1. yüz (Toplam 1 yüz)

Seçimi Kaybeden Turuncu Prenses Timoşenko'dan Tehdit

İletiGönderilme zamanı: Pzt Şub 08, 2010 5:39
gönderen Türk-Kan
Turuncu Prenses kaybetti

Timoşenko seçimleri kaybetti ama pes etmiyor!


Ukrayna’da başkanlık seçimini Rus yanlısı Yanukoviç kazandı. Turuncu Prenses Timoşenko ise “Seçime hile karıştı. Halk sokağa insin” çağrısı yaptı

Viktor Yanukoviç % 49 Yulya Timoşenko % 45

Ukrayna’da “Turuncu Prenses” lakaplı batı yanlısı eski başbakan Yulya Timoşenko ile Rus yanlısı muhalefet lideri Viktor Yanukoviç arasındaki başkanlık yarışı son ana kadar nefes kesen bir mücadeleye sahne oldu. 37 milyon seçmen sabahın erken saatlerinden itibaren seçim merkezlerine gitti. Sandıkların kapanmasının ardından gelen ilk sonuçlar Yanukoviç’in başkanlığı 4 puan farkla kazandığını ortaya koydu. Ancak Turuncu Prenses’in pes etmeye niyeti yok. 2005’te yine Yanukoviç’i devirerek batı yanlısı Viktor Yuşçenko’yu devlet başkanlığına taşıyan Turuncu Devrim’de Yuşçenko ile birlikte başı çeken Timoşenko bu olayın bir benzerine imza atmayı amaçlıyor.

Yanukoviç rövanşı aldı

Timoşenko, seçimlere hile karıştırıldığı iddiasıyla taraftarlarını Kiev meydanında yeni bir devrime öncülük etmeye çağırdı. Siyasi gözlemciler de her iki adayın karşı tarafın seçime hile karıştıracağı suçlamasında bulunduğunu anımsatarak, sonuçların açıklanmaya başlamasıyla birlikte özellikle başkent sokaklarında protesto gösterileri ile sokak çatışmalarının meydana gelme olasılığının yüksek olduğunu dile getirdi. Ukrayna basını ise Yanukoviç’in beş yıl sonra “rövanşı aldığı” yorumunu yaptı.

BU DA FEMİNİSTLERİN PROTESTOSU

Ukrayna’dakİ feminist FEMEN derneği, Viktor Yanukoviç’in oy kullanacağı seçim merkezinin önünde çarpıcı bir gösteri düzenledi. Göğüslerini sadece plastik bantlarla kapatan 4 kadın, “Ülkeye tecavüz etmeyi artık bırakın!”, “Bugün savaş başladı” yazılı pankartlar açtı.

Eylemlerinin tüm Ukraynalı siyasetçileri hedef aldığını söylediler.


Vatan, 7 Şubat 2010
Her ülkede aynı oyunlar... Bazen turuncu, bazen kadife, bazen ampûl (ama ampûl de turuncu değil mi...:)

Re: Seçimi Kaybeden Turuncu Prenses Timoşenko'dan Tehdit

İletiGönderilme zamanı: Pzt Şub 08, 2010 13:08
gönderen İrfan Tuna
Desenize, Soros'un turuncuları yine MOSMOR oldu...

Re: Seçimi Kaybeden Turuncu Prenses Timoşenko'dan Tehdit

İletiGönderilme zamanı: Pzt Şub 08, 2010 15:01
gönderen utku618
Darısı diğer ülkelere

Re: Seçimi Kaybeden Turuncu Prenses Timoşenko'dan Tehdit

İletiGönderilme zamanı: Cum Şub 12, 2010 4:38
gönderen Türk-Kan

Timoşenko istifa etmeyecek

Seçim gününden bu yana kamuoyunda görünmeyen Başbakan Timoşenko, dün kabine toplantısını yönetti.

Ukrayna’da pazar günü yapılan devlet başkanlığı seçimini kaybeden Başbakan Yulya Timoşenko istifa etmeye sıcak bakmıyor. Başbakan Yardımcısı Aleksandr Turçinov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Timoşenko ve hükümetinin “gönüllü olarak istifa etmeyeceğini” söyledi. Seçimi kazanan muhalefet lideri Viktor Yanukoviç, Timoşenko’nun istifa etmesi çağrısında bulunmuştu.

Asıl amacı pazarlık

Uzmanlar, Timoşenko’nun gerekirse ikinci bir Turuncu Devrim yapacağı yönündeki açıklamalarına karşılık, 2004 yılındaki Turuncu Devrim şartlarının bugün geçerli olmadığını belirtiyor. Timoşenko’nun seçim ihlalleri konusunu, sadece seçimin galibi ilan edilen Yanukoviç ile uygun şartlarda pazarlık edebilmek için öne sürdüğü vurgulanıyor.


YENİÇAĞ, 12 Şubat 2009

Re: Seçimi Kaybeden Turuncu Prenses Timoşenko'dan Tehdit

İletiGönderilme zamanı: Cum Şub 12, 2010 4:46
gönderen bezgin
Ukrayna'da kaybedenleri sokaga salan, Türkiye'de neler yapmaz?
AKPKK bu secimleri kaybetsin, görürüz balyozun ne oldugunu.