1. yüz (Toplam 1 yüz)

Borsa Nedir? Nasıl Oynanır? Nelere Dikkat Edilmeli?

İletiGönderilme zamanı: Cmt Ara 09, 2017 13:20
gönderen gunceakay
Resim

Borsa, hisse senetleriyle birlikte anılan ve ülkemiz yatırımcılarının güvenle yatırım yaptıkları piyasalardan birisidir. Birikimlerinizi kazançlı bir şekilde farklı özelliklere sahip yatırım araçları ile değerlendirebilir ve kar elde edebilirsiniz. Ama böyle bir yatırım düşüncesine sahipseniz her şeyden önce borsayı tanımanız gerekmektedir. Bunun için de borsa nedir, nasıl işlem yapılır ve nelere dikkat etmek gerekir konularını araştırmalısınız.

Sizlere bu yazıda borsa nedir, nasıl oynanır ve nelere dikkat edilmeli sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız. Borsa hakkında detaylı bilgiler edinmek için bu siteyi takip etmenizi de öneririm. İşte borsada yatırım yapmak isteyenler için değerli bilgiler:

Borsa Nedir?

Resim

Yatırıma konu olan ticari mallar ile kıymetli kağıtların, aracılar vasıtasıyla alınıp satıldığı kurumsal piyasalara borsa denir. Burada tahvil, hisse senedi, bono, emtia, döviz ve türev araçlar gibi farklı özellikte yatırım araçları işlem görmektedir. Yatırımcıları birbiri ile karşılaştıran aracılar vasıtasıyla alım – satım işlemleri gerçekleşir. Aynı zamanda belli kurallara göre yatırım yapılır ve sonucunda elde edilen kar/zarar hesaba yansıtılır.

Borsada yapılan yatırım işlemleri, günümüzde elektronik ortamda gerçekleşmektedir. Yatırımcılar emirlerini, internet bankacılığı işlemleri gibi online olarak gerçekleştirirler. Aracı kurumlar ise bu emirlerin piyasaya iletimini ve diğer emirlerle karşılaşmasını sağlarlar. Bu sayede borsanın temel yapısı oluşur.

Borsa Nasıl Oynanır?

Resim

Borsanın bir oyun olmadığını, bu tabiri kullanmamızın nedeninin bir benzetme olduğunu söyleyerek konuya başlayalım. Nasıl hisse senetlerine kağıt deniyorsa, borsa işlemleri için de oynamak fiili kullanılır. Eğer işlemlere bir oyun olarak bakarsanız yanılırsınız ve kazanmak yerine kayıpla karşılaşırsınız. Bu nedenle ciddi bir oluşum içinde olduğunuzu unutmamalı ve işlemleri dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Borsada işlemler arz talep ilişkisine göre gerçekleşmektedir. Bir al emrine karşılık sat emri olmadan işlem yapılamamaktadır. Emirlerin birbiri ile karşılaşması ile işlem gerçekleşir ve haklar devredilir. Örneğin siz A hissesini B seviyesinden almak istiyorsunuz. Bu durumda A hissesini B seviyesinden satmak isteyen birisi olmalıdır. Borsada bu emirler, tek bir yerde toplanır ve işlem sırasına göre gerçekleşirler. Eğer verdiğiniz emre karşılık bir emir yoksa ya beklemeye alınır ya da seans sonunda iptal edilir.

Yatırımlara başlamadan önce portföy oluşturma, strateji belirleme ve piyasayı izleme gibi adımları halletmeniz gerekiyor. Borsa nasıl oynanır sorusunun karşılığında bunun gibi adımları izlemek ve buna uygun bir şekilde işlem yapmak gelmektedir. Bu nedenle bilgi ve deneyim sahibi olmadan başarılı işlemler yapabilmeniz pek mümkün değildir. Borsa işlemleri nasıl yapılır konusunda daha önce verdiğimiz bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Borsada Nelere Dikkat Edilmeli?

Resim

Birikimlerinizi borsada değerlendirerek para kazanmak istiyorsanız her şeyden önce bilgi ve deneyim edinmelisiniz. Bu sayede borsada nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Paranın söz konusu olduğu her ortamda risk vardır. Borsada da bu risklerle baş etmenin birincil kuralı, bilgi ve deneyim sahibi olmanızdır. Borsa işlemlerini öğrenmek için neler yapacağınızı buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Kendi stratejilerinizle işlem yapmanız, dikkat edeceğiniz diğer noktadır. Başkalarının dediklerine göre işlem yaparak başarılı olamazsınız. Karşınızdaki kişi kazanıyor olsa bile siz kaybedebilirsiniz. Çünkü herkes kendine göre piyasaları yorumlar ve pozisyonlarını buna göre alır. Bu nedenle sizin borsayı iyi bir şekilde tanımanız ve kendi yatırım amaçlarınız doğrultusunda hareket etmeniz gerekmektedir.

Borsada tüyo arayışına girmek yerine kendiniz piyasaları izlemeli, meydana gelen hareketleri yorumlamalı ve bunlara göre beklentilerinizi belirlemelisiniz. İşlemlerinizi bunlara göre yapmalı ve mutlaka hedefleriniz doğrultusunda ilerlemelisiniz. Oluşturduğunuz pozisyonu, başlangıçtaki beklentilerinize göre devam ettirmeli ve istikrarlı bir yol izlemelisiniz. Eğer “biraz daha bekleyerek daha fazla kar edeyim” düşüncesine kapılırsanız işler tersine dönebilir ve karınızı zarara çevirebilirsiniz.

Son olarak borsada dikkat etmeniz gereken konu, psikolojidir. Sabırlı, sakin ve istikrarlı bir şekilde borsa işlemlerini yapabilmelisiniz. Pozisyon almak veya kapatmak için acele etmemeli, emin olmadığınız işlemlere girmemelisiniz. Meydana gelen dalgalanmalar karşısında sakin kalabilmeli ve mantıklı bir şekilde işlemlerinizi sürdürebilmelisiniz.

Alıntıdır