1. yüz (Toplam 1 yüz)

"Türkiye Kökenli" Diyemezsiniz!

İletiGönderilme zamanı: Pzr May 15, 2022 21:01
gönderen gamze köse
Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine olumsuz bakıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu iki ülkenin NATO üyelik tekliflerine itiraz etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu iki İskandinav ülkesinin "terör gruplarının misafirhaneleri gibi" olduğunu ve "parlamentolarında da teröre destek verenler" bulunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne karşı olan, her defasında Türkiye'nin Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin bir kısmının ‘Kürdistan’ olarak kabul edilmesini isteyen, "Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türk halkına Türk milleti denir" ifadesi ile zoru olan PKK terör örgütüne karşı ve onları destekleyen ülkelere karşı böyle tepki vermesinde haklıdır.

Ama…

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde yer alan şu ifadeye dikkat çekmek isterim:
“İsveç’te yaklaşık 65 bin vatandaşımız (vatandaşlarımızın da dahil olduğu Türkiye kökenlilerin sayısı tahmini 115 bindir) yaşamakta olup, Türk toplumu ülkedeki en büyük göçmen gruplardan biri olarak ön plana çıkmakta ve ikili ilişkilerimizin önemli bir unsurunu teşkil etmektedir.”

(Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesi: https://bit.ly/3yzGv9v)

Burada, “Türkiye kökenli” ifadesi, PKK terör örgütünün “Türk milleti” ifadesinden rahatsız olmasıyla ilgilidir.

Hatırlayınız! Çözüm süreci kapsamında PKK terör örgütünün talebi üzere, 2013'te Türkiye'de “Andımız”ın okullarda okunması yasaklanmıştı.

"Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türk halkına Türk milleti denir" ifadesi ile zoru olan bu hain terör örgütünün “Türkiyeli” , “Türk kökenli” gibi söylemlerle Türk milletinin bu topraklardaki varlığını silme derdinde olmasına Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının hizmet etmesi, Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya'nın “terör örgütlerinin misafirhaneleri gibi” demesiyle çelişmektedir.

Terör örgütü PKK’yı destekleyen ülkelere kendi topraklarımızda "Türkiye Kökenli" diyerek tepki veremeyiz!

Gamze Köse
15 Mayıs 2022