan kaynıyor ama tadını bilen yok. Hatta ne pişirildiğini... Aşçılar dışarıdan gelme özel bir tarif ile yemeği pişiriyorlar. Aslında menü belli... Gündemde garantiler ve güvenlik konusu var. Galiba toprak konusunu da bitirdiler. Al-ver sürecinde bizim tarafın ne aldığı ne verdiği de muallakta. Zira AB yetkilileri, Amerika ve diğer dış unsurlar bu meselenin bu yıl sonuna kadar tamamlanmasının peşinde.Bunun içindir ki sessizce görüşmeleri tamamlayarak ...
Read more : Grönland ve Kıbrıs | Görüntüleme : 1508 | Yanıtlar : 0

Hangi hukuktan bahsediyorlar?

Hangi hukuktan bahsediyorlar? -1-

5 Mayısta Hristofyas-Talat bir araya geldiğinde tüm gözler Talatın üzerindeydi. Acaba Orams davası sonucundan sonra ne yapacaktı? Hristofyas ile neler konuşacaktı? Orams davası sonuçlarını kabul etmediğimizi sert bir dille söyleyebilecek miydi? Tüm basın buna kilitlendi. Sonra liderler gözüktüler ve beklenen açıklama BM temsilcisi tarafından geldi; meğer beklenenin aksine iki liderin de bundan böyle görüşmeleri daha da ileri safhalara götürme kararı aldıkları açıklandı. Tüm bu olanlar karşısında sanki de geçtiğimiz haftalarda tüm ...
Read more : Hangi hukuktan bahsediyorlar? | Görüntüleme : 1549 | Yanıtlar : 0

Rauf DENKTAŞ Röportajı - Harekâtı'nın 35. Yıl Dönümü

Barış Harekâtının 35’İNCİ Yıl Dönümünde KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. DENKTAŞ TÜRKSAM'ın Sorularını Yanıtlıyor

Prof. Dr. M. Özcan ÜLTANIR: 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile Türk Ordusu’nun adaya barış getiren adımının üzerinden tam 35 yıl geçti ve KKTC’de kutlamalar yapıldı. 14 Ağustos 1974’de harekâtın olması gereken biçimde ikinci adımıyla bu barış ortamı perçinlenmişti. Aslında Barış Harekâtı’nı yapmış olmamızdan ötürü, Helenizm yanlılarının Türkiye’ye teşekkür borcu var. O sayede Yunanistan’da faşist Albaylar Cuntası’nın Kıbrıs ayağı kırılmakla ...
Read more : Rauf DENKTAŞ Röportajı - Harekâtı'nın 35. Yıl Dönümü | Görüntüleme : 12080 | Yanıtlar : 0

AKP ve Talat’ın önerisi: Türk askeri 14 yılda çekilsin

AKP ve Talat’ın önerisi:
Türk askeri 14 yılda çekilsin

AKP'nin desteğiyle, KKTC’de Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın öncülüğünde Rumlarla yürütülen müzakerelerde şok bir öneri ortaya çıktı.

Fileleftheros gazetesi, "Garantilerde Bağımsız (özgür-serbest) Eller " başlıklı haberinde, doğrudan müzakereler sürecinin, müdahil tarafların dikenli konulara dokunmaksızın, ikinci tur aşamasına girdiğini yazdı.

Gazete, Türk tarafının ayrıca, büyük farklılıklar nedeniyle ileriye götürülemeyen garantiler ve güvenlik başlığında, Annan Planı mantığında hareket ettiğini vurguladı.

Gazete, “Ankara” diyerek AKP Hükümeti’nin politikalarını da ortaya koydu. ...
Read more : AKP ve Talat’ın önerisi: Türk askeri 14 yılda çekilsin | Görüntüleme : 1617 | Yanıtlar : 3

"Türkler'i uçurumdan attık!"

Dünya
Rum komandolardan Türk katliamı itirafı

Ömer BİLGE

Rum komandolardan Türk katliamı itirafıRum komandolardan Türk katliamı itirafı Rum yazar Panikos Neokleus’un Kıbrıs Barış Harekátı sırasında askerlik yapan Rumların anılarını derlediği "Kıbrıs’ta 1974’te göz ardı edilenler" adlı kitap, savaşta yaşanan korkunç bir katliamın itirafına da sahne oldu. Tiyatrocu Atilla Olgaç’ın "Rum esir öldürdüm" sözleri üzerine Türkiye’yi AB’ye şikáyet eden Rumların o vahşeti yaşayan komandoları, 20 Temmuz 1974 gecesi Doğruyol mevzilerinde esir alınan 20 kadar Türk mücahidin ...
Read more : "Türkler'i uçurumdan attık!" | Görüntüleme : 2166 | Yanıtlar : 1

AB Kıbrıslı Türkleri Birleşmeye Hazırlıyor

AB Kıbrıslı Türkleri Birleşmeye Hazırlıyor

Kıbrıs’taki Avrupa Komisyonu Temsilciliği, AB’nin Kıbrıslı Türklere yönelik yardım programı çerçevesinde Mayıs ayına kadar toplam 84.5 milyon Euro tutarında ihaleler gerçekleştirildiğini, yapılan ödemelerin ise 38.5 milyon Euro olduğunu açıkladı.

Programın toplam 259 milyon Euro tutarında olduğunu anımsatan Temsilcilik, kullanılandan geriye kalan meblağla ilgili olarak 2009 yılı sonu öncesi ihaleler gerektiğini; uygulamasının daha sonra yapılabileceğini belirtti.

Bu arada, Avrupa Komisyonu, Kıbrıs Türklere yönelik yardım programı hakkında hazırlanan 2008 yılı raporunu ...
Read more : AB Kıbrıslı Türkleri Birleşmeye Hazırlıyor | Görüntüleme : 1512 | Yanıtlar : 0

REHN: "Kıbrıs 2009 yılında birleşmeli"

Avrupa Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn önümüzdeki yıl Türkiye'nin, AB üyeliği ve uzun bir süredir devam eden Kıbrıs sorununu çözüme bağlama yolunda önemli bir adım atabileceğini söyledi. Rehn Reuters'e verdiği mülâkatta, "Son birkaç yılki iç sorunların ardından Türkiye'nin artık harekete geçip reformları yeniden ciddiyetle uygulamasını bekliyoruz" dedi.

Ankara katılım müzâkerelerine 2005 yılında başlamış ancak o günden bu yana Türk hukuk sistemine uyarlanması gereken AB kanunlarına bağlı müzâkere başlıklarının açılmasında çok ağır hareket etmişti. 27 ...
Read more : REHN: "Kıbrıs 2009 yılında birleşmeli" | Görüntüleme : 1657 | Yanıtlar : 2

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147913 ileti • Toplam 45543 başlık • Toplam 24813 üye

x