1. yüz (Toplam 1 yüz)

E. Org. Hurşit TOLON - 11 Mart 2006 İzmir Konferansı

İletiGönderilme zamanı: Pzr Oca 31, 2010 2:52
gönderen Türk-Kan
11 Mart 2006, İzmir Konferansı

E. Org. Hurşit TOLON


Diğer İzleme Seçeneği
[BBvideo 600,480]http://tr.sevenload.com/pl/sFi79kg/500x408/swf[/BBvideo]

>> GÖRÜNTÜYÜ İNDİR <<

Re: E. Org. Hurşit TOLON - 11 Mart 2006 İzmir Konferansı

İletiGönderilme zamanı: Pzr Oca 31, 2010 20:54
gönderen Oğuz Kağan
Teşekkür ederim Türk-Kan.

Re: E. Org. Hurşit TOLON - 11 Mart 2006 İzmir Konferansı

İletiGönderilme zamanı: Prş Şub 18, 2010 0:48
gönderen lozan 2005
Tesekkürler

Re: E. Org. Hurşit TOLON - 11 Mart 2006 İzmir Konferansı

İletiGönderilme zamanı: Sal Şub 22, 2011 23:53
gönderen Oğuz Kağan
İzlence yenilenmiştir.

Re: E. Org. Hurşit TOLON - 11 Mart 2006 İzmir Konferansı

İletiGönderilme zamanı: Çrş Eyl 21, 2011 18:17
gönderen İbrahim Zübükzade
Teşekkürler.

Re: E. Org. Hurşit TOLON - 11 Mart 2006 İzmir Konferansı

İletiGönderilme zamanı: Cmt Ağu 10, 2013 18:34
gönderen Oğuz Kağan
Hatırlamakta yarar var...BlipTV'deki İzlenceleri DNS Ayarlarınızı Değiştirerek İzleyebilirsiniz:
:arrow: http://www.guncelmeydan.com/pano/bliptv-deki-izlenceleri-dns-ayarlarinizi-degistirerek-izleyebilirsiniz-t28280.html

:arrow: http://blip.tv/file/get/Kutadgu24bilig-EOrgHursitTolon11Mart2006ZmirKonferansi262.avi
(İndirme ilişimini farenin sağ tuşuna tıklayıp "farklı kaydet" seçeneği ile indirebilirsiniz)
Tolon: Bu, çuval intikamıdır!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, Ergenekon davasında çeşitli hapis cezalarına çarptırılan Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, İlker Başbuğ ve Hurşit Tolon'a bayram ziyaretinde bulundu. Bülent Tezcan görüşmede Hurşit Tolon 'Bu, çuval geçirilmesine karşı ABD'de protesto edip Türkiye'ye dönmemin intikamıdır' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Ergenekon davasında çeşitli hapis cezalarına çarptırılan CHP Milletvekili Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve emekli Orgeneral Hurşit Tolon'a, cezaevinde bayram ziyaretinde bulundu.

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne sabah saatlerinde gelen Tezcan, Balbay, Özkan, Başbuğ ve Tolon'u ziyaret ederek, bayramlarını kutladı. Tezcan'ın ziyareti yaklaşık 7 saat sürdü.

Cezaevi çıkışında gazetecilere açıklama yapan Tezcan, Balbay, Özkan, Başbuğ ve Tolon'la bayramlaştıklarını, sohbet ettiklerini ve 5 Ağustos'ta açıklanan kararı değerlendirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Özellikle Balbay ve Özkan'ın aldığı cezalara baktığımızda, 'kişisel verileri kaydetmek', 'devlete ilişkin bilgileri kaydetmek'ten ceza alıyorlar. Tuncay Özkan, aynı zamanda bu bilgiler nedeniyle, 'darbeye teşebbüs' suçundan müebbet ağır hapis cezası alıyor. Bunlar çok ağır cezalar. Beraat etmesi gereken sanıkların bu cezaları alması gerçekten vicdanları kanatan bir durum. Hem Balbay'la, hem Özkan'la konuştuğumuzda, örneğin 'kişilere ait bilgileri ele geçirmek' ya da 'devlete ait bilgileri ele geçirmek'ten ceza alan Mustafa Balbay, daha önce bunların tamamını kitaplarında yazmış. Yani tamamı gazetecilik faaliyeti. Gazetecilik faaliyetinden örgüt üyesiymiş gibi hüküm giymiş olmalarını kabul edemiyorlar. Kabul etmek mümkün değil. Siz gazetecisiniz. Sizin topladığınız, aldığınız, kayda geçirdiğiniz bilgilerin, sizin aleyhinize böyle bir suç delili olarak kullanılabilmesi mahkemenin mantığıyla baktığınızda gayet mümkün. Demokrasilerde bunu kabul etmek mümkün değil."

"Bu, çuval intikamıdır"

Görüşmede Hurşit Tolon'un kendisine, "Bana sivil toplum örgütlerinin toplantılarına niye katıldığımı soruyorlar. Bundan dolayı ceza verdiler" ifadesini kullandığını aktaran Tezcan, Tolon'un dile çuval söylemini şu şekilde anlattı:

"Hurşit Tolon gözaltına alındığında 129 CD'ye el konuluyor evinde. Bunlardan 111'i iade ediliyor. Bunları çıkarttığınızda 18 CD'nin ellerinde olması gerek ama 21 CD var. 3 tane CD ilave edilmiş. Bu 3 CD, hiçbir arama tutanağında yok. Müebbet hapis cezasına çarptırıldığı bilgilerin bu CD'lerde ele geçtiği iddia ediliyor. Tolon, 'Bende bulmadıkları sahte CD ile beni müebbete mahkum ettiler' diyor. 'Bu, çuval geçirilmesine karşı ABD'de protesto edip Türkiye'ye dönmemin intikamıdır' diyor. 'Ben Türk askerine çuval geçirildiğinde ABD'deydim. Burada ilk tepkiyi gösteren ve geri dönen komutandım. Bunun bedelini, hesabını böyle sordular' diyor. 'Ben ayakta ölmeye ant içtim, diz çökerek ölmeyeceğim. Bu mahkemelere, bu adaletsizlikere diz çökmeyeceğim' diyor."

Başbuğ'u duygulandıran an

Tezcan, İlker Başbuğ ile de görüştüğünü ve Başbuğ'un basında yer alan görüşlerini kendisine de aktardığını anlatarak, Başbuğ'un, "Ben, mahkeme kararıyla terör örgütüymüş gibi gösterilen Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komutanıydım. Beni oraya atayan başbakan ve cumhurbaşkanının kararıdır, bu siyasi iradedir. Dolayısıyla bu siyasi irade, eğer TSK'nın bütün genel komuta kademesi suç örgütüyse, o zaman bizi oraya atayanların, siyasi iradenin de siyasi sorumluluğu vardır. Eğer değilse, o zaman bunu engelleyecek düzenlemeyi yapmak o siyasi iradenin elindedir" ifadelerini kullandığını kaydetti.

İlker Başbuğ'un, kararın açıklandığı andaki bir anısını kendisiyle paylaştığını da belirten Tezcan, bu anıyı şöyle anlattı:

"Başbuğ kararı dinlerken, salondaki uzman çavuşlar yanına gelmişler, gözleri dolu dolu demişler ki, 'Komutanım sağlığınıza dikkat edin'. Boğazları düğümlenerek, gözleri dolu vaziyette demişler bunu. 'En çok bundan etkilendim. Gözlerim doldu' diyor. 'Bana verilen müebbet hapis cezasından değil ama o askerlerin bana gösterdikleri, TSK'ya gösterdikleri saygı, bütün o itibarsızlaştırma kampanyasına rağmen, 'Komutanım sağlığınıza dikkat edin' sözü beni en çok etkileyen olaydı' diyor."

"Çözüm çok basit; parlamento olaya el koyar"

Tezcan, 5 Ağustos'ta çok önemli bir sürecin yaşandığını, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın bu yöndeki açıklamaları olduğunu ifade ederek, "Hepsi üzüldüğünü söylüyor ama 5 Ağustos'ta burada yaşanan ve herkesin üzüldüğünü söylediği bu hukuksuz sonuç aniden ortaya çıkmadı. 6 yıldan bu yana devam eden hukuksuz bir yargılama sonucunda buraya gelindi" şeklinde konuştu.

Şimdi hiç kimsenin bunları bilmiyormuş gibi davranmaması gerektiğini vurgulayan Tezcan, şöyle devam etti:

"Başbakan, Cumhurbaşkanı ve parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduran iktidar partisi eğer bu adaletsizlikleri görüyorsa, eğer başından bu yana devam eden haksızlığı görüyorsa, çözüm çok basittir. Parlamento olaya el koyar. Parlamento idaresi meclisi toplar ve bu adaletsizliği ortadan kaldıracak yasal düzenlemeleri yapar ve bitiririz. Şimdi yol yakınken bir kere daha çağrıda bulunuyorum. Bu adaletsizliği ortadan kaldıracak nokta, parlamentonun hukuka ve adalete sahip çıkacak bir karar almasıdır."

Cumhuriyet, 9 Ağustos 2013