1. yüz (Toplam 1 yüz)

Attila İlhan'la Zaman İçinde Yolculuk - 03/04/2004

İletiGönderilme zamanı: Sal Oca 01, 2008 22:54
gönderen brd
Attila İlhan'la Zaman İçinde Yolculuk, TRT2, 3 Nisan 2004

Attila İlhan: ...ilk çeteleri o kurmuş, son 68 olayından sonra dünyanın her tarafında kurulan gizli solcu bir takım örgütlerin örgütlenme biçimi Neçeyev'in tarzıdır. Neçeyev'den bu işi Romenler kapmış, Romenler'den Bulgarlar kapmışlar, Sırplar kapmışlar, bizim ittihatçılar da onlardan kapmış. İttihatçılıkta Batı manasında particilik yoktur, Rus manasında, narodnik manasında komitacılık vardır. Yani orada seçim vardır ama seçimin sonucu ne olursa olsun onlar iktidar olurlar, buna hayır diyenler de sokakta öldürülür. Böyle bir mantık içinde oluşmuştu o zaman bizde particilik.

İşte Mustafa Kemal Paşa Türkiye'de ilk defa Halk Fırkası'nı kurmaya kalkıştığı zaman buna da karşıydı. Mustafa Kemal Paşa'nın düşündüğü fırka bir defa tümüyle Batı mantığı içersinde düşünülen, Fransız İhtilali mantığı içinde düşünülen bir fırkaydı, yani O şöyle bakıyordu olaya: Halkın çıkarlarını koruyacak bir parti kurmak. Halk dediği zaman da şunu kastediyordu, aslında sola çok yakın, O belki işçilerin diyecek fakat biliyor ki Türkiye'de işçi yok, çünkü sanayi yok, bizim burjuvamız da tam manasıyla burjuva değil, çünkü yeteri kadar zengin değil, fakir. Yani biz genellikle fakiriz, çünkü bizi yabancı sömürüyor, bizde zengin olan yabancıyla işbirliği yapan, şu halde bizim kuracağımız fırka hepsinin çıkarlarını koruyacak ve halk fırkası olmalıdır.

Mustafa Kemal Paşa Halk Partisi'ni kurmadan önce şehir şehir Anadolu'da dolaşır kalabalık halk yığınlarıyla bunları tartışır ve buradan bir halk fırkası oluşturmaya çalışıyor. Kurulan fırkanın amacı bir defa kesinlikle solda ve halkın çıkarlarını savunan, iki manada savunan, hem memleketin içinde halkı soymaya kalkanlara, hem memleketin dışında ülkeyi soymaya kalkanlara. Her ikisine karşı direnecek bir fırka mantığıyla kuruyor...


[BBvideo 600,480]http://en.sevenload.com/pl/xpXKkDJ/500x366/swf[/BBvideo]


İndir..

İletiGönderilme zamanı: Sal Oca 01, 2008 23:30
gönderen Ram
brd, emeğin için teşekkürler.

İletiGönderilme zamanı: Çrş Oca 02, 2008 1:09
gönderen Türk-Kan
brd, tesekkürler paylasimin icin.

İletiGönderilme zamanı: Pzr Oca 13, 2008 19:09
gönderen kaye
O tam bir mütefekkirdi, o eşsiz bir şair, kusursuz bir yazardı. O'nun gibi tarihçi zor bulunurdu, siyasetin âlâsını bilirdi. Memleketimizi Yeniden Haçlı İstilasına karşı ilk uyaranlardandı.
Yattığı yer nurla dolsun, mekânı cennet olsun..
Saygılar, dualar sana Ey Büyük Üstâd!!!!

İletiGönderilme zamanı: Pzr May 25, 2008 10:34
gönderen arsipel
teşekkür ederim...

çok güzel bir konusma

İletiGönderilme zamanı: Pzr Eyl 14, 2008 18:30
gönderen mustafat
her kesimden her vatandasin dersler çikarabilecegi çok güzel bir konusma.

İletiGönderilme zamanı: Sal Eki 21, 2008 11:48
gönderen MansurSah
Tek parça görüntü için