1. yüz (Toplam 1 yüz)

"Kanal İstanbul bir ABD projesidir!" / Arslan BULUT

İletiGönderilme zamanı: Pzt Ara 02, 2019 11:50
gönderen Oğuz Kağan
"Kanal İstanbul bir ABD projesidir!"​​

Kanal İstanbul ile ilgili son açıklamayı kim yaptı?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu değil mi? Anlaşılıyor ki proje ekonomik bir ihtiyaçtan değil dış politika ile ilgili bir zorunluluktan kaynaklanıyor! Türkiye'nin değil AKP iktidarının zorunluluğu…

Çünkü Türkiye'nin dış politikası, uzun süredir Ankara'dan belirlenmiyor! Mesela AKP iktidarının uyguladığı Suriye politikası, yakın zamana kadar ABD, İngiltere ve İsrail koalisyonu tarafından belirlenmiştir. Rusya da sonradan müdahil olmuştur.

Çavuşoğlu, "Kanal İstanbul'a kazmayı vurduğumuz zaman, dünyada denizcilik ve ulaşım bakımından tarih değişecek, dönüm noktası olacak." dedi.

Oysa Karadeniz ile Akdeniz'i Marmara ve Ege üzerinden birbirine bağlayan İstanbul ve Çanakkale Boğazları zaten vardır. Kanal İstanbul, yapılırsa Süveyş ve Panama kanalları gibi yeni bir suyolu olmayacak?

Yine de ABD savaş gemileri Kanal İstanbul'dan serbestçe Karadeniz'e çıkarsa bu durum gerçekten tarihi bir dönüşüm olabilir!

* * *

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul'a karşı. Devlet Su İşleri'nin de olumsuz rapor sunduğunu açıklayan İmamoğlu, Fatih Altaylı'nın programında, inşaat sırasında çıkacak yaklaşık 1.5 milyar metreküplük hafriyata dikkat çekerek "1.5 milyar metreküp hafriyat ne demek? Esenler, Bağcılar, Güngören'in 30-35 metre yukarıya doğru havalanması demek. Bu şehre ihanet ettirmeyeceğiz" dedi.

İmamoğlu, "İstanbul'a ihanet ettik diyorlar ya. Tüm ihanetleri bir kenara koy yüzle çarp. İşte Kanal İstanbul" ifadesini kullandı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ise "Allah nasip ederse göreceksiniz belki 50 yıl sonra bu ülkede Recep Tayyip Erdoğan'dan bahsedilirken, bir çağın kapatılıp bir çağın açıldığı tarih olarak bahsedilecek AK Parti dönemi için" dedi.

Sosyal medyada bu iddia, ileriye doğru değiş de geriye doğru bir çağ değişimi olarak görüldü ve "orta çağa dönüşü kastediyor herhalde" diye değerlendirildi.

* * *

Bir deniz amirali olan Türker Ertürk, 7 Şubat 2016'da odatv'de yayınlanan "Kanal İstanbul'un altından ne çıktı?" başlıklı yazısında konuyu incelemişti:

"Kanaatim o ki; Kanal İstanbul projesi ülkemiz dışından belli amaçlara yönelik olarak sufle edildi. Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin tartışılması ve masaya gelmesi durumunda Türkiye, güvenliği ve boğazlar üzerindeki egemenliği açısından, kazanımlarını çok büyük bir oranda kaybedecektir.

ABD Deniz Kuvvetleri; Karadeniz'de uçak gemileri ve nükleer denizaltıları da dahil olmak üzere, hiçbir sınırlamaya tabi olmadan, devamlı olarak konuşlanmak istemektedir.

ABD; Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nden memnun değildir ve değişmesini istemektedir. Bu maksatla uygun ortamı kovalamaktadır.

