Zaman: Çrş Tem 28, 2021 17:48

News News of GuncelMeydan

Site map of GuncelMeydan » Dizin : GuncelMeydan

Kapanan şirket sayısı bir ayda yüzde 120 arttı

TOBB verilerine göre, haziranda bir önceki aya göre kapanan şirket sayısında yüzde 120,5, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 161,2, kapanan kooperatif sayısında yüzde 514,3 oranında artış oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2021 yılı haziran ayı kurulan ve kapanan şirketler istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Haziran ayında bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı yüzde 113,4, kurulan kooperatif sayısı yüzde 93,6, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 107,5 oranında arttı.

Bir önceki ...
Read more : Kapanan şirket sayısı bir ayda yüzde 120 arttı | Görüntüleme : 214 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Genel - Güncel Konular

Dar gelirlilere yapılan konutları AK Partili yöneticiler almış

KİPTAŞ'ın 2015'te dar gelirliler için yaptığı Çatalca Konutları'nı, kura çekimi yapılmadan AK Partili yöneticilerin, THY yetkililerinin ve bazı vakıfların yöneticilerinin aldığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın dar gelirliler için yaptığı Çatalca Konutları’nın, ihtiyaç sahibi olmayan kişilere satılarak ranta dönüştürüldüğü belirlendi. 2015 yılında yapılan konutlara çok sayıda talep olmasına karşın kura çekimi yapılmadığı ve dairelerin önceden belirlenen kişilere satıldığı belirtildi.

ÖZKAN: ALANLARIN BELKİ 10. DAİRESİ
İBB İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, dairelerin ...
Read more : Dar gelirlilere yapılan konutları AK Partili yöneticiler almış | Görüntüleme : 216 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Genel - Güncel Konular

Soylu'nun kuzeni 15 TL’lik ürünü, SGK’ya bin TL’ye satmış

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kuzeninin Nisan ayından bu yana 15 TL’lik medikal ürünü SGK’ya bin TL’ye sattığını ortaya çıkardı

Hastanelere milyonlarca TL’lik tıbbi malzeme sattığı ortaya çıktıktan sonra istifa etmek zorunda kalan kuzen Mehmet Soylu’nun firması ile ilgili skandallar patlak vermeye devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni ile ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıyan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, yeni iddiayı yeniden Meclis’e taşıdı. Firmanın Nisan ayından bu yana 15 ...
Read more : Soylu'nun kuzeni 15 TL’lik ürünü, SGK’ya bin TL’ye satmış | Görüntüleme : 166 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Genel - Güncel Konular

Tarih, Sümerbank'ı kuranları da, onu tarihten silenleri de unutmayacak!

Sümerbank fabrikaları sadece Anadolu'ya yayılmış sanayi kuruluşları değil, aynı zamanda Halkevleri ve Köy Enstitüleri gibi toplumsal aydınlanma kurumlarıydı. Ancak diğerleri gibi Sümerbank da yok edildi.

88 yıl önce bu günlerde, 11 Temmuz 1933'de Sümerbank kuruldu. Sümerbank, yaklaşık 70 yıl boyunca Türkiye'de ekonomik ve sosyal kalkınmanın lokomotiflerinden biri oldu.

OSMANLI MİRASI
Sanayi Devrimini ıskalayan Osmanlı'dan Cumhuriyete fabrika denilebilecek 4 işletme miras kalmıştı. Bunlar, Hereke İpek Dokuma, Feshane Yün İplik, Bakırköy Bez ve Beykoz Deri fabrikalarıydı. Şevket ...

Yasak bitti, toplu işten çıkarmalar başladı! İşçiler hakkını alamadan kovuldu

İstanbul Güngören Sanayi sitesindeki Neo-Trend Tekstil şirketinin 104 çalışanı, 1 Temmuz işten çıkarma yasağının bitmesiyle işten çıkarıldı. 104 işçinin yaklaşık 1.5 milyon TL’lik kıdem ve ihbar tazminatlarının verilmediğini belirten işçiler, şirket sahibi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıklarını belirtti.
Resim
Güngören Sanayi sitesindeki Neo-Trend Tekstil şirketinin 104 çalışanı, 1 Temmuz işten çıkarma yasağının bitmesiyle işten çıkarıldı.

İşçilerin aktardığına göre, şirket sahibi Kazım Akbulut, pandemi sürecinde, ‘İşçilerimizin sağlığı her şeyden daha önemli' diyerek 17 Nisan'da işçileri, ...

Bin 200 lira civarındaki metrekare birim fiyatı 12 bin liraya çıktı

İstanbul’da 2022 yılına ilişkin emlak vergi zam oranları belli oldu. İstanbul’un tüm ilçelerinde vergiye esas olan metrekare birim fiyatlarına fahiş zamlar yapıldı. Beykoz’un bazı mahallerinde bin 200 lira civarındaki metrekare birim fiyatı 10 kat zamlanarak 12 bin liraya kadar çıktı.
Resim
İstanbul'da 2022-2025 arasına kapsayacak yeni ve zamlı emlak vergi değerleri belli oldu. 4 yılda bir toplanan, ilçe belediyelerinde kurulan arsa takdir komisyonlarının belirlediği zam oranları, İstanbul Valiliği Emlak Vergi Değerleri Merkez Komisyonu tarafından onaylandı. ...
Read more : Bin 200 lira civarındaki metrekare birim fiyatı 12 bin liraya çıktı | Görüntüleme : 171 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Genel - Güncel Konular

HUKUK ve SİYASET

HUKUK ve SİYASET
‘Hukuk Siyasetin Nesidir?’ başlıklı yazımda, Marx’tan aşağıdaki değerlendirmeye gönderme yapmıştım.
Fransız Devrimi ile, özellikle Napolyon ile birlikte, Devlet, ‘para’ ve ‘kültür’ün iki temel ‘ölçüt’ oluşturduğu ve köhne ‘bürokrasi’nin elinde, ‘Şiddet tekelini elinde bulunduran’ bir ‘makina’ya dönüşmüş oldu.
Yıl 1843’tür?
Ancak Marx, aradan 17-18 yıl geçtikten sonra, o çok yinelenen ‘Altyapı/Üstyapı’ kavramlarını geliştirecektir.
Peki ama ‘Para’, burada altyapıya mı yoksa üstyapıya mı ait olarak değerlendirilecektir?
Şimdi, sizi tam kırk yıllık deneyimime dayanarak temin ...
Read more : HUKUK ve SİYASET | Görüntüleme : 233 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

Kocaeli'de, Afganistan uyruklu - Genç kıza cinsel istismara kalkışıp, başına taşla vurdu.

Afganistan uyruklu A.M.(20), takip ettiği A.A.’yı(17) ormanlık alana çekip cinsel istismarda bulunmaya çalıştı. A.M., genç kızın direnmesi üzerine taşla başına vurdu. A.M.’nin yol kenarına getirdiği genç kız için yardım istediği, kızın ailesi geldiğinde de olay yerinde durduğu belirlendi. Jandarma, A.M.’yi gözaltına aldı. Ağır yaralanan genç kız, tedavi altına alındı. A.A.'nın babası ise, 'Çocuğumu darbetmiş, çocuğuma işkence yapmış, çocuğuma tecavüz etmeye çalışmış. Yabancı uyruklu olduğunu duyduk. Yakalanmış, suçunu da itiraf etmiş diye duydum.' dedi.
Resim
Olay, ...

Bursa'da öldüresiye dayak: 'Bu öldü' diyerek beni bıraktılar!

Bursa'da yol kenarında yürüyen Vedat Buğdaycı'ya (37) otomobille çarpan 3 kişi, daha sonra da dövdü. Eski sevgilisi Z.A.'nın ailesi tarafından darp edildiğini ileri süren Buğdaycı'ya otomobilin çarptığı ve içindekilerin Buğdaycı'yı dövdüğü anlar güvenlik kamerasına yansıdı. Darp edenlerin öldüğünü düşündükleri için kendisini bıraktığını söyleyen Buğdaycı, "Arabayla bana vurdular, tuğlaların üzerine fırladım. Sonra da kafama sallama diye tabir edilen bıçaklarla vurdular. 'Bu öldü' diyerek beni bıraktılar. Hastaneye geldim, doktorlar beni öldü zannetmiş" dedi.
Resim
Bursa'da, yaklaşık 1,5 ...
Read more : Bursa'da öldüresiye dayak: 'Bu öldü' diyerek beni bıraktılar! | Görüntüleme : 149 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Genel - Güncel Konular

Şeriat Devletinin Son Aşaması, Anayasa Değişikliğidir… ALİ ERALP

Şeriat Devletinin Son Aşaması, Anayasa Değişikliğidir…

Demokrasi, laiklik, parlamenter rejim bitirildi. Atatürk Cumhuriyeti bitirildi.

Tank Palet Fabrikası bile el değiştirdi.

Yargı, yandaş kurum haline getirildi.

Milli eğitim, imam hatiplere dönüştürüldü.

Bütün bu oluşumlar, bu değişimler 19 senede gerçekleştirildi. Ama henüz AKP gerçek hedefine varamadı.

ABD ve İngiltere yıllar önce bir hedef belirlemişti: “Türkiye’de bir şeriat devletinin kurulması…” Şimdi AKP iktidarı bu amaca hizmet ediyor. Epey yol da aldı.

Tabelalardan TC’yi kaldırdı. Şu anda ...
Read more : Şeriat Devletinin Son Aşaması, Anayasa Değişikliğidir… ALİ ERALP | Görüntüleme : 1059 | Yanıtlar : 7 | Dizin : Ali ERALP

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 144982 ileti • Toplam 43860 başlık • Toplam 24672 üye

x