1. yüz (Toplam 1 yüz)

Sosyal medya platformları çökmedi kapatıldı. o kapalı olduğu sırada ifade veriyorlardı bir takım yolsuzluklar yapmışlar.

İletiGönderilme zamanı: Cmt Eki 09, 2021 3:25
gönderen İlteriş Kağan
Facebook muhbirinin Kongre duruşması.
Facebook muhbirinin Kongre duruşması. Salı günü Senato üyelerinin önünde, eski Facebook çalışanı Frances Haugen, şirketi genç kullanıcıların güvenliği de dahil olmak üzere “karlarını insanlardan üstün tutmakla” suçladı. Frances Haugen Salı günü Kongre önünde ifade verdi.
Resim
Salı günü Senato üyelerinin önünde, eski Facebook çalışanı Frances Haugen, şirketi genç kullanıcıların güvenliği de dahil olmak üzere “karlarını insanlardan üstün tutmakla” suçladı.

Facebook muhbiri olarak tanınan Haugen, “Bugün buradayım çünkü Facebook'un ürünlerinin çocuklara zarar verdiğine, bölünmeyi körüklediğine ve demokrasimizi zayıflattığına inanıyorum” dedi .

Haugen kimliğini iki gün önce 60 Minutes ile yaptığı röportajda açıklarken , Mayıs ayında şirketten ayrılmasından bu yana yaptığı hareketler sosyal medya devi için bir hesaplaşmaya yol açtı. Ürün müdürü olarak görevinden istifa etmeden önce Haugen, şirketten on binlerce sayfa dahili araştırma belgesi aldı ve bunları Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na çok sayıda şikayette bulundu. Bazıları o zamandan beri CBS News'de yayınlanan bu şikayetler, Facebook'un diğer endişelerin yanı sıra nefret söylemi, genç kullanıcılar üzerindeki zihinsel sağlık etkileri ve algoritması tarafından desteklenen içeriğin türü ile ilgili eylemleri konusunda yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini iddia ediyor.

Haugen ayrıca bu belgelerden bazılarını The Wall Street Journal'a sızdırarak şirketin “ Facebook Dosyaları ” araştırma serisinin temelini oluşturdu ve kendisinin bilgilendirdiği ancak en son gönderiye kadar kimliği tespit edilemedi. Eylül ayında yayınlanan, şirketin gençler ve çocuklar hakkındaki araştırmalarına olan ilgisini ve hedeflenen araştırmaları detaylandıran makaleler, özellikle güçlü tepkilere yol açtı ve Facebook daha sonra bir Instagram Kids özelliği oluşturma yaklaşımını yeniden gözden geçireceğini duyurdu .

Ancak Haugen, Salı günü , Facebook'un anlamlı bir şekilde kendi kendini düzenleme yeteneğine sahip olduğu Tüketici Koruma, Ürün Güvenliği ve Veri Güvenliği Senato Alt Komitesi'ne verdiği ifadede şüphelerini dile getirdi ve yetkilileri devreye girmeye çağırdı.

Haugen, döngüyü bir "ahlaki iflas" sorunu olarak nitelendirerek, "Facebook, içinden çıkamayacakları bir geri bildirim döngüsünde sıkışıp kaldı" dedi. “Yanlış bir şey yaptıklarını ve bu sorunları çözmek için yardıma ihtiyaçları olduğunu kabul etmeleri gerekiyor.”

Haugen, Facebook'un şeffaflık ve gözetim eksikliği hakkında alarm vermenin yanı sıra, yanlış bilgilerin yayılmasını ve sosyal medya sitelerine kullanıcı bağımlılığını azaltmak için “platformu yavaşlatmanın” yollarını savunarak, algoritmalara olan güvenini eleştirdi. Haugen, şu anda faaliyet gösterdiği için Facebook'un yabancı düşmanlar tarafından kullanımı ve platformun casusluk ve terörle mücadele konularını ele alacak personel eksikliği konusunda "güçlü ulusal güvenlik endişeleri" olduğunu söyledi. Ayrıca, aşılarla ilgili içerik de dahil olmak üzere kilit alanlarda yanlış bilgileri düzenleme becerisine şüpheyle yaklaşıyor.

Yine de, Facebook'un gelişme potansiyeline dair umudunu dile getirdi ve şirkete karşı, şirketin dağılmasına veya dağılmasına neden olacak aşırı sonuçlar çağrısında bulunmaktan kaçındı.

Daha önce The Wall Street Journal'a “Yaptıklarım yüzünden insanlar Facebook'tan daha fazla nefret ediyorsa, o zaman başarısız oldum” dedi . Gerçeğe ve uzlaşmaya inanıyorum - gerçeği kabul etmemiz gerekiyor. Bunun ilk adımı dokümantasyondur.”

Haugen'in ifadesi ve sesini duyurma seçimi, iki taraflı bir yetkililer koalisyonu tarafından geniş çapta övülse de, Senatör Richard Blumenthal (D-CT) duruşmayı büyük teknoloji için “büyük bir tütün anına” benzetiyor, Facebook onun imajını geri itti. şirketin operasyonlarında uzman.

Facebook sözcüsü Andy Stone duruşmanın başında tweet attı: "Sadece @FrancesHaugen'in çocuk güvenliği veya Instagram üzerinde çalışmadığına veya bu sorunları araştırmadığına ve Facebook'taki çalışmasından konuyla ilgili doğrudan bir bilgiye sahip olmadığına işaret ediyorum ."

Sonuçlandıktan sonra, Stone dahil olmak üzere şirket için birden fazla sözcü , Facebook'un politika iletişim direktörü Lena Pietsch'ten belki de biraz daha keskin bir açıklama gönderdi. Pietsch, Haugen'den "Facebook'ta iki yıldan daha az bir süredir çalışan, doğrudan raporları olmayan, C-seviyesindeki yöneticilerle bir karar noktası toplantısına hiç katılmamış eski bir ürün müdürü" olarak bahsetti ve meselelerin "karakterizasyonuna" itiraz etti. hakkında tanıklık etti.

Şirket ayrıca, Haugen'in 60 Dakikadaki iddialarına ve The Wall Street Journal'ın , özellikle genç kullanıcılar için platformu güvenli tutmaya yönelik yatırımlarına odaklanarak, dahili belgelerine ilişkin raporlarına özel çürütmeler yayınladı .

Yine de, dünyanın Haugen'den daha fazlasını duyması muhtemel görünüyor - eski Facebook çalışanı ifadesinde başka bir kongre komitesiyle konuşacağını belirtti ve San Francisco Chronicle , İngiliz ve Avrupa'nın önüne çıkmasının planlandığını söyledi. sonraki görevliler.

Facebook Whistleblower Frances Haugen testifies before Senate Commerce Committee
https://www.youtube.com/watch?v=GOnpVQnv5Cw
Live: Facebook Whistleblower Testifies at Senate Hearing | NBC News
https://www.youtube.com/watch?v=_IhWeVHxdXg