1. yüz (Toplam 1 yüz)

MİT'in yeni yapısı ve şehir güvenliği! / Arslan BULUT

İletiGönderilme zamanı: Pzt Oca 13, 2020 12:40
gönderen Oğuz Kağan
MİT'in yeni yapısı ve şehir güvenliği!

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın "KALE" adı verilen yeni binasının açılışında Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak önemli bilgiler verdi.

Erdoğan, "Özellikle Suriye krizinin başladığı ilk günden itibaren sahada aktif rol oynayan teşkilatımızın sınır ötesi harekâtlarımızın başarıya ulaşmasında çok büyük emeği bulunuyor. Şimdi de Libya'da üzerine düşen görevleri hakkıyla yerine getiriyor." dedikten sonra "Devlete ait verilerin tek yerde toplanmasını sağlamak durumundayız. Bunun için Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu'nu oluşturduk. MİT'in ülke içindeki görevlerini azaltarak yurt dışı operasyon kabiliyetini artırmaya devam edeceğiz." dedi.

* * *

Erdoğan, bu konuşmasından önce de "Artık şehirlerimizin dış güvenliğini surlar ve hendeklerle koruyamayacağımız, içerideki düzeni de sadece kolluk gücüyle sağlayamayacağımız bir yere gelmiş durumdayız. Öyleyse bu yeni duruma karşı yeni yaklaşımlar, yeni fikirler, yeni yöntemler geliştirmemiz gerekiyor. Her alanda olduğu gibi şehirlerimizin güvenliği konusunda da dünyadaki tüm örnekleri inceleyecek, ama sonuçta kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz." diye başka bir hazırlıktan söz etmişti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurulu üyesi, eyalet modeli istemesiyle bilinen Adnan Tanrıverdi'nin bu görevlerinden istifa etmesini, Erdoğan'ın ülkenin ve şehirlerin iç ve dış güvenliği ile ilgili yeni bir yapılanmaya gidildiğine dair açıklamaları ile birlikte değerlendirmek gerekiyor.

"Mehdi gelecek" inancıyla ilgili sözlerinin çarpıtıldığını belirten Tanrıverdi, "Nihayetinde Cumhurbaşkanının elini rahatlatmak üzere 'Bu görevlerden affımızı istiyoruz.' dedim. Sonra istişare ettik. 'Evet' dedi, 'Bu hücumlar artarak devam ediyor, sizi rahatsız edecekler' dedi. Onun üzerine benim teklifimi onayladı." dedi.

Bu açıklamaya göre aralarında bir görüş ayrılığı söz konusu değil...

Bilindiği Tanrıverdi'nin kurduğu SADAT kendi İnternet sayfasından misyonunu ve vizyonunu şöyle açıklamıştı:

"SADAT A.Ş.'nin misyonu, uluslararası alanda Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonu, iç güvenlik ve savunma alanında stratejik danışmanlık, iç güvenlik ve askeri eğitim ile donatım alanlarında hizmet vererek, İslam Ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmayı ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yerini almasına yardımcı olmaktır.

SADAT A.Ş.'nin vizyonu, hizmet verdiği ülkelere yönelik, jeopolitik durumuna uygun, tehdit değerlendirmeleri yaparak, bu değerlendirmelere uygun, ülke savunmasının ve iç güvenliğinin temini için en etkin ve modern ihtiyaçları karşılayacak şekilde Silahlı Kuvvetlerinin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonunu sağlamaktır."


* * *

Şimdi bu misyon ve vizyonla hareket eden kuruluşun başkanının, Cumhurbaşkanı başdanışmanlığından istifa etmesiyle Tayyip Erdoğan'ın "MİT'in ülke içindeki görevlerini azaltarak yurt dışı operasyon kabiliyetini artırmaya devam edeceğiz" demesinin birbirini takip eden günlere denk gelmesi tesadüf olmasa gerek.

Yurt dışı operasyonlar MİT'e bırakılırken, şehirlerin iç ve dış güvenliğinin polis, jandarma ve sahil güvenlik dışındaki yeni kuvvetlere verilmesinin plânlandığı anlaşılıyor.

Artık Amerikan modeli mi, Rusya'nın eski modeli mi, "Putin modeli" mi, Almanya'nın "Gestapo modeli" mi yoksa İran'ın "devrim muhafızları modeli" mi olacak, o konuda açıklama yok ama 15 Temmuz sırasında, "Halk Özel Harekât" diye silahlı bir grubun ortaya çıktığını biliyoruz. 15 Temmuz'da "kaybedilen" 100 bin silâhtan da haber yoktur!

* * *

MİT'in yurt dışı operasyon yeteneklerinin geliştirilmesine kimse itiraz etmez ama bu işler, İhvancılık ekseninde sürdürülmezse... İç güvenlikle ilgili hazırlıklar ise tek kelimeyle vahimdir.

Arslan BULUT, 13 Ocak 2020
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr