1. yüz (Toplam 1 yüz)

ABD Ordusu Kendini Genç Kuşak Japonlara Böyle Sevdirecek

İletiGönderilme zamanı: Çrş Ağu 04, 2010 10:38
gönderen Türk-Kan
GENÇ KUŞAK JAPONLAR İÇİN

ABD ordusu kendini ‘manga’ ile sevdirecek


Dış Haberler Servisi - ABD ordusu, yeni kuşak Japonlara iki ülke arasındaki yarım asırlık güvenlik ittifakının önemini çizgi romanla anlatacak.

Öyküde, Usa-kun (USA-ABD demek ve Japonca tavşan anlamına gelen ‘usagi’ kullanılarak bir kelime oyunu yapılmış) isimli Amerikalı bir erkek çocuk ile Japon kız çocuğu Anzu Arai arasındaki arkadaşlık anlatılıyor. Usa-kun, kulakları tavşan şeklinde kapşonlu bir ceket giyiyor. Serinin bugünden itibaren online olarak yayımlanacak ilk öyküsü “İttifakımız - Kalıcı Ortaklık”ta Usa-kun Anzu’ya evini savunmak için geldiğini, “dostluklarının önemli” olduğunu anlatıyor. ABD güçlerinden yapılan açıklamaya göre 4 bölümlük seride iki arkadaş ABD ordusunun Japonya’daki rolünü ve ABD-Japonya ittifakını araştıracak. İki ülke arasındaki ilişkiler merkez sol hükümetin Okinava’daki tartışmalı Amerikan üssünün yerini değiştirme planları nedeniyle gerilmişti. ABD ordusundan Binbaşı Neal Fisher, Japonya’da çok yaygın bir iletişim biçimi olduğu için “manga”yı seçtiklerini söyledi.

ABD ilk kez Hiroşima’da

ABD’nin Japonya’da 47 bin askeri bulunuyor. Fransız haber ajansı AFP, Japonca hazırlanan çizgi romanın, iki ülke arasındaki güvenlik anlaşmasının 50. yılına denk geldiğine ve Hiroşima’ya ABD tarafından atom bombası atılmasının 65. yıldönümüne iki gün kala yayımlanmasına dikkat çekti.

ABD, Hiroşima’ya atom bombasının atılmasından sonra ilk kez bu yıl 6 Ağustos’ta düzenlenecek törenlerde temsil edilecek. Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenecek törene BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un da katılacağı belirtilirken böylelikle ilk kez bir BM Genel Sekreteri’nin 140 bin kişinin anılacağı törende hazır bulunacağına dikkat çekildi. ABD’nin Japonya Büyükelçisi John Roos’un da 65 yıl sonra Hiroşima’daki anıta çelenk koyması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanlığı bu girişimle ilgili olarak, “2. Dünya Savaşı’nın bütün kurbanlarına saygımızı ifade etmek istemekteyiz” açıklamasında bulundu. ABD’nin 2. Dünya Savaşı’ndaki müttefikleri olan nükleer güce sahip Fransa ve İngiltere’nin de nükleer silahların azaltılmasına yönelik çabalara destek vermek amacıyla törenlere diplomat göndereceği belirtildi. Amerikan ordusu 6 Ağustos 1945’te tarihin ilk atom bombasını sanayi kenti Hiroşima’ya atmış, bombanın atıldığı an ve sonrasında 140 bin kişi ölmüştü. 9 Ağustos 1945’te de Nagazaki kentine ikinci bomba atılmış, burada da 70 binden fazla insan hayatını kaybetmişti. Japon İmparatoru Hirohito, 15 Ağustos’ta koşulsuz teslim olduğunu açıklamış, Amerikan komutasının işgalini kabul etmişti.


CUMHURİYET, 4 Ağustos 2010


Ayrıca bakınız:
İm (Kod): Tümünü seç
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/japan/7924367/Manga-diplomacy-US-military-courts-Japanese-children-with-cartoon.html

Re: ABD Ordusu Kendini Genç Kuşak Japonlara Böyle Sevdirecek

İletiGönderilme zamanı: Çrş Ağu 04, 2010 12:56
gönderen İrfan Tuna
Halbuki bu kadar zahmete ne gerek var, gönderirdik ABDullah Gül'ü, "Dünya barışı için son 50 senede dünyada en çok Amerikalılar kendi çocuklarını feda etmişlerdir" diyerek ABD ordusunu genç kuşak Japonlara sevdirirdi...

http://www.milliyet.com.tr/2006/05/16/s ... siy03.html