1. yüz (Toplam 1 yüz)

Siyasal Analiz - 01.07.08 | 'Ergenekon Özel'

İletiGönderilme zamanı: Cmt Tem 05, 2008 1:04
gönderen Türk-KanSkytürk - Siyasal Analiz

Skytürk Genel Yayın Yönetmeni Serdar AKİNAN, Aykırı Sorular ve Sokağın Sesi programları yapımcısı Enver AYSEVER ve Skytürk Editörü Eren EĞILMEZ Türkiye'nin siyasal gündemini tartışıyorlar.

Telefon konuğu: Nihat GENÇNihat Genç'ten son "Ergenekon" operasyonu yorumu[BBvideo 600,480]http://tr.sevenload.com/pl/9Pkdd66/500x408/swf[/BBvideo]
Tamamını izle:

Görüntü: DivX 25.00fps
Süre: 1 saat 05 dakika
Dosya Boyutu: 237 MB
Çözünürlük: 512x384


Resim


indirmek için tıkla:
:arrow:

Siyasal Analiz - 01.07.08 | "Ergenekon Özel" (Bölüm 1)


Siyasal Analiz - 01.07.08 | "Ergenekon Özel" (Bölüm 2)
Rar - Şifresi: guncelmeydan


İletiGönderilme zamanı: Cmt Tem 05, 2008 9:15
gönderen Ram
Türk-Kan, teşekkürler mirim. Bakalım bu izlencede ne yumurtlayacaklar...

İletiGönderilme zamanı: Sal Tem 08, 2008 10:26
gönderen Ram
Kim sınıftan geçecek, kim geçmeyecek¿?

Bu ihanet ortamında, AYSEVER bütünlemeyle yırtabilir. EĞİLMEZ, mevzulara biraz daha dışarıdan bakıyor. İleride anlayacağız, tam olarak iç meselelerde oluşan hangi düşünceyi daha çok öne çıkardıklarını... AKİNAN'a uzun bir süredir üzülüyordum. İlk defa acıdım. Hem ayrışmayalım, dikkat edelim diyor, hem "laikçi" gibi bir tabir kullanıyor, hem de bunun karşısına Müslümanlar diye bir kitle koyuyor. Yazık tabii... Kendisine her ne söylendiyse, uzun süredir bunun teshiri altında, yürekten inanmış.

Tayyip ERDOĞAN haindir. "Hain, hıyanet, vatan haini" gibi kavramların mânâlaranı, Tayyip'in icraatları, söylemleri ve ilişkileriyle karşılaştırdığımızda, bu alenidir, su götürmez bir gerçektir. Tayyip, asla mazlum değildir. Tayyip, aynı zamanda bir piyondur ve elbette Türkiye'nin gtirildiği noktada baş sorumlulardan biridir. Türkiye'yi bu duruma getirenlerin, dış mihrakların yani küresel güçlerin varlığı Tayyip adlı vatan hainini aklamaz. Hatta bu küresel güçlerin, şu anda Tayyip'i deliğe süpürmek istemesi gibi bir düşüncesi varsa, bu da Tayyip'i aklamaz, aklayamaz.

AKİNAN, sınıfta kalmıştır. Kendi üstlendiği görevle, yanlış yönlendirilmektedir.

AYSEVER'in fazla, yani "bazı durumlarda gereksiz ve zararlı" demokrat olmasını, Mustafa Kemâlci düşünceden uzak olmasını yadırgardım. Fakat görüyoruz ki, Mustafa Kemâl'i suçlu duruma getirenlerin oyununda tartışılanlara binaen, söylenenleri ve söylediklerinin nereye gideceğini bilmeden konuşanlara karşı, Mustafa Kemâl'i savunan bu Enver Aysever olmuştur. Bu ne yazık ki acıdır ve Türkiye'nin battığı çukur noktasıdır.

Olağan şartlarda, Mustafa Kemâl'i ve fikirlerini felsefi açıdan analiz etmeye kalkacak ve bu analizde de olumsuz eleştirilere (doğrusu karalamalara) yer verecek olan kişi Aysever'dir. Bugün, birçok kişi, olmaması gereken yahut dile getirmesi beklenilmeyen tavır ve düşünceleri barındıran kişiler haline gelmiştir. Kimisi isteyerek ve bilerek dönüşmüştür, kimisi verilen görev çerçevesinde, kimisi ise zorlama yoluyla...

Ve yine olağan şartlarda, bu izlencenin bizim sitemizde yeri yoktur. Kimsenin, hele hele böyle bir ihanet döneminde, bırakın Mustafa Kemâl ve fikirlerini olumsuz eleştirmesini ve yine bırakın bu çizgide olmamasını, bu çizgide olduğunu iddia edip de Mustafa Kemâl değerlerine aksi tutum sergileyenleri dahi kabûl etmemekteyiz. Lâkin bu izlencenin buradaki yeri de, Aysever'in iyi yürekli(!) demokratlığına bir cevabımız olsun. Yeri olsun ki, daha iyi görelim; kim ne diyor, kim ne demiyor...

HACIR ve ekibinin de Enver Paşa'yı aklama faaliyetlerinde, Mustafa Kemâl'i aşağıya çekmelerini de dikkatle izlemekteyim. Ayrıca, Nutuk'un belge niteliği taşımaması ilginçliği, Enver olmasaymış Mustafa Kemâl hiçmiş imâları, Çanakkale'de yalnızca Mustafa Kemâl'in anlatılmasının olumsuz yönde eleştirilmesi (-ki Çanakkale'de mütemadiyen Mustafa Kemâl'in önemi örtülmeye çalışılmaktadır), yok Mustafa Kemâl'in TKP'lileri öldürtmesi gibi iddia ve ithamlar...

Ayrıca Akinan, kullandığı İslâmi dili, umarız edindiği görev kapsamında kullanmıyordur. Kullandığı bu dilde, "inşallah samimidir" diyor, geçiyoruz.

SIKAY, aklını başına devşir. Bu ihanet döneminde, bu dış tehditlerin had safhaya çıktığı dönemde, Mustafa Kemâl'e sarılmak yerine Mustafa Kemâl'e çelme takmaya kalma! Hele biraz sabredin. Şu ihanet dönemi bitsin, dış tehditler azalsın, sonra hep beraber oturup demokrat demokrat tartışırız. Sizler de bütün kurtlarınızı dökersiniz.

Akinan, İslâm'da yeri olmayan türbandan bahsetme artık. İslâm'da yeri tartışılan -esasen olmayan- baş örtüsünden de bahsetme artık. Gidip Ömer Lütfi Mete denen işbirlikçiyle muhabbet edeceğine; git Nadim MACİT ile, Yaşar Nuri ÖZTÜRK ile, Şahin FİLİZ ile muhabbet et. Büyük Ortadoğu Projesi'ni, Büyük Osmanlı Projesi olarak yutturmaya çalışan Mahir ve Ömer'i dinleyeceğine; Mustafa YILDIRM'ı, Mustafa ÖZBEK'i, Erol BİLBİLİK'i, Erdal SARIZEYBEK'i dinle! Kan Uykusu'nu hatırla Akinan, Kan Uykusu'nu...

İletiGönderilme zamanı: Pzt Ağu 04, 2008 20:25
gönderen Adsız
Teşekkürler.

İletiGönderilme zamanı: Pzt Ağu 04, 2008 23:38
gönderen maydonos
s.akinan artik libos takimindandir.gulmesi ve sac modeli ile yeni imaji ve tavirlari artik onunda geri donulmez bir yola girdigini gostermektedir.nihat genc umit ederim artik bu libosla program yapmaz.onun sayesinde adini duydum ondan once bir sirisinekti benim icin.gurkan hacirda keza oyle.yalcin kucuk un adini kullanarak bir yere geldi.nankorler bunlar...yaziklar olsun.

İletiGönderilme zamanı: Sal Ağu 05, 2008 1:06
gönderen BARHANN
teşekkürler...

İletiGönderilme zamanı: Pzr Eyl 07, 2008 13:51
gönderen Projecteur
Ram,

Bu yazini yeni gordum. Saptamalarin cok onemli, katiliyorum. SkyTurk cok severek izledigim bir kanaldi. Ne oldu da bu son sene boylesi yanlis bir yola girdi, anlamiyorum. Nitelikli bircok program yokedildi. Nerede Husnu Mahalli? Nihat Genc'in patronunun ekonomik cikarlarini gerekce gostererek susmasi cabasi..Adeta durusu degisti kanalin. Ya da ben hep yanlis anlamisim ki bu daha da kizdiriyor beni!

Aslinda yukarida bahsettigin uclu arasinda bana kalirsa hala en samimi olani Akinan'dir. Nasil ve hangi etkiler altinda bu garip ruh haline büründüğünü anlamıyorum! Zannediyor ki Turkiye'nin bolunmemesi icin imkan bu din tuccarlarinin elindedir. Oysa ne buyuk bir yanlis icerisinde! Yazik diyorum ve simdilik takip etmeye devam ediyorum!..

İletiGönderilme zamanı: Pzr Eyl 07, 2008 15:40
gönderen brd
Enver Aysever'in Mustafa Kemal'i savunuyor durumuna düsmesi gayet normal. Her akli basinda sosyalist Mustafa Kemal'in burjuva bir politikaci oldugunu unutmadan Emperyalizme karsi verilen Kurtulus Savasini ve sonrasinda kurulan Cumhuriyetin degerlerini savunmak zorundadir.

1980 12 Eylül ile beraber Türkiye Solunda bir hastalik türedi. Aslinda bu hastaligin en büyük nedeni solcularin, sosyalistlerin yasadigi acilar, karsi karsiya kaldiklari iskence vb uygulamalr, vatandasliktan cikarilarak sürgünde yasamaya mecbur birakilmalari gibi uygulamalardir.

Birde buna Kürt Milliyetciligini sol sanmak gibi bir hata eklenince sol, sosyalistler (geneli) "bu devlet yikilsin da nasilsa bundan kötü olamaz" diye bir düsünce gelistirip, cumhuriyetin düsmani kim varsa ortaklik yapma yolunu sectiler ve bunu "iitifak politikasi" olarak sundular. Dogrudur, Lenin de devrim yolunda ittifaklara önem vermis ve cesitli gruplarla isbirligi yapmistir, ama bu ittifaklar hem bazi prensipler üzerinden yürümüs hem de emperyalizmle ittifak icine giren grup hemen dislanmistir.

Türkiye'deki sol düsüncenin cok sig oldugu gözden kacirilmamalidir, teorik analiz yapabilecek insanlarin sayisi tas catlasa 10dur. Insanlar ya bir heves ya da bir karsitlik üzerinden bilincsiz bir sekilde sosyalist olmakta ve teorik bilgisi bulunmayan bu insanlar dogru degerlendirme yapamamaktadir.

Bir sosyalist olarak Kemalist degilim, ancak Cumhuriyetin degerlerini korumak en basta sosyalistleri görevidir diye düsünüyorum. Cumhuriyetin degerlerinden atilacak en ufak adimlar bile sosyalizmden uzaklastirir insanlari. Cumhuriyetin, modernizm, aydinlanmacilik, pozivitizm, esitlik, özgürlük gibi degerleri sosyalizmin alt yapisini olusturur dünyanin her yerinde. Ayrica, Kübalilar Bolivar'a sahip cikar milli kahraman diye anarken, 3-5 Kürt milliyetcisi kendini bilmez alinacak diye emperyalizme meydan okumus Mustafa Kemal'den vazgecmeye hic niyetim yok.

Büyük ihtimalle Suphileri Mustafa Kemal öldürtmedi, ama öldürülmelerinin önüne de gecmedi. Hedef olarak koydugu ekonomik sistemi de yanlis buluyorum. Bunlar da Mustafa Kemal e getirdigim elestirilerden bazilari.

Akinan meselesine gelince; bence vicdan sahibi ve birikimi olan bir insan olarak güzel isler yapti, ama dünyaya bakisi teorik bir alt yapiya dayanmayan insan, sapmalar gösterebilir. Hepimiz insaniz ve her zaman ayni cizgiyi takip etmekte cevreden gelen etkiler nedeniyle zorlaniriz, bu da zaten tek basina degil örgütlü mücadele etmenin geregini göstermektedir.

İletiGönderilme zamanı: Sal Kas 18, 2008 13:55
gönderen lozan 2005
Tesekkürler