Zaman: Pzt Eyl 20, 2021 6:32

News News of GuncelMeydan

Site map of GuncelMeydan » Dizin : GuncelMeydan

Taliban, Atatürk’ün Tırnağı Bile Olamaz… ALİ ERALP

Taliban, Atatürk’ün Tırnağı Bile Olamaz…

“Devrimci (!) Perinçek, “Taliban, Mustafa Kemal Paşanın Türkiye’de yaptığı gibi Afganistan’ın Kurtuluş Savaşını başardı” demiş… Ben de ona bir yazımda şu yanıtı vermiştim:

“Taliban’ın her tarafı antiemperyalist olsa, yüreği Amerikan düşmanlığı ile dolup taşsa ne yazar?

O, aydın, devrimci, demokrat, bilimci, sanat ve sanatçı dostu bir Mustafa Kemal Atatürk’ün tırnağı bile olamaz.

Bu savaş bir kurtuluş savaşı olmaktan çok, sakın, can kaybı vermemek için, ABD’nin Taliban’la gizlice anlaşıp, ...
Read more : Taliban, Atatürk’ün Tırnağı Bile Olamaz… ALİ ERALP | Görüntüleme : 494 | Yanıtlar : 4 | Dizin : Ali ERALP

COĞRAFYANIN C’Sİ

COĞRAFYANIN C’Sİ
Afghanistan üzerine daha çok şey yazılacak dedim.
Ancak, bu yazılacak olanların çoğunun ne bilgimize, ne Devlet olarak ‘strateji’mize ve ne de ‘bilim’in kendisine pek katkısı olmayacağını da eklemem gerekiyordu.
Ekliyorum.
Geçen yazıda ‘jeostrateji’nin, haydi ‘usta’larından diyelim, Alman Friedrich Ratzel’in Antropojeografi’sinden sözetmiştim.
Demek ki, ‘coğrafya’ öyle okullarda okutulan ve renkli haritalarla anlatılacak bir ‘disiplin’ değildir.
Nitekim, ‘doğa coğrafya’sının yanısıra, ‘ekonomik coğrafya’, ‘diller coğrafyası’, ‘dinler coğrafyası’ ve giderek ‘insan coğrafyası’ndan sözedilebilir.
İşte, aslen Fransız ama, ...
Read more : COĞRAFYANIN C’Sİ | Görüntüleme : 128 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

Göğüs eti 8 TL zamlandı, yumurtanın kolisi 45 TL’yi bulabilir

Mangal yasağı bir tek göğüs etine yaramadı. Samsun Kasaplar Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Pamuk, yasaktan sonra ızgara çeşitleri 4 TL ucuzlarken, göğüs etinin 8 TL zamlandığını söyledi. Pamuk'un aktardığına göre 18 TL'den 30 TL'ye çıkan yumurtanın kolisi 45 TL'yi bulabilir.
Resim
Samsun Kasaplar Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Pamuk, “Izgara çeşitleri 4 TL düştü. Bütün tavuk fiyatlarında ise fazla bir indirim olmadı. Göğüs ise 8 TL zamlandı” dedi.

Tavuk fiyatlarının şu anki fiyatların 5 TL daha ...
Read more : Göğüs eti 8 TL zamlandı, yumurtanın kolisi 45 TL’yi bulabilir | Görüntüleme : 52 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Genel - Güncel Konular

AKP’den Önce Bu Ülke Müslüman Değil Miydi? ALİ ERALP

AKP’den Önce Bu Ülke Müslüman Değil Miydi?

Bir kargaşa ortamına girdik. Her kafadan bir ses çıkıyor. Her imam, hacı, hoca dini kendine göre yorumluyor. Birisinin dediğini bir başkasının dediği tutmuyor. Uygarlıktan uzaklaştık.

Ortaçağı yeniden yaşıyoruz. Daha doğrusu yaşatıyorlar.

Varsa yoksa din… Varsa yoksa Müslümanlık, tehdit, suçlama, cennet – cehennem ve korkutma…

Bir grup molla, şeyh, şıh, siyasal İslamcı politikacı 83 milyon insana yön vermeye çalışıyor.

Mollalar, şeyhler, imamlar sokaklara, caddelere döküldüler. Halka din ...
Read more : AKP’den Önce Bu Ülke Müslüman Değil Miydi? ALİ ERALP | Görüntüleme : 1009 | Yanıtlar : 3 | Dizin : Ali ERALP

STRA-‘TACIK’ (2)

STRA-‘TACIK’ (2)
Bir önceki yazıda ‘jeopolitik’in ‘baba’sının Yves Lacoste olduğunu söylemiştik.
Çünkü ona göre, eğer coğrafya sadece ‘savaşa hizmet ediyorsa’ ‘jeopolitik’ olmaktadır.
Bu anlamda, denilebilirse eğer, bir ‘nazi bilimi’dir.
Nitekim Lacoste’u ‘nazi yanlısı’ olarak suçlayanlar da olacaktır.
Coğrafyaya sadece ve ancak ‘politik’ açıdan bakmak ve ‘siyasal islam’ benzeri bir ‘siyasal coğrafya’ görmek demek.
Oysa Lacoste’tan tam otuz yıl önce, 1946 yılında Le Monde gazetesi ‘jeopolitik’in babasının Alman Karl Haushofer olduğunu yazacaktır.
Haushofer bir yandan Hitler’in ...
Read more : STRA-‘TACIK’ (2) | Görüntüleme : 116 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

SÖKÜK DEMİŞ Kİ; GİDİYORUM!

SÖKÜK DEMİŞ Kİ; GİDİYORUM!

Sökük demiş ki; “Gidiyorum!” İğne tutmuş.

Ulusal bayramlarımız gitti gidiyor. Tutanı yok. Son on yılda beş kez 30 Ağustos Zafer Bayramımız iptal edildi, kutlatılmadı. Diğer bayramlarımız da tam dokuz kez böyle yasaklanmış.

Geleneksel olarak Genel Kurmay Başkanlığınca verilen 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonu (resmikabul töreni) ilk kez 2011’de iptal edildi. Bunun gerekçesi artan terör olayları, şehit haberleri olarak gösterildi.

Ertesi yıl (2012), dönemin Cumhurbaşkanı Gül’e kulağındaki rahatsızlık nedeniyle doktorları resepsiyona ...
Read more : SÖKÜK DEMİŞ Kİ; GİDİYORUM! | Görüntüleme : 184 | Yanıtlar : 2 | Dizin : Feza TİRYAKİ

Onların Malları, Karıları, Kızları Size Helâl, çünkü bunlar Ganimet.

Onların Malları, Karıları, Kızları Size Helâl, çünkü bunlar Ganimet.

Ganimet; Savaşta düşmandan ele geçirilen esirler ve her türlü mal.
Kur’ânda ganimetle ilgili ayetler vardır.
Kur’ân ganimet almayı Müslümanlara helâl sayar (Enfal suresi 1,… 41).
Ganimetin paylaşımı; Ganimetin beşte biri Allah’ın Resulün, yetimlerin, yoksulun ve yolcunundur. (Enfal 41) Ganimetin beşte biri ayrıldıktan sonra kalan kısmı savaşçılar arasında paylaşılır.
Ganimet kelimesi ve türevleri Kur’ân-ı Kerîm’de altı yerde geçmektedir (bk. en-Nisâ 4/94; el-Enfâl 8/41, 69; el-Feth 48/15, 19, ...

8 bin nüfuslu beldenin AKP’li belediye başkanı 600 bin liralık makam aracı aldı

Kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin yayımlanan genelgeye rağmen Elazığ’ın AKP’li Yurtbaşı Belde Başkanı Yasin Yılmaz’ın 2010 model AUDI marka makam aracının yerine 600 bin TL değerinde 2016 model AUDI marka siyah makam aracı aldığı ortaya çıktı.
Resim
2020’nin haziran ayında kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin genelge yayımlamıştı. Genelgede kamu kurumlarında 2020 yılındaki taşıt sayılarının, 2023 sonuna kadar en az yüzde 20 oranında azaltılacağına da yer verilmişti.

AKP’li Belediye Başkanı Yasin Yılmaz’a tepki gösteren DEVA Partisi Elazığ İl ...

STRA-TACİK

STRA-TACİK
Öyle görünüyor ki, daha uzunca bir süre Afganistan’dan sözedilecek.
Politikacısından gazetecisine, askerinden akademisyenine bir dizi jeo-politik, jeo-stratejik, stratejik-mtratejik iri iri ‘kelam’ların haddi var hesabı yok.
Ve çoğu temelsiz, kulaktan dolma ve ezberletilmiş ‘ideolojik kalıp’larla sözde akılyürütmeler insanı tiksindirtecek boyutta.
Örnek olsun, eğer varsa, jeo-politik disiplini ne zaman ve kim tarafından kurulmuştur diye sorulacak olsa, sizi temin ederim Yves Lacoste’un adını anabilecek kişi sayısı bir elin parmağını geçmeyecektir.
Kaldı ki Yves Lacoste henüz yaşamakta olup, ...
Read more : STRA-TACİK | Görüntüleme : 118 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

Yetti be! Yetti! Çekip Gidin Artık! Kimsede Dayanacak Güç Kalmadı. ALİ ERALP

Yetti be! Yetti! Çekip Gidin Artık! Kimsede Dayanacak Güç Kalmadı.

Adamlar hâlâ hayal peşindeler…

Hâlâ Atatürk Cumhuriyetinde İslamcı, şeriatçı bir devlet kurmanın rüyasını yaşıyorlar…

Gerçi, dişe dokunur bir tepki, bir eylem ortaya koyamayan muhalefet sayesinde, 19 yılda, epey yol aldılar; bu da bir gerçek...

Ve bunun sonucunda hak, hukuk, adalet, eğitim, Cumhuriyet kurumlarını bir buldozer gibi çiğneyip, geçtiler.

Günümüzde ise siyasal bir İslam devleti kurmak için Atatürk devrimlerini kitaplardan, beyinlerden, yaşantımızdan bütünüyle çıkarmaya ...
Read more : Yetti be! Yetti! Çekip Gidin Artık! Kimsede Dayanacak Güç Kalmadı. ALİ ERALP | Görüntüleme : 619 | Yanıtlar : 2 | Dizin : Ali ERALP

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 145108 ileti • Toplam 43928 başlık • Toplam 24680 üye

x