Zaman: Pzr Tem 21, 2024 15:34

News News of Tartışma ve Fikir Meydanı

Site map of Tartışma ve Fikir Meydanı » Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler hakkındaki fikirleriniz, yayınladığımız izlencelerin bölümleri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz alan.

BİLİM ‘ÜZERİNE’ (4)

BİLİM ‘ÜZERİNE’ (4)
Şimdi ‘sınırsız özgürlük’, ‘serbestiyet’, ‘liberal’, ‘libertaire’, ‘libertarien’ deyim ya da anlayışlarının (notion) çözümlenmesine gelmiş bulunuyoruz, demiştik.
Eee bu deyimler ‘üzerine’ yeniden konuşup yazmak ‘bilim’ mi diye sorulabilir.
Önce şuradan başlayalım; Durkheim’den itibaren sosyologlar, sosyal olguları (fait) bir ‘şey’ gibi ele alırlar, örneğin politik davranışlar, sevgi-saygı, cinsiyet konuları birer ‘şeymiş’ gibi ele alınmaktadır.
Ancak benim kişisel davranışım toplum içindeki davranışımla aynı ‘şey’ değildir. Çünkü kişisel davranış ‘sosyoloji’ değil ama ‘psikoloji’nin konusudur.
Ya da ...
Read more : BİLİM ‘ÜZERİNE’ (4) | Görüntüleme : 41 | Yanıtlar : 0


BİLİM ‘ÜZERİNE’ (3)

BİLİM ‘ÜZERİNE’ (3)
Michel Clouscard ile devam edecek olursak; onun en yakın arkadaşı olup ölümünden sonra onun görüşlerini, en doğru biçimiyle anlatan Dominique Pagani’ye de göndermeler yapacağız.
Örnek olsun Clouscard’ın “Idéologie du désir” başlıklı çalışması, ilk bakışta ‘zevk ideolojisi’ olarak çevrildiğinde, bilim yanlısı ve ideoloji karşıtı bir yazarın sanki ‘zevk’ karşıtıymış gibi olduğu anlaşılabilir; oysa anlatılmak istenen ‘doğal zevkler’in bile ‘ideolojik’ bir yapıya büründürülmesinden yakınılmasıdır.
Peki ama bu ‘değişim’, hatta müdahale ile ‘değiştirmek’ işlemi (muter) ...
Read more : BİLİM ‘ÜZERİNE’ (3) | Görüntüleme : 41 | Yanıtlar : 0


BİLİM ‘ÜZERİNE’ (2)

BİLİM ‘ÜZERİNE’ (2)
Bir bilimsel araştırmada kullanılacak sözcük, terim, deyim ve kavramları tanımlamaya, Hegel’e atfedilen “En iyi bildiğimiz şey onu hiç bilmediğimizdir” sözüyle ‘başlamak’ gerektiği söylenebilir. (1)
Türkçesiyle ‘sıfırdan başlanacak’ demektir.
İşte tam da bu nedenle etimoloji, felsefe için ‘fausse piste’ olmaktadır. Çünkü belli bir noktada tıkanmaktadır.
Bununla birlikte, her araştırma konusu, örneğin doktora gibi, ‘konunun felsefesi’ne girmek demek olmadığı için, ancak ve sadece konunun ‘üzerine’ kimi açıklamalar yapılabilecektir.
İşte bu ‘üzerine konuşup yazmaya’ Fransızcasıyla ...
Read more : BİLİM ‘ÜZERİNE’ (2) | Görüntüleme : 40 | Yanıtlar : 0


BİLİM ‘ÜZERİNE’

BİLİM ‘ÜZERİNE’
‘En Büyük Bozkurt’ başlıklı yazımı bitirirken
« En azından, bu kez olsun, ‘bana göre’ diyerek bilir-bilmez yorum yapmak yerine, bu kavram ve sembollerin ‘adam gibi’ tartışması yapılabilsin isterim.
Ee bunun için, esaslı bir ‘bilimsel araştırma yöntemi’ne gereksinme vardır değil mi ama?
Bu yorum yapan aklı-evvellerin hangisi doğru dürüst bir ‘bilim tanımı’ yapabilir diye soralım bakalım» demiştim.
Tanımlamak işinin kendisinin de ‘tanımlanma’ya gereksinmesi var aslında.
Ancak, örneğin ‘tanımlama’yı ‘betimleme’den ayırdetmeyi beceremeden ‘bilim’ tanımına gidilemeyeceği ...
Read more : BİLİM ‘ÜZERİNE’ | Görüntüleme : 42 | Yanıtlar : 0


TÜRKİYE’Yİ YENİDEN SEVMEK

TÜRKİYE’Yİ YENİDEN SEVMEK
Fransa seçimlerinin ardından, ülke içi ve dışında bir dizi ‘yorum‘ yapıldı.
Kimi ‘politik’, kimi sosyolojik ve kimi ‘pratik‘ diyelim.
‘Politik’ derken, politika (la politique) ve ‘siyaset’ (le politique) ayırımı yapmak istiyorum.
O nedenle sağcılar kaç oy aldı faşistler kaç oy; komünistler kaç oy aldı sosyalistler kaç; solcular kaç oy aldı ekolojistler kaç diye bakmayacağım.
‘Aşırı’ diye nitelendirilen ‘Başıdik Fransa’ (FR- la France İnsoumise) hareketinin lideri Jean-Luc Mélanchon’un ‘Fransa’yı yeniden sevmek zamanı’ (On ...
Read more : TÜRKİYE’Yİ YENİDEN SEVMEK | Görüntüleme : 77 | Yanıtlar : 0


EN BÜYÜK BOZKURT

EN BÜYÜK BOZKURT
29 Nisan 2011 yılında yazdığım bir yazının başlığı ‘En büyük Bozkurt’ idi.
Söz konusu yazıda Jacques Benoist-Méchin’in 1954 yılında yayımlanan Kurt ve Leopar (Le loup et le léopard) başlıklı kitabına gönderme yaparak, Mustafa Kemal’i eleştirmesine değinmiştim.
Bénoit-Méchin sözde islam tarihçisi olup, kitabında Mustafa Kemal’i Türkleri Müslümanlıktan uzaklaştırmakla suçlamaktaydı. (Mustafa Kemal arrache la Turquie à l’islam)
Bugün Yılmaz Özdil, H.C. Armstrong’un 1932 yılında yayımlanan The Gray Wolf başlıklı kitabında ise Mustafa Kemal Atatürk’ü ...
Read more : EN BÜYÜK BOZKURT | Görüntüleme : 89 | Yanıtlar : 0


‘MUSTAFA KEMAL’( !)

‘MUSTAFA KEMAL’( !)
‘Milliyetçi’ ( !) Hareket Partisi’nin ‘Gençlik Kolları’ olan ‘Ülkü Ocakları’nın, başka diğer ‘Milliyetçi’ düşüncelerinin yanısıra Atatürkçü düşüncenin de en ateşli savunucuları olduğu söylenmektedir.
Paris’teki ‘Türk Federasyonu’nun başkanlarından biri, ADD başkanı olarak bizzat bana, ‘Habip bey, biz sizden daha fazla Atatürkçüyüz’ demişti.
Kuşkusuz gülümseyerek geçiştirmiştim.
Çünkü, ağabeylerinin 68 Gençliği’ne yaptıklarını bildiğim gibi, 80 öncesi dönemde, 80 Darbesi’nin hazırlanmasındaki ‘işlev’lerini de yakından biliyordum.
Türkiye’deki ‘siyasi cinayetler’in hemen hemen tümünde bu sözde ‘Milliyetçi’ kesimlerin yerine ...
Read more : ‘MUSTAFA KEMAL’( !) | Görüntüleme : 89 | Yanıtlar : 1


Amerika'nın Karanlık Günü. “Julian Assange'ı İşlemediği Bir Suçtan Suçunu İtiraf Etmeye Zorlamak”. Scott RitterABD hükümetinin Julian Assange'ı işlemediği bir suçu kabul etmeye zorlamasına izin vererek Amerika, kendisini gerçekleri söylemenin suç olduğu bir ülke olmaya mahkum etti.

“Basın yönetenlerin değil, yönetilenlerin hizmetindeydi. Basının sonsuza kadar Hükümeti kınama özgürlüğüne sahip olabilmesi için Hükümetin basını sansürleme yetkisi kaldırıldı. Basın, hükümetin sırlarını açığa çıkarsın ve halkı bilgilendirsin diye koruma altına alındı. Yalnızca özgür ve sınırsız bir basın, hükümetteki aldatmacayı etkili bir şekilde ortaya çıkarabilir. Ve özgür basının sorumlulukları arasında ...


ERKEN SEÇİM Mİ DEDİNİZ ?

ERKEN SEÇİM Mİ DEDİNİZ ?
Yerel seçimlerin ardından bir ‘erken seçim’ vaveylası koparıldı ki, sonunda CHP Genel Başkanı da, dolaylı da olsa kabul etmiş görünüyor.
Kimi çokbilmişler de, örneğin Fransa’da Macron’un, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından, hemen Meclis’i feshetmesi ve üç hafta içinde seçimlerin yenilenmesini istemesini, ‘demokratik anlayış’ olarak gösterdiler.
Hatta tüm Avrupa’da ‘aşırı sağ’ın yükselmesine önlem olarak ‘solda birlik’ arayışlarının başlatıldığı da sıklıkla anılanlar arasında…
Oysa, benim ‘çokbilmişler’ dediklerimin aslında pek az şey bildiklerini göstermek ...
Read more : ERKEN SEÇİM Mİ DEDİNİZ ? | Görüntüleme : 72 | Yanıtlar : 0


NE KADAR TÜRKÜZ ?

NE KADAR TÜRKÜZ ?

Yazının başlığına bakıp, kendilerini milliyetçi sanan zırzop Türkçüler ile zırzop Kürtçüleri bir yana koyarak, bu konuda kafa yoran ve araştırma yapan insanlarımıza, François Mitterand’ın deyimiyle ‘biraz’ ulus (millet) tanımı yapmaya çalışacağım.
Bilmem nereden doktoralı ‘Siyaset bilimci’leri de, kusura kalmasınlar ama bir kenara koyabilirim.
Çünkü bunların, en azından son dönemlerde, önde gelen değil ama önde gidenlerinin bile, zerre kadar tarih ve felsefe birikimlerinin, sözcüğün tam anlamıyla, ‘biraz’ olduğunu biliyorum.
François Mitterand’a gelince, ...
Read more : NE KADAR TÜRKÜZ ? | Görüntüleme : 117 | Yanıtlar : 0


 

Giriş  •  Kayıt


Sayımlamalar

Toplam 148044 ileti • Toplam 45628 başlık • Toplam 24854 üye

x