1. yüz (Toplam 1 yüz)

Nabucco: Hayal mi gerçek mi?

İletiGönderilme zamanı: Prş Tem 30, 2009 22:41
gönderen Türk-Kan
Nabucco: Hayal mi gerçek mi?


Re: Nabucco: Hayal mi gerçek mi?

İletiGönderilme zamanı: Cum Tem 31, 2009 1:18
gönderen dervishizir
vay canına adamlar tam bir kazık atma için bu kadar engame çıkartıyorlar geçen gazdan bir fiske bile alamayacak olmamızın ne önemi varki sadece 5 kuruş geçiş ücreti alacakmışız onuda zaten hortumlarlar bu adamlar ne ucuzcu oldu bu kadarcık menfaatlere bile kelle paça dalıyorlar :islik: demekki iyice darlanmışlar. Bu işler fena işler kimseden ses yok bu kadar hayinliğin sonunda sadece derin bir sessizlik yıllardır teröre olsun yolsuzluklara olsun hiçbir üst kurumun sesi çıkmıyor sonrada sizin güvenceniz biziz deniliyor. bu nasıl bir uyutma metodu toplum mühandisliğidir kafam almıyor artık

Re: Nabucco: Hayal mi gerçek mi?

İletiGönderilme zamanı: Cum Tem 31, 2009 16:16
gönderen Laçin
ART da biliyordur ama şaşırdım biraz!
Projenin terminal ülkesi Avusturya olmasının sebebi, Avrupanın terminal boru hattının zaten orda varolması!
Projeye %20 oranıdna ortak ülkeler. Gaz üzerinden payda, boru hattının uzunluğuna göre alınacak. Eşit değil yani! Vergilendirme böyle!
Bunu açıklamışlardı bi zati. Herkese aşit, yada Avusturya fazla gibi bir şey komik zaten. Türkiye olmasa bu proje olmaz bir kere!

Ayrıca İran doğalgazı istenmesede, Türkiye; "Türk-İran Doğal Gaz İşbirliği" antlaşması sayesinde Dünya'nın en büyük 2. doğalgaz kaynaklarına sahip ülkesinde gaz sahalarını işletme ve bunu pazarlama hakkına sahip oldu!
İran ise rejimsel korkular yüzünden buna yanaşmıyordu! Ambargo yüzünden doğalgaz üretimi iyice azalınca korkularını yenmek zorunda kaldı. Türkiye İrandaki bu gazı işletip satmak için mutlaka yol bulacaktır, hem İran kazanacak hem Türkiye böylelikle!

Bu kadar zengin gaz yataklarının çevresinde olup bunlara ulaşamamak diye bir şey Türkiye için söz konusu değil.
Bu diğer ülkelerin sorunu! Bu yüzden de Rusya tekeli için Türkiyeye yanaşıp çıkar analizi yapıyorlar.
Biz de yapıyoruz doğal olarak! Bu AKP politikası veya başka bir şey değil. Bu devlet politikası ve yıllardan beri var.
Ayrıca tedarikçisi yok denmiş. Dolu tedarikçisi var. Rusya niye ses yapsın ki yoksa. Hatta Enrji bakanının iddiasına göre, proje bitince rusya bile gaz verecek burdan diyor. Güney akımda olacak büyük ihtimalle. Hemde Türkiye onda da olacak! Fransa - Almanya desteklenmiyor alıcı yok denmiş. Ama zaten gazı alternatif olsun diye bu ülkeler istiyor.

Fransa Türkiye'ye ağır muhalefeti yüzünden projeye alınmadı. Onlarda Romanya üzerinden ucundan dahil oldular. Türkiye göz yumdu. Burdan gelecek gaza herkesin ihtiyacı var. Çünkü mecburlar. Sanayi buna bağlı her şey buna bağlı. AB ülkeleri de bu konuda rekabet içinde!
Tabi bu başlangıc. Miktar düşük bile. Daha ne projeelr çıkacak!

Re: Nabucco: Hayal mi gerçek mi?

İletiGönderilme zamanı: Cmt Ağu 29, 2009 4:12
gönderen Türk-Kan
ART Avrasya TV - Haber Masası

Konuk: Doç. Dr. Sencer İMER

Nabucco nedir?>> İndir <<

Re: Nabucco: Hayal mi gerçek mi?

İletiGönderilme zamanı: Prş Eyl 03, 2009 16:52
gönderen Türk-Kan
Ulusal Kanal - Satırbaşı

Konuk: BOTAŞ Eski Genel Müdürü Mete GÖKNEL

Nabucco nedir?>> İndir <<