Hiç tereddüt yok ki bu proje; dışarıdan yerli aracılar vasıtası ile Erdoğan'a iletilmiş ve ikna edilmiştir. Esas amacı; Montrö Sözleşmesinin diplomasi masasına gelmesi için doğal şartları hazırlamak ve bu Sözleşme'nin Karadeniz'e kıyıdaş olmayan devletlerin savaş gemilerine getirdiği kısıtlamaları kaldırmaktır."


* * *

Yenimesaj gazetesi yazarı Yusuf Karaca ise 28 Mayıs 2019 tarihli "Seçimi hangi proje iptal ettirdi?" başlıklı yazısında "İstanbul seçimi Kanal İstanbul için iptal edildi!" iddiasında bulunmuştu.

Karaca, "Çünkü bu proje ABD için çok önemli, 'dere geçerken, at değiştirmek', projeyi riske atar. Bu proje, bir ABD projesidir. Çünkü ABD, Montrö Boğazlar sözleşmesini Kanal İstanbul projesi ile bozmak istiyor. İBB, AKP elinde alınınca ne olur ne olmaz. Bu proje ne 3.Köprüye, ne de 3.Havalimanı'na benzer." ifadelerini kullanmıştı.

Yeniden yapılan seçimi yine İmamoğlu kazandı ama Boğazlar bir kararnameyle Cumhurbaşkanlığı'na bağlandı!

Bu bilgiler ışığında bakılırsa, Kanal İstanbul sadece İstanbul'a değil Türkiye'ye ihanet olur!

Arslan BULUT, 2 Aralık 2019
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr

Re: "Kanal İstanbul bir ABD projesidir!" / Arslan BULUT

İletiGönderilme zamanı: Sal Ara 03, 2019 13:45
gönderen Gönül Pınar Atacı
'Kanal İstanbul' adlı projenin aslını ve emellerini, özünü ve öznelerini teşhir,tel'in ve mahkum eden MÜKEMMEL bir analiz ve sentez. Çok değerli yazarı sevgili Arslan BULUT'a ve konuya ilişkin derin bilimsel görüşlerini alıntılamış olduğu üstün ve özgün başkan sevgili Ekrem İMAMOĞLU'na ve seçkin ve saygın komutan - amiral sevgili Türker ERTÜRK'e en yürekten tebrikler, en derin saygılar ve en iyi dilekler sunan ben Gönül'den özel bir ithaf :

KİST YANİ 'KANAL İSTANBUL'

KİST yani ‘Kanal İstanbul’:çok derin bir ihanet
Ve bütün yurda ve tüm ulusa en büyük melanet.

KİST,iç ve dış BOP'cuların ve Beşinci Kol'cuların meş'um kararı
Ve tüm haram karcıların ve haksız rantcıların en devasa yararı.
KİST, ulusal ve uluslararası Möntrö'yü gereksiz,geçersiz edecek
Ve vatanın bütünlüğünü parçalayarak ulusal bir yıkım getirecek.

KİST, tam ve tüm bir ekolojik tehdit ve ekonomik tehlike ve körlük
Ve bilimi,feni,tekniği,etiği ve estetiği red ve inkar eden nankörlük.
KİST,yediden yetmişe herkese mikrop saçacak çok derin bir çukur
Ve tüm ulusal ve toplumsal bünyeyi mahvedecek en iğrenç bir ur.

KİST,Türkiye’nin yüreğine saplanmak üzere hazırlanmış bir hançer
Ve tüm yurdun ve ulusun varlığına yöneltilmiş en iğrenç bir neşter.
KİST,ulu ve kutsal İstanbul’u anavatandan kopararak mahvedecek
Ve doğa harikası güzeller güzeli Boğaziçi'ni boğazlayıp katledecek.

KİST'e karşı çıkmak,her yurttaş için en insani,vatani ve milli bir görev
KİST'i iptal ve imha ederek çöpe atmak asla ertelenmez bir ulu ödev.

Gönül Pınar Atacı, 4.Temmeuz.2018 - 2.Aralık.2019