1. yüz (Toplam 1 yüz)

"Hükümet yanlısı paramiliter örgüt" ne demek? / Arslan BULUT

İletiGönderilme zamanı: Sal Haz 27, 2017 17:34
gönderen Oğuz Kağan
"Hükümet yanlısı paramiliter örgüt" ne demek?

Hollanda'da "Milli Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörlüğü", "hükümet yanlısı paramiliter örgüt" diye tanımladığı "Osmanlı Ocakları"nın ülkede şube açmasını, "endişe verici bir gelişme" olarak değerlendirdi.

BBC'nin haberine göre, Hollanda'nın güvenliğini tehdit eden son gelişmelerin değerlendirildiği bir rapor hazırlandı. Raporda, isim verilmeden, "Aşırı milliyetçi paramiliter güçlere sahip bir Türk kurumun Hollanda'da şube açtığı"; bu kurumun Hollanda'da, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhaliflerine karşı yasadışı eylemlerde kullanılabileceği" uyarısında bulunuldu.

Hollanda medyası, bu organizasyonun AKP'ye yakınlığı ile bilinen Osmanlı Ocakları olduğunu duyurdu.

* * *

Hollanda'nın bu resmi raporu, Türkiye'de hiç yadırganmadı! Tepki gösteren de yok. Bakınız, bir yabancı ülkenin milli güvenliğinden sorumlu organizasyon, kendi ülkelerinde şubesi açılan bir "Türk kurumu" hakkında açık açık "paramiliter örgüt" tanımlaması yapıyor ama iktidar çevrelerinden hiç ses çıkmıyor.

Sükut ikrardan gelir! Bu tanımlamayı kabul mü ediyorlar?

Paramiliter, "İşlev ve örgütlenme olarak askeri ancak düzensiz gönüllülerden oluşan, devletçe desteklenen, yarı askeri güç" demek!

* * *

Osmanlı Ocakları, Türkiye genelinde yaygın bir kuruluş haline geldi. 2015 yılında Hürriyet gazetesi, üç gün içinde iki saldırıya uğramış, saldıran grupta AKP İstanbul Milletvekili ve Gençlik Kolları Başkanı Abdürrahim Boynukalın ile partinin gençlik teşkilatından kişiler yer almıştı. Saldırganlar, eylem sırasında bozkurt işareti yapmıştı.

Konu, medyada tartışılınca MHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş, "Saldırıları, AKP'nin kurdurttuğu Osmanlı Ocakları üzerinden yaptıklarını düşünüyoruz. Sağlıklı beş parmağı olan her insan bozkurt işareti yapabilir. Dün beş parmaktan dördünü bir araya getirip Rabia işareti yapanlar, bugün eylemlerini bozkurt işareti ile yapıyor" demişti.

* * *

AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım ise "FETÖ'cülerin, bölücülerin ayakta alkışladığı bu yürüyüş milli bir yürüyüş değildir. Sayın Kılıçdaroğlu, bu sevdadan vazgeç. Bölücülerle, FETÖ'cülerle gideceğin bir yer yok. Gideceğin yer çıkmaz sokaktır" diyor.

Binali Bey, Türkiye'de yasal çerçevede yaygın olarak örgütlenmiş bir gençlik kuruluşunun yabancı bir ülke tarafından "devletçe desteklenen yarı askeri yapı" olarak nitelendirilmesine ses çıkarmıyor ama Anayasal bir hak olarak yürüyüş yapan ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eylemini her türlü terör örgütünün desteklediğini iddia ederek bir algı oluşturmaya çalışıyor!

* * *

Bir de "Türk kurumu" konusu var!

Hollanda'nın güvenliğinden sorumlu olanlar, Osmanlı Ocakları'nı bir "Türk kurumu olarak" nitelendirdi.

Bilindiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kuran irade, 1912 yılında kurulan Türk Ocağı'nın iradesidir.

Yeni Türk devleti "Türk milliyeti" prensiplerini kabul ediyordu. İsmet Paşa da "17 Temmuz 1917'de İsmet İnal adıyla ve 2320 numara ile Türk Ocağı'na girmiş bir ocaklı arkadaş idi..."

Osmanlı Ocakları ise Türklüğe karşı bir anlayışın ürünüdür. Milliyet olarak şimdilik Osmanlı'yı benimseyenlerin kurduğu bir yapıdır. Bu itibarla, kendilerini bir Türk kurumu olarak görmezler. Adı üzerinde; Osmanlı!

Esasen AKP de Türklükten kurtulmuş olmalarına sevinenlerin yönettiği bir partidir. En azından eski İstanbul İl Başkanları öyle diyordu. AKP, "Türk milleti" yerine "aziz millet" der. Gerçekte "ümmet"i kastederler.

Fakat bu arada Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ayfonkarahisar'da yaptığı açıklamada "21. asra mührü vuracak olan millet, Türk milletidir." dedi. Ne diyeyim, tebrik ederim.

Arslan BULUT, 27 Haziran 2017
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